Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Alec Baldwin: Sexy neurotik

Redakce

Redakce

13. 4. 2010

V Americe slavný, a u nás přitom docela neznámý. Obézní, a přesto stále charismatický. Miluje Chopina a kubánské doutníky, nechává své dceři nenávistné vzkazy na záznamníku a málem se stal právníkem. To vše je Alec Baldwin.

Svůdníka si zahrál i v Kamarádově holce, Zdroj: distributor filmu

Když si projdete téměř jakýkoli víceméně známý americký biják, máte velikou šanci, že v něm spatříte právě Aleca. Ať už v hlavní roli oslňujícího svůdníka či nenáviděného otce, jeho role vždy působí silným nádechem hrozby a tělesnosti. Hrál i tam, kde byste to nejspíš nejméně čekali; Pearl Harbor, Notting Hill nebo oscarový film Letec.

Charisma + práva

Tento charismatický velikán se narodil roku 1958 v New Yorku a až do svých dvaceti měl našlápnuto na to stát se právníkem. Je druhý nejstarší z šesti sourozenců, přičemž jeho tři bratři, William, Daniel a Stephen, jsou taktéž herci. Alec však nikdy nevyrůstal v hereckém zázemí, naopak právě on byl rodinným průkopníkem.

S Anthony Hopkinsem v Ledovém ostří

S Anthonym Hopkinsem v Ledovém ostří, Zdroj: distributor filmu

Jeho kariéru viditelně nastartoval Tim Burton, když ho obsadil do role mrtvého manžela Geeny Davis v komedii Beetlejuice. Dále mezi jeho nejvýznamnější můžeme zařadit například roli fotografa, který bojuje o svůj život na Aljašce po boku Anthonyho Hopkinse Ledovém ostří, vulgárního obchodníka v Konkurentech vedle takových jmen jako Al Pacino, Kevin Spacey či Jack Lemmon a nebo malá, leč významná role muže zákona ve velmi úspěšném oscarovém snímku Skrytá Identita, kde dokázal, že se hodí nejen do škatulky komediálních herců. Sám však Oscara nikdy nedostal.

Soukromý život plný skandálů

Ve své branži má jak pověst absolutního gentlemana, tak cholerika a hrubiána. Jeho osobní život za posledních pár let byla velmi divoká jízda na horské dráze. Se svou již dnes bývalou manželkou a současně herečkou Kim Basinger (rozvedli se roku 2002, po devíti letech manželství) se dodnes soudí o opatrovnictví své dvanáctileté dcery.

Basingerová mu dceru zakazovala vídat a jakkoli ji kontaktovat. Tento léta vleklý spor měl pak v roce 2007 za následek Baldwinův skandál, kdy došlo ke zveřejnění nenávistné hlasové zprávy, kterou v rozhořčení nechal své dceři na záznamníku.

Alec Baldwin ve filmu Kauza CIA, Zdroj: distributor filmu

K tomuto tématu se Baldwin několikrát veřejně vyjádřil a napsal i knihu s názvem A Promise to Ourselves, která v českém překladu zatím nevyšla. Právě zde popisuje nesmyslnost průběhu celého rozvodového procesu a svěření dítěte do péče. Rodinné právo zde nazývá průmyslovým odvětvím, kde si prakticky každý dělá co chce, a rozvod je podle něj jako kdyby člověka přivázali vzadu k pickupu a vlekli ho po štěrkové cestě.

zdroj: archiv seriálu 30 Rock

Tina Fey a Alec Baldwin ve Studio 30 Rock, Zdroj: distributor seriálu

Nejslavnější role

Jeho nejnovějším a současně nejúspěšnějším přínosem televizi je role mocného manažerského magnáta Jacka Donaghyho v seriálu 30 Rock, který se nedávno začal vysílat i u nás. Spolu s ním zde září Tina Fey, která je současně tvůrkyní seriálu. Za svou víc jak 30letou televizní, divadelní i filmovou kariéru získal bezpočet malých ocenění a nominací. A právě za tuto roli svérázného manažera byl několikrát nominován a získal nejednu prestižní cenu Emmy a Zlatý glóbus.

Můžete ho také vidět v novém komediálním snímku Nějak se to komplikuje jako hříšného exmanžela po boku Meryl Streep a Steva Martina, s nímž i moderoval letošní předávání filmových Oscarů.

Politik a humanista

Baldwin se také velmi angažuje v politice a liberální směr byl vždy jeho vášní. Obrovské množství času a peněz investuje do věcí, kterým opravdu věří. Již několik let je například členem a jedním z mluvčích organizace na ochranu zvířat PETA. Bojuje také za lepší životní prostředí nebo proti chudobě skrze organizaci Habitat for Humanity.

S Meryl Streep ve filmu Nějak se to komplikuje

S Meryl Streep ve filmu Nějak se to komplikuje, Zdroj: distributor filmu

Na své padesátiny Baldwin prohlásil: „Člověk oslaví padesátku a s ní pohřbí všechny talenty, které nikdy neměl. Už se nenaučím hrát na piano, nebudu profesionálním hráčem baseballu a ani baletním mistrem. Ale muži s padesátkou na krku právě vládnou světu, a proto se rozhoduji, co udělám, až seknu s touhle branží.“

Jeho největším snem by bylo stát se starostou města New York. Herectví už jej přestává bavit a touží po změně. Takže to bude nejspíš kariéra v politice, kam má docela dobře našlápnuto? Budeme se muset prostě nechat překvapit.

Zajímavosti
– má soudní zákaz vstupu na Filipíny, protože jednou zažertoval, že by si koupil manželku právě z těchto ostrovů

– měl hrát Batmana místo Michaela Keatona v roce 1989

– od roku 2005 pravidelně přispívá svými názory do novin Huffington Post

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alec Baldwin: Sexy neurotik