×
TOPZINE.cz

Mikuláš nechodí sám. Přinášíme 7 nejoblíbenějších čertovských pohádek

FOTO: Ondřej Vetchý ve filmu S čerty nejsou žerty
Ondřej Vetchý jako pekelník ve filmu S čerty nejsou žerty. Zdroj:Bontonfilm

Dnes 5. prosince chodí Mikuláš a spolu s ním také jeho pomocníci anděl a čert. Bez čerta by se tento den neobešel, stejně jako naše pohádky. Čert je totiž typickou českou pohádkovou postavou, ale ne nutně zápornou.

Ondřej Vetchý jako pekelník ve filmu S čerty nejsou žerty. Zdroj: Bontonfilm

7. Láska rohatá (2009)

Pohádka o nešťastném čertíkovi Záprtkovi (Jiří Mádl), který zrovna nevyniká znalostmi a dovednostmi. Čarovat moc neumí a zlobivé duše do pekla taky nenosí. Proto dostal napomenutí od čertovské inspekce a byl poslán získat úpis peklu. Cestou potkává i nešťastnou Aničku (Tatiana Pauhofová), kterou poslala její paní pro zlaté oči. Tak to nějak dají dohromady a vzájemně si pomohou. Díky vtipnému šišlavému nešikovi Záprtkovi se určitě u pohádky Láska rohatá zasmějete.

6. Čert ví proč (2003)

Poněkud strašidelnějšího čerta (Csongor Kassai) můžete vidět v pohádce Čert ví proč. Tady se to čerty jen hemží, a to proto, že zdejší království upadá, přichází zlé časy. U lidí převládají zlé vlastnosti a dobro se vytrácí. Zemi má podle bylinkářky zachránit neznámý mladík, který přijede na oslovi. Když to vypadá, že už je nejhůř, upíše se král (Josef Somr) peklu a v zemi zavládne zlý ministr. V té době ale přijíždí neznámý Filip (Štěpán Kubišta) na oslovi… Jak to dopadne s čerty a královstvím, už musíte zjistit sami.

5. Z pekla štěstí (1999)

V pohádce Zdeňka Trošky se přesvědčíte, že peklo slouží dobré věci a že ve skutečnosti jsou čerti hodní. Poctivého Honzu (Miroslav Šimůnek) z rukou verbířů zachrání 3 pekelné dary: neviditelný plášť, mošna s bojovníky a bílé plátýnko, které  umí vyčarovat pořádnou hostinu. Honza dokáže zachránit zemi před drakem, ale místo vděku se setká jen s intrikami. Nakonec si ale vezme svou milovanou (Michaela Kuklová) a žijí spolu šťastně, alespoň až do druhého dílu Z pekla štěstí.

FOTO: certova-nevesta
I takový čertík dovede pořádně postrašit. Zdroj: Bontonfilm

4. Čertova nevěsta (2011)

Další Troškovou pohádkou je Čertova nevěsta. Královna (Sabina Laurinová) touží po miminku, ale ani modlení ke svaté Kryšpíně jí nepomůže. Nakonec požádá o pomoc peklo, a tak se narodí princezna. Žádná smlouva ale není jen tak, až dovrší princezna osmnácti let, má se stát ženou samotného mocného Lucifera (František Němec). Princezna Štěpánka (Eva Josefíková) ho ale odmítne, protože už miluje jiného. Lucifer ji proto zakleje a nikdo neví, jak princeznu zachránit. Je to ale pohádka, a tak si tipněte, jak to asi skončí…

3. Hrátky s čertem (1956)

Jedna z nejznámějších pohádek, kterou vidíte v televizi minimálně jednou za rok, jsou Hrátky s čertem. Nezapomenutelná pohádková komedie z roku 1956 vypráví o nebojácném vojákovi Martinu Kabátovi (Josef Bek), který se nezalekne ani mocných pekelníků, ani princezny Dišperandy (Alena Vránová) a její služebné Káči (Eva Klepáčová). Doufejme, že jednu z nejstarších pohádek, přitom všemi generacemi oblíbenou, uvidíme i letos o Vánocích.

2. Peklo s princeznou (2009)

Jak už to tak bývá, princezna (Tereza Voříšková) je jako malá zaslíbena nějakému princi. A když přijde čas, kdy se má vdávat, do svatby se nehrne. V tomto případě se ale nechce ženit ani princ (Jiří Mádl). Tatínek král (Petr Nárožný) chce princeznu uchránit před nechtěným sňatkem, a tak přichystá falešné peklo a princi sdělí, že si princeznu chce vzít Lucifer (Martin Stránský). To ale nikdo netuší, že se to vše dozví opravdový vládce pekel a chystá se jim tam nahoře pořádně zatopit.

FOTO: Peklo s princeznou
Martinovi Stránskému a Alžbětě Stankové to jako pekelnému páru sluší. Zdroj: Bioscop

1. S čerty nejsou žerty (1984)

Nejoblíbenější čertovskou pohádkou je bezpochyby S čerty nejsou žerty. Příběh o Petru Máchalovi (Vladimír Dlouhý) a jeho chamtivé maceše Dorotě Máchalové (Jaroslava Kretschmerová), na kterou má peklo spadeno už nějakou dobu, je známý tak, že snad nemá cenu ho ani představovat. O čerty tu ale také není nouze a peklo je tu pořádné, až by si člověk sám řekl, že snad opravdové. Jednou z hlavních postav je zde také čert, tak trochu nešika, v podání  Ondřeje Vetchého. To, že je pohádka velmi oblíbená, už dosvědčují hlášky, které běžně používáme. Třeba: „Spadlo ti to, Máchale.“Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..