Menu
TOPZINE.cz
Slohové práce z českého jazyka

Jak napsat dobrý popis? Neodbíhejte od tématu a držte se osnovy

Redakce

Redakce

7. 11. 2017

Před týdnem jsme vás informovali o tom, jak se správně píše vypravování. Pojďme se dnes společně podívat, jak vyzrát na popis.

Dalším tématem, které si u maturity můžete vybrat, je již zmíněný popis. A právě u něj je důležité si uvědomit, že jeho funkcí je zachytit statický obraz. V tom se také liší od ostatních.

To nejdůležitější můžeme nechat na konec

Než se dáme do samotného psaní, můžeme udělat to stejné jako u vypravování, tedy napsat si osnovu. Opět je to dobré proto, abychom se v celém textu sami neztratili.

Popisováním bychom měli začít od celku. To znamená začít popisováním věcí kolem a až poté dojít k samotnému jádru, tedy k tomu nejdůležitějšímu. Pokud popisujeme určitý postup, pak tato formulace příliš nefunguje. V takovém případě je na místě skutečně postupně popsat, co máme za úkol. Tedy posloupně jednu situaci za druhou.

Pro přehlednost dělíme popis do tří odstavců

Popis mívá zpravidla tři odstavce. Prvním z nich je úvod, kde můžeme napsat, jak bychom rádi postupovali. Tedy popsat náš záměr, s jakým se do psaní dáváme. Může to obsahovat třeba i to, odkud jsme začali popisovat a proč.

Následuje střed. To je opravdový popis toho, co popisovat máme. Je důležité neodbíhat či se vracet zase k něčemu dalšímu. Zkrátka popisujeme jen to, co právě v mysli vidíme.

A poslední částí je závěr, ve kterém vyhodnotíme náš postup. Jak tedy nakonec celá práce podle nás dopadla. Můžeme také zhodnotit, zdali se náhodou nakonec nelišila od toho, co jsme původně chtěli říct a napsali to do úvodu. Nic se nestane, je-li pak výsledek trochu jiný, důležité je to komisi objasnit. Měli by váš záměr pochopit, píšete to totiž pro ně.

Když u popisu něco vynecháme, tak to také vložíme až na konec. Spolu s tím nesmí chybět opodstatnění. Pro všechno musíme mít dobrý důvod.

Popis není jednoduchý, ale vždy záleží na zadaném tématu. Pokud si vyberete téma, ke kterému máte blízko nebo už při jeho čtení vám naskakují v hlavě nápady na zpracování, máte zaděláno na úspěšné zvládnutí jedné části maturitní zkoušky z češtiny. A to stejné platí u všech dalších maturitních prací.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Jak napsat dobrý popis? Neodbíhejte od tématu a držte se osnovy