Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 věcí, které jste o Pink Floyd nevěděli. I z plivance může vyrůst zeď

Redakce

Redakce

16. 3. 2012

Věděli jste, že v pozadí vzniku alba The Wall od Pink Floyd stál plivanec? Ne? Tak si doplňte vzdělání a podívejte se na deset zajímavostí o této kapele, které jste určitě nevěděli.

Koncem února vyšla reedice veleslavného pinkfloydovského dvojalba The Wall, která opět rozvířila zájem o hudbu této kultovní anglické art rockové kapely. A vy se tak při této příležitosti můžete podívat na deset největších zajímavostí ze zákulisí této slavné skupiny.

1. Druhá část nejúspěšnější písně Another Brick in the Wall (1979), které se prodalo přes 4 miliony kopií po celém světě, byla napsána na protest proti tehdejšímu striktnímu a přísnému stylu vyučování na školách, především internátních.

2. Při turné v Kanadě si to během koncertu namířil jeden fanoušek suverénně na pódium, aby osobně plivnul na Rogera Waterse. Paradoxně právě tato událost Rogera inspirovala k tomu, aby později přišel s konceptem na album The Wall.

3. Pravděpodobně každý dvanáctý člověk na světě má doma alespoň jednu kopii nejprodávanějšího alba skupiny Dark Side Of The Moon z roku 1973.

4. V roce 1975 se bývalý člen kapely Syd Barret dal do natáčení Shine On You Crazy Diamond v Abbey Road studiu. Proslýchalo se, že rapidně plešatěl a tloustnul. Prý vypadal tak špatně, že z toho Rogeru Watersovi a Davidu Gilmourovi bylo do pláče.

5. Do tvorby alba The Division Bell (1994) přispěly zajímavé osobnosti. Douglas Adams, autor Stopařova průvodce galaxií a mimochodem přítel Davida Gilmoura, albu vybral jméno. Vědec Stephen Hawking překvapivě nepřispěl intelektem, ale hudebně. Jeho hlas byl v syntetizované podobě použit ve skladbě Keep Talking.

6. Rodné jméno Syda Barretta bylo Roger Keith Barrett. Přezdívku Syd dostal ve svých patnácti letech od kamarádů. Pojmenovali ho podle tamějšího bubeníka, který se jmenoval Sid Barret.

7. Než se pro kapelu definitivně zažil název Pink Floyd, říkali si The Pink Floyd Sound. To by ale nebyl takový rozdíl. V počátcích se jejich názvy dnešnímu nepodobaly ani trochu. Říkali si: The Tea Set nebo také The Abdabs. Když se kapela zakládala, Syd Barrett a David Gilmour hráli pod jménem Jokers Wild.

8. Pink Anderson a Floyd Council byli dva Američané, kteří se svými jmény stali inspirací pro vytvoření názvu kapely. Oba byli bluesovými zpěváky. Naneštěstí oba zemřeli dříve, než si mohli poslechnout průlomové album Pink Floydů Wish You Were Here z roku 1975. Syn Andersona Little Pink Anderson žije dodnes a je také bluesovým hráčem.

9. Název pátého studiového alba skupiny Atom Heart Mother z roku 1970 vzešel náhodou z novinového titulku o ženě, které byl jako první na světě voperován kardiostimulátor s atomovým pohonem. Album bylo vytvořeno jako experiment. Titulní skladba Atom Heart Mother trvá 24 minut. Svou délkou ji překonává jen Shine On You Crazy Diamond z alba Wish You Were Here. Album Atom Heart Mother je počátkem Floydovského progresivního rocku.

10. Když Sir Bob Geldof točil v roce 1982 film o Pink Floydech The Wall, musel hodně improvizovat, protože neměl žádný připravený scénář, se kterým by pracoval.

Čtěte také: Příběhy obalů hudebních alb

Kapela Pink Floyd vznikla v roce 1964 a ihned se stala jednou z vůdčích kapel psychedelického art rocku. Celkem vydala dvanáct alb, kterých se po celém světě prodalo přes 200 milionů kopií. Pink Floyd se rozpadli v roce 1995 a s výjimkou jednoho koncertu v roce 2005 se již nikdy nedali dohromady.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 věcí, které jste o Pink Floyd nevěděli. I z plivance může vyrůst zeď