Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Penélope Cruz: Madonna Madridu s vlastní módní značkou

Redakce

Redakce

17. 5. 2011

!Profil herečky!Krásná tanečnice a herečka, která jako první Španělka získala Oscara za vedlejší roli ve filmu Vicky Cristina Barcelona. Stihla se vdát, porodit syna a nyní se na ni můžeme těšit v Pirátech z Karibiku: Na vlnách podivna a v Alchymistovi.

FOTO: Penélope Cruz ve filmu Vicky Cristina Barcelona

Penélope Cruz ve filmu Vicky Cristina Barcelona, Zdroj: distributor filmu

Madonna Madridu Penélope Cruz Sánchez se narodila 28. dubna 1974 v Alcobendas v Madridu kadeřnici a personální manažerce Encarně Sánchezové a automechanikovi a prodejci Eduardu Cruzovi. Své jméno dostala podle písně španělského skladatele Joana Manuela Serrata. Má mladšího bratra Eduarda, který je zpěvákem. Sestra Mónica je jí velmi podobná, čehož bývá využíváno pro některé španělské reklamy. Ve své rodné zemi bývá kromě Madonny Madridu nazývána také španělskou kouzelnicí.

Devět let studovala klasický balet na National Conservatory ve Španělsku, pokračovala v tréninku pod vedením několika prominentních tanečníků. Poté čtyři roky vystupovala v tanečním divadle Cristina Rota při New York School. Dále absolvovala tři roky španělského baletu s Angelou Garrido a také jazzový tanec s Raulem Caballerem. Kromě své rodné španělštiny ovládá ještě italštinu a angličtinu.

V patnácti letech podepsala smlouvu s agentem, v šestnácti debutovala ve španělských televizních pořadech a hudebních videoklipech, o rok později se objevila v prvním celovečerním filmu. Penélope často věnuje značné finanční částky a také svůj čas charitě. V roce 1997 dělala dva měsíce dobrovolnici v Ugandě. Jejími dobrými přítelkyněmi jsou mexická herečka Salma Hayek a kolumbijská zpěvačka Shakira.

Osudným se jí stalo účinkování ve videoklipu populární španělské skupiny Meccano, kde se seznámila s Nachem Canem a byla z toho šestiletá lovestory. Dodnes jsou přátelé a byl to právě Nacho, kdo ji před nedávnem pomohl založit charitativní organizaci pomáhající dětem v Kalkatě.

Cesty herce jsou nevyzpytatelné

Nicméně cesta osudu ji zavála jinam. Filmy jako Na dno vášně (1997), dramatický film Otevři oči (1997) – obrovský hit ve Španělsku, který si vydělal osm cen Goya.

Smůla se prolomila v roce 1998, kdy za film Dívka tvých snů získala španělskou cenu Goya. Mezi její další herecké projekty patřil film Chilli, sex a samba (2000), ve kterém si začala hrát se svojí specifickou angličtinou. Americká komedie o šéfkuchařce s okouzlující (nejen) kulinářskou dovedností slavila úspěch. V USA se dostala do pomyslného hvězdného nebe pro svou roli bohémské, těhotné a lehce zfetované manželky Johnnyho Deppa ve filmu Kokain (2001).

FOTO: S Matthewem McConaougheyem ve filmu Sahara

S Matthewem McConaugheyem ve filmu Sahara, Zdroj: distributor filmu

V roce 2001 se při natáčení filmu Vanilkové nebe seznámila s Tomem Cruisem, jejich vztah trval tři roky. Po filmu Sahara chodila více jak rok s hercem Matthewem McConaugheyem. V roce 2007 byla vyfotografována se zpěvákem kapely U2 Bono Voxem.

V roce 2009 získala hlavní ženskou roli ve snímku Rozervaná objetí španělského režiséra Pedra Almodóvara, kde si zahrála osudovou ženu slepého režiséra. Svůj herecký talent projevila také v muzikálu Nine a v nespočtu dalších filmů, ve kterých se objevuje po boku světových špiček hollywoodského filmu.

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

Svůj osud propletla i s oděvním návrhářstvím

V červenci roku 2007 zahájila prodej nové oděvní kolekce, kterou vytvořila s mladší sestrou Mónicou ve Španělsku. Na podzim 2009 dostaly sestry nabídku známého švýcarského módního domu Charles Vögele, jestli by nechtěly pro něj navrhnout vlastní kolekci. Horkokrevné Španělky samozřejmě před takovou výzvou neucukly. Naopak! Pustily se do vymýšlení modelů s temperamentem sobě vlastním. A tak na počátku loňského roku poprvé představily řadu oblečení a doplňků Biaggini Violet, která sklidila ohromný úspěch.

Penélope a Mónica vsadily na velmi ženskou, ale přitom pohodlnou módu, které kralují kvalitní materiály. Styl jistě inspirovalo i zmiňované natáčení Pirátů z Karibiku, kolekci dominují bílá a modrá, objevují se námořnické i něžně romantické prvky, jako jsou krajky a výšivky. Nechybí ale ani oblíbená džínovina, tentokrát v obnošeném vzhledu, a klasické oblečení do města.  Jde o módu, kterou lze normálně nosit, čili modely si mohou obléknout ženy různých věkových kategorií i postav, a hlavně jsou cenově dostupné.

FOTO: Penélope Cruz s manželem Javierem Bardemem ve snímku Vicky Cristina Barcelona

Penélope Cruz s manželem Javierem Bardemem ve snímku Vicky Cristina Barcelona, Zdroj: distributor filmu

Od srpna 2008 chodila se španělským hercem Javierem Bardemem, se kterým hrála již ve dvou filmech – Šunka, šunka (1992), díky němuž se stala opravdovou bohyní celého Španělska. A to jí bylo teprve sladkých sedmnáct let. Sama Penelope však na tuto dobu vzpomíná poněkud jinak: „Měla jsem odpor ke všemu, co jen zavánělo sexualitou a smyslností. Ostříhala jsem si například vlasy nakrátko a po mnoho let jsem nenáviděla milostné scény.“ Zahrála si s ním i ve snímku Vicky Cristina Barcelona (2008), který se stal pro oba osudovým. V roce 2010 se vzali na Bahamách při malé ceremonii, kde byli přítomni jen členové rodiny a nejbližší přátelé. Krátce po svatbě otěhotněla a 22. ledna tohoto roku v Los Angelské klinice porodila syna Lea Encinase Bardema.

Šťastná matka si bere herecké prázdniny

Amerika Penélope miluje, láká ji její temperament, kterým je ve svých filmech pověstná, charisma a chuť zkusit jakoukoli roli. Jen díky její postavě se v amerických filmech povolují vsuvky její španělské mluvy, jen díky její postavě se přepisuje scénář o původu hlavní hrdinky, jen díky její postavě a jejímu akcentu ji režiséři chtějí.

Dostala svět filmu na kolena svou drzostí a tím, že si dělá, co si umane. Porušila pracovní smlouvu při natáčení Pirátů, a klidně si dovolila otěhotnět se svým manželem Javierem Bardemem. Penélope oživuje kinematografii dnešní doby, své vražedné tempo však momentálně zpomaluje, aby si užila obyčejné štěstí rodiny. Bulvár ji ale i přesto pronásleduje i na pláž, kde ráda odpočívá.

FOTO: Penélope s Johny Deppem v Pirátech z Karibiku: Na vlnách podivna

Penélope s Johny Deppem v Pirátech z Karibiku: Na vlnách podivna, Zdroj: distributor filmu

Její těhotenství zaskočilo filmaře, kteří řešili, jak s postupujícím časem zamaskovat hereččino rostoucí bříško. Geniální nápad na sebe nenechal dlouho čekat – Penélope v některých scénách zastoupila sestra Mónica. Zjednodušeně řečeno, v některých scénách uvidíte tvář Penélope v sedmém měsíci těhotenství, ale postavu Moniky. Ano, ve filmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna uvidíte zázraky!

Letošního roku se Penélope dočkáme ve dvou filmových premiérách, 19. května v již zmíněných Pirátech z Karibiku: Na vlnách podivna a o něco později ve filmové adaptaci slavného románu brazilského spisovatele Paula Coelha Alchymista.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Penélope Cruz: Madonna Madridu s vlastní módní značkou