Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Woody Allen opouští New York. Přinášíme přehled jeho evropských filmů

Redakce

Redakce

26. 11. 2012

Woody Allen se už před lety rozhodl opustit svůj milovaný New York, kde natočil takové trháky jako Manhattan nebo Annie Hallová. Vypadá to, že ho zcela očarovala Evropa. V roce 2005 začal v Londýně a za tu dobu se svým štábem stihl procestovat Paříž, Barcelonu nebo Řím.

V Match Pointu Woody výrazně ubral na humoru. Zdroj: H.C.E.

V londýnských ulicích Woody Allen natočil hned tři filmy – mrazivý thriller Match Point – Hra osudu (2005), komediálního Sólokapra (2006) a drama Kasandřin sen (2007). V prvních dvou filmech si hlavní roli zahrála jeho nová múza Scarlett Johansson. Kromě krásné Scarlett ale slavný režisér obsadil i jiné herecké hvězdy. Z domorodých hereček se ve filmech objevily třeba Sally Hawkins nebo Naomi Watts.

Woody v deštivém Londýně

Kromě nesporných půvabů hereček zde však Allen ukazuje i krásy Británie. Match Point se natáčel na známých místech Londýna, jako je Královská opera, Westminsterský palác nebo galerie Tate Modern. Za scénář byl oceněn nominací na Oscara a Zlatým Glóbem. Po předchozích kasovně neúspěšných filmech navíc Match Point uspěl i u diváků. I když si thriller za 15 milionů dolarů za první víkend vydělal méně než půl milionu.

Odlehčený magický Sólokapr už takový úspěch neměl, ale kritika i přesto prohlašovala, že neurotický Woody je zpět. Scénář k Sólokaprovi napsal na tělo Scarlett Johansson, která ho nadchla už při natáčení jejich posledního filmu Match Point. Zhostila se role začínající žurnalistky, která se s vidinou senzačního článku vydá spolu s iluzionistou Allenem pátrat po vrahovi zavražděného novináře. Kdo čekal allenovské repliky, ten se také dočkal. Neodolatelnými hláškami, gagy a trapasy je film prosycený.

[youtube_660]B-RdUcXAKiw[/youtube_660]

Kasandřin sen už tak humorný není. Děj filmu se točí okolo dvou bratrů (Colin Farrell a Ewan McGregor), kteří se až po uši topí v dluzích. Pomoct jim má velkorysá nabídka jejich strýčka Howarda… Kasandřin sen je bohužel na hony vzdálený Allenovým skvělým komediím, a tak není divu, že u nás putoval rovnou do domácího kina.

Slunečná Barcelona

Z chladného Londýna si Woody Allen odskočil do slunečné Barcelony. Ve španělském New Yorku rozehrává drama plné vášně, žárlivosti, lásky a umění.

Do filmu Vicky Cristina Barcelona obsadil svou oblíbenou Scarlett, ale kouzlo objevil i v herečce Rebecce Hall nebo Španělce Penélope Cruz. K tomu jim sekunduje Javier Bardem v roli spontánního malíře, který se do prvních dvou protagonistek zamiluje.

Johansson se zhostila role volnomyšlenkářské Cristiny, Hall si zahrála její poněkud upjatější kamarádku Vicky. Penélope Cruz zase skvěle vystihla žárlivou a hysterickou expřítelkyni Bardema, která s jejich životy ještě pořádně zamíchá. Woody Allen asi u břehů Středozemního moře pookřál a natočil letní komedii se skvělým obsazením a plnou chytrých dialogů.

Paříž pro zamilované (a Allena)

Allen také zažil nejednu Půlnoc v Paříži. Ve snímku z roku 2011 dal skvělou hereckou příležitost Owenu Wilsonovi a Rachel McAdams. Zahráli si budoucí manžele Gila a Inez, kteří do Paříže přijeli s rodiči na dovolenou. Zatímco Gilovi město lásky učaruje, Inez jeho romantickou představu nesdílí…

Líbat se dá v Paříži nejen o půlnoci a pod Eiffelovkou. Zdroj: Bioscop

Woody Allen tentokrát vzdává hold zlatému věku Paříže ve 20. letech minulého století. Gil se setká s největšími umělci té doby – tápajícím Ernestem Hemingwayem, surrealistou Salvádorem Dalím nebo kubistickým malířem Pablem Picassem, kterému mimo jiné přebere jeho milenku a múzu v jednom v podání Marion Cotillard. Po zhlédnutí filmu, který je plný zasněných dojmů a nálad, se vám chce jen říct: „Paříži, miluji tě!“

Všechny cesty vedou do Říma

Netrvalo dlouho a obdivovaný režisér se vydal i do Říma. Věčné město se stává kulisou hned čtyřem lidským příběhům. Setkáváme se se starším manželským párem, který má v Římě poznat nastávajícího své dcery, s prostitutkou, která má plnit klientovo přání, s mužem, jehož si italský dav splete s filmovou hvězdou, a s mladým párem, kterému se v Římě zcela změní život.

Hlavních rolí se zhostila Ellen Page, Jesse Eisenberg, Alec Baldwin nebo Roberto Benigni. Allen se v Římě navíc opět potkává s Penélope Cruz a na epizodní roličku přemluvil i místní legendu a italský sexsymbol Ornellu Mutti.

Ve filmu z Říma se už objevil i sám Woody. Zdroj: H.C.E.

Letní oddychová komedie Do Říma s láskou měla ambice stát se letním hitem a pravou italskou živelnou komedií, pro mnohé však zůstává pouhým allenovským standardem.

Do Kodaně?

A samozřejmě by to nebyl Allen, aby hned neohlásil svůj další film. Podle všeho ho starý kontinent ještě stále inspiruje a měl by dorazit do severské Kodaně. Zatím nepojmenovaná novinka má být komedie a její premiéra je naplánována na rok 2013. Zápletku sice ještě neznáme, ale můžeme se těšit na skvělé herecké obsazení, třeba na Cate Blanchett nebo Bradleyho Coopera.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Woody Allen opouští New York. Přinášíme přehled jeho evropských filmů