Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

10 nejlepších filmů podle skutečné události, o kterých jste to ale možná nevěděli

Redakce

Redakce

26. 2. 2018

Že jsou filmy jako Schindlerův seznam nebo třeba Hotel Rwanda založeny na skutečných událostech, tak nějak všichni tušíme. Americký server Buzzfeed ale sestavil přehled snímků, od kterých byste to možná nečekali. Schválně, kolik z nich jste viděli a u kolika jste znali jejich inspiraci?

Zápisník jedné lásky (The Notebook)

Romance s Ryanem Goslingem a Rachel McAdams v hlavních rolích vypráví příběh jedné osudem spojené dvojice a jejich velké lásky. Film vznikl na motivy známé knihy spisovatele Nicholase Sparkse. A ten tvrdí, že se při psaní inspiroval příběhem babičky a dědečka své manželky.

Terminál (The Terminal)

Tento film s Tomem Hanksem v hlavní roli sice není zcela pravdivý, ale minimálně se inspiroval v životě íránského uprchlíka Mehrana Karimiho Nasseriho. Ten pobýval na francouzském letišti Charlese de Gaulla neuvěřitelných 18 let. O svých zážitcích pak sepsal knihu.

Mafiáni (Goodfellas)

Slavný mafiánský opus Martina Scorseseho je adaptací knihy o Henrym Hillovi. Nejde o žádnou fikci, Hill byl doopravdy členem mafie, než se stal policejním informátorem. Snímek, ve kterém Hilla hraje Ray Liotta, mapuje jeho život od 50. do 80. let.

Špinavý trik (American Hustle)

Tato černá komedie od režiséra Davida O. Russella je ve skutečnosti založená na opravdové operaci americké FBI. Ta v 70. letech využila usvědčené podvodníky, aby jí pomohli odhalit prolhané politiky. Snímek z roku 2013 byl nominovaný na 10 Oscarů, žádnou zlatou sošku ale nakonec nezískal.

Marley a já (Marley & Me)

Snímek o nádherném labradorovi a jeho páníčcích rozpláče nejednoho diváka. Věděli jste ale, že je založený na stejnojmenné autobiografické knize od novináře Johna Grogana? V hlavních rolích rodinné komedie hrají Jennifer Aniston a Owen Wilson.

127 hodin (127 Hours)

Ač to není úplně příjemná představa, i tento film je založený na autobiografické knize. Napsal ji horolezec Aron Ralston, jehož ruku uvěznil balvan v amerických horách v dubnu 2003. Čekal zde pět dní a sedm hodin, než se rozhodl si ruku sám amputovat – a tím se zachránit. Film byl nominovaný na šest Oscarů.

50/50 (50/50)

Film s Josephem Gordonem-Levittem v hlavní roli vypráví příběh mladíka, kterého v 25 letech zasáhne zpráva, že má rakovinu. Snímek je ale pojatý s nadhledem, nečekejte žádné srdceryvné drama. Scénář přitom napsal Will Reiser, který v něm vylíčil své vlastní prožitky, když mu diagnostikovali rakovinu.

Velký útěk (The Great Escape)

Slavný film se Stevem McQueenem je založený na událostech z dob druhé světové války. Tehdy se z nacistického tábora v Polsku skutečně pokusila uprchnout skupinka vězňů. Snímek vznikl na motivy knihy Paula Brickhilla, který byl v dobách války v německém vězení.

Chicago (Chicago)

Film z roku 2002 je založený na muzikálu ze 70. let. Ten byl zase adaptací divadelní hry z roku 1926. A konečně: tato hra byla založena na skutečném příběhu ženy jménem Beulah Annan, která zavraždila svého partnera. V Oscary ověnčeném filmu si ji zahrála Renée Zellweger.

Na pokraji slávy (Almost Famous)

Ne vše, co v tomto filmu uvidíte, se doopravdy stalo. Režíroval ho ovšem Cameron Crowe, který kdysi coby teenager skutečně psal pro magazín Rolling Stone a cestoval spolu se slavými kapelami po Spojených státech – stejně jako hlavní hrdina filmu. Když byl Crowe spolu s The Who, dokonce se s nimi málem zřítilo letadlo.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

10 nejlepších filmů podle skutečné události, o kterých jste to ale možná nevěděli