Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Romantické komedie jsou plné klišé. Vybrali jsme 10 nejčastějších

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

14. 2. 2013

Vyskytují se i v nejlepších romantických komediích, ty méně kvalitní jsou jimi přeplněné. Klišé. Králem všech je typický happy end, zásobník filmařů je však mnohem pestřejší.

Prší – ideální čas na filmový polibek. Zdroj: Warner

Kolikrát jste si při sledování romantické komedie pomysleli tohle už jsem někde viděl(a)? A jak často se vám stalo, že jste celý film nepomysleli na nic jiného? Nejen že mají romantické komedie v popisu práce končit happy endem, měl by se v nich také objevit pořádně dlouhý polibek (ideálně v dešti), originální a nezapomenutelné rande, skvělý song přicházející na řadu, když je hlavní postava na vrcholu blaha, i dojemné vyznání lásky. Tím ale výčet zdaleka nekončí.

Přátelství přeroste v lásku

Jsou nejlepší přátelé. Alespoň jeden z nich se ze všech sil snaží najít pravou lásku (zatímco ten druhý je šťastně zadaný nebo nešťastně zamilovaný do druhého z dvojice). Vzájemně si ve svých milostných problémech radí. A trvá jim přibližně tři čtvrtě filmové stopáže, než jim docvakne, že toho pravého/pravou mají vlastně celou dobu vedle sebe.

Místo výskytu: Zack a Miri točí porno, Když Harry potkal Sally, Svatba mého nejlepšího přítele

Nenávist přeroste v lásku

Existuje ještě druhá možnost, z čeho může kromě přátelství vzejít láska. Muž a žena se nemohou vystát. Přibližně do poloviny filmu se pošťuchují, dělají si naschvály, nenávidí se navzájem. A přitom všem se do sebe tak nějak zamilují.

Místo výskytu: 10 důvodů, proč tě nenávidím, Nevěsta na útěku, Mejdan v Las Vegas

Z ošklivého káčátka princeznou

Vezměme jakoukoliv herečku, oblečme ji do nevzhledného oblečení, zapomeňme na make-up a naopak přidejme ještě brýle, divný účes nebo srostlé obočí. Voilà! Startovní čáru máme připravenou. Teď už stačí námět, který bude z většinou hloupého důvodu požadovat změnu vizáže, a proměna může začít. Od nového vzhledu zbývá už jen krůček k lapení nějakého sexy partnera (případně Adama Sandlera).

Místo výskytu: Deník princezny, Zkus mě rozesmát, Taková normální holka

Proměna v princeznu s sebou samozřejmě přináší i zájem vymazleného prince. Zdroj: Warner

Ze zmetka panem dokonalým

Ženy se mění z ošklivek v sexbomby, muži z nafoukanců v hodné beránky. Hlavní hrdina je na začátku filmu namyšlený macho, který spí s ženami na potkání a má v tomto oboru úctyhodný počet zářezů. Pak ale potká ji! A rozhodne se pro změnu. Při závěrečných titulcích už je to perfektní muž, kterého byste mohli vystavovat jako ukázkový případ.

Místo výskytu: Bejvalek se nezbavíš, Jak na věc, Nesvatbovi

Rozchod kvůli nedorozumění

Občas věci nejsou tak, jak na první pohled vypadají. Kvůli nedorozumění se často rozcházejí i páry v romantických filmech. A také proto, že při hádce, která rozchodu předchází, sice jedna strana vždy naléhavě vychrlí něco jako Nech mě to vysvětlit, strana druhá ale přesto bez špetky zájmu a uražená odchází.

Místo výskytu: Notting Hill, Holka na roztrhání, Casablanca

Závod s časem

Hrdina zničehonic procitne a uvědomí si, že musí ihned za ženou svého života. Ta je želbohu právě na letišti připravena k odletu nebo v obřadní síni chystající se říct své ano jinému. A tak je třeba využít všech možných prostředků a porušit několik dopravních předpisů, aby snažení dopadlo přesně tak, jak divák očekává – doběhnutím v posledním okamžiku a oslněním vytoužené ženy, které zpravidla způsobí okamžitý obrat v jejích plánech.

Místo výskytu: Láska nebeská, Nesvatbovi, Svatba mého nejlepšího přítele

Malý Sam v Lásce nebeské dostal za letištní sprint pusu od své milované a pochvalu od Liama Neesona. Zdroj: Universal

Nevšimli si, že jsou zamilovaní

Vědí to všichni. Ví to jejich rodina, jejich přátelé, jejich kolegové z práce i místní pošťák. Jen oni dva si jaksi nevšimli, že milují jeden druhého. A bude jim ještě trvat značnou část stopáže filmu, než si to konečně uvědomí.

Místo výskytu: Samotář v Seattlu, Svatba mého nejlepšího přítele, Pretty Woman

Prozrazené tajemství

Hrdinové romantických filmů mají v oblibě mít před svými partnery pořádná tajemství – že jejich sbalení byla jen sázka nebo že ve skutečnosti nejsou tím, za koho se vydávají. Když to druhý z dvojice zjistí, následuje výměna názorů, na jejímž konci je rozchod. Jenže láska nakonec samozřejmě zvítězí.

Místo výskytu: Jak ztratit kluka v deseti dnech, Hitch: Lék pro moderního muže, Nepolíbená

Rodiče jako překážka

Ne každý má rodiče, kteří přivítají všechny nápadníky s otevřenou náručí. Natož v romantických komediích. Mohou nenávidět toho, koho jim jejich potomek chce přivést do rodiny, a snažit se ho za každou cenu zbavit. Nebo mohou být prostě jenom hodně divní. V každém případě svým dětem hledání lásky neusnadňují.

Místo výskytu: Fotr je lotr, Hádej kdo?, Líbánky

Robert De Niro jako Jack se nerozpakoval vyzkoušet milého své dcery i na detektoru lži. Zdroj: Universal

Happy end

Je jedno, co se ve filmu dělo předchozích zhruba 90 minut. Jestli se pár rozešel kvůli nedorozumění, snaze rodičů či prozrazenému tajemství. Jestli se ústřední dvojice nenáviděla. Jestli hlavní hrdina uháněl nebo neuháněl na letiště. V každém případě bude v drtivé většině snímků následovat to, co publikum očekává – přeslazený happy end.

Místo výskytu: Seznam filmů by vydal na knihu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Romantické komedie jsou plné klišé. Vybrali jsme 10 nejčastějších