Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jesse Eisenberg: Všestranný syn party klauna

Redakce

Redakce

2. 11. 2010

Mladý muž, který se schovával pod maskou nenápadného chlapce z filmů Zombieland či Zábavný park, se může pyšnit mnohými hereckými nominacemi. Aktuálně si zahrál jednu z hlavních postav dlouho očekávaného filmu The Social Network režiséra Davida Finchera, který se věnuje zrodu nejznámější a nejrozšířenější sociální sítě – Facebooku.

FOTO: Jesse Eisenberg jako Mark Zuckerberg ve filmu Život online. Zdroj: www.falcon.cz

Jesse Eisenberg jako Mark Zuckerberg ve filmu The Social Network, Zdroj: distributor filmu

Jesse Adam Eisenberg se narodil 5. října 1983 v newyorském Queensu do židovské rodiny Amy a Barryho Eisenbergových. Jeho matka je profesionálním klaunem a vystupuje na dětských narozeninových oslavách v místě bydliště již celých dvacet let. Otec byl ředitelem nemocnice a později se stal vysokoškolským profesorem.

Má dva sourozence, o rok starší sestru Kerri Eisenberg, díky níž se dostal k herectví. V dětství byla totiž moc stydlivá, a tak ji rodiče přihlásili do dramatického kroužku.„No a já k ní natolik vzhlížel, že jsem se do něj přihlásil také. Bylo mi sedm a bavilo mě to.“ Mladší sestra Hallie Kate Eisenberg je bývalou dětskou hereckou hvězdou, která si střihla roli například ve filmu Insider: Muž, který věděl příliš mnoho po boku hereckých es jako Al Pacino, Russell Crowe a Christopher Plummer.

Umělec každým coulem

Jesse od osmi let hraje na bicí a zpívá, v jednom rozhovoru se ho ptali, zda má do budoucna s těmito činnostmi i nějaké vyšší ambice. „Ano, ale ne pro ostatní!“ Když byl mladší, realizoval se v několika muzikálech, ale nebylo jich moc. Muzikál bere jako úplně jiný žánr než divadlo a lidé, kteří v těchto branžích působí, jsou podle něj zcela odlišní.

FOTO: Jesse Eisenberg s Woodym Harrelsonem ve filmu Zombieland  Zdroj: Falcon

S Woodym Harrelsonem ve filmu Zombieland

V patnácti letech odjel do New Yorku, šel na konkurz na Broadway a dostal se do několika her. Po střední škole dostal roli ve svém prvním celovečerním filmu Roger Doger, kde hrál po boku staršího kolegy Campbella Scotta. Ovšem jeho život má i stinné stránky, díky této roli odmítl zápis ke studiu na New York University. Později se k němu však mohl vrátit a v nedávné době ukončil studium antropologie.

Tento pohledný mladík však není jen hercem, ale i všestranným umělcem – jakožto scenárista a dramatik napsal několik her, které budou mít premiéru v New Yorku v roce 2011. Složil také hudbu a text k muzikálu Me Time!, jedná se o jakousi satiru současné lidské pohodlnosti. Jeho literární tvorba byla zveřejněna v magazínech The New York Times a Harpers. „A taky jsem napsal román. Je o dvou lidech, kteří svět kolem sebe vnímají zkresleně a najednou si to uvědomí.“

Talentovaná hvězda v Olihni a velrybě

Za svůj výkon v rodinném dramatu Oliheň a velryba s Laurou Linney a Jeffem Danielsem byl Eisenberg nominován na Independent Spirit Award a Boston Film Critics Association Award v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

FOTO: Jesse Eisenberg, Emma Stone, Abigail Breslin a Woody Harrelson ve filmu Zombieland.  Zdroj: Falcon

Jesse Eisenberg, Emma Stone, Abigail Breslin a Woody Harrelson ve filmu Zombieland

Můžeme ho ale znát zejména z romantického filmu Zábavný park (2009), kde si po boku hvězdy upíří ságy Kristen Stewart zahrál absolventa univerzity, který se vypravil na svou vytouženou cestu po Evropě. V akční komedii režírované Rubenem Fleischerem Zombieland (2009) se zase spolu s Woodym Harrelsonem snaží přežít ve světě ovládaném zombií. Za oba tyto filmy byl nominován na cenu BAFTA.

Nevidíme ho naposled

Na divadelních prknech byl naposledy k vidění ve hře Scarcity na jevišti Atlantické divadelní společnosti. Letos v létě navázal opět spolupráci s Rubenem Fleischerem, aby společně natočili komedii 30 Minutes or Less, která se točí kolem učitele dějepisu a poslíčka s pizzou, již jsou nuceni vykrást banku.

Dále se můžeme těšit na snímek Kill Your Darlings o hlavních představitelích beatnické generace, kde si zahraje básníka Allena Ginsberga. Toho nedávno ztvárnil jiný herec, James Franco, ve snímku Kvílení.

FOTO: Justin Timberlake a Jesse Eisenberg ve filmu Život online.  Zdroj: Falcon

S Justinem Timberlakem v The Social Network

Jesse propůjčil také hlas hlavní postavě animovaného filmu Rio z dílny 20th Century Fox, který bude mít premiéru během příštího roku. Děj se odehrává v Rio de Janeiru, přilehlých deštných pralesech, v nichž si okřídlený hrdina Blu myslí, že je jediný svého druhu.

Můžeme ho také vidět ve snímku Holly Rollers, který je inspirován skutečnými událostmi konce 90. let, kdy byli Židé využíváni k pašování extáze z Evropy do Spojených států.

Do českých kin právě přichází film, jenž nese název The Social Network, zfilmován je podle knihy Bena Mezricha The Accidental Billionaires a jeho režie se ujal David Fincher. Hlavní roli Marka Zuckerberga zde nehraje nikdo jiný než právě Jesse Eisenberg. Mark absolvoval roku 2003 Harvard a byl géniem v oblasti počítačového programování – sedl si k počítači a horečně začal pracovat na nové myšlence. To, co v návalu blogování a programování začalo v jeho pracovně, se brzy stalo globální sociální sítí a revolucí v komunikaci. Vymyslel Facebook. V českých kinech je film od 4. listopadu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jesse Eisenberg: Všestranný syn party klauna