×
TOPZINE.cz

Jak se naučit a procvičovat graffiti. Rady přímo od street artisty

Graffiti, zdroj: www. heazy.deviantart.com/art/Graffiti-sketch-quot-no-colour-quot-127607002

Na základě ohlasu čtenářů magazínu Topzine.cz z minulých let vám budeme přinášet také články, které prozradí “jak na to“. Jedná se o rubriku, kde zjistíte, jak namalovat obraz pomocí čokolády nebo jak vytvořit perspektivně pojatou kresbu. V dnešním díle vám představíme techniku graffiti, jednoho z projevů streetartového umění.

Důležitou věcí, než vůbec začnete trénovat samotné vytváření graffiti, je určení přezdívky, pod kterou budete vystupovat. Samozřejmě byste si měli ověřit, zda už někdo nepoužívá vaše vybrané jméno, abyste byli unikátní. S tím souvisí také výběr takzvaného TAGU, což je vlastně podpis writera.

Graffiti, tags, zdroj: http://i1.sndcdn.com/artworks-000037086501-v41imm-original.jpg
Graffiti, tags, zdroj: http://i1.sndcdn.com/artworks-000037086501-v41imm-original.jpg

Teprve poté se můžete vrhnout na skicování samotného písma. Proces bude nejprve pomalý a pravděpodobně budete obtahovat pouze vnější linii písmen či stínovat jejich základní tvar. Při vytváření graffiti je zapotřebí dávka kreativity a prostorová představivost, jelikož musíte obrys písmen deformovat. Pokud prostorovou představivost nemáte, nezoufejte, je to pouze o tréninku. Navíc existují jakési graffiti abecedy, kde se můžete inspirovat.

Street art. Důchodci dostali možnost se vyřádit se sprejem v ruce

Zajímavou pomůckou jsou takzvané sketch pady, což jsou vlastně takové ,,omalovánky“ pro hodnější street artisty. Jedná se o soubor papírových předloh, kde můžete umístit svoje graffiti třeba na plášť vlakové soupravy nebo zeď města. To vše ale existuje pouze na papíře, takže se můžete vyřádit bez problémů se zákonem.

Graffiti, sketch pad, zdroj: http://pbgraffiti.7x.cz/rubriky/graffiti-sketch-pady/sketch-3
Graffiti, sketch pad, zdroj: http://pbgraffiti.7x.cz/rubriky/graffiti-sketch-pady/sketch-3

Dále existují také legály – prostory pro legální tvorbu ve městech, kde se můžete vyřádit dle libosti. Jedná se o lokality vymezené například v Praze, Brně, Karlových Varech, Táboře a dalších městech po celé České republice. Stačí se jen řádně informovat na internetu.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..