Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ewan McGregor: Jedi, feťák, milovník

Nikola Němcová

Nikola Němcová

21. 5. 2010

Ewan McGregor je jednou z největších filmových hvězd dnešní doby. Můžeme ho vidět jak ve velkých kasovních trhácích, tak i v nízkorozpočtových snímcích.  Do většího povědomí diváků se dostal jako drogově závislý Mark Renton ve filmu Dannyho Boyla Trainspotting.

Ne vždycky narazil na „dobré“ role – zde ve filmu Stormbreaker, Zdroj: distributor filmu

Ewan McGregor (celý jménem Ewan Gordon McGregor) se narodil 31. března 1971 ve skotském městečku Crieff. Jeho rodiče James McGregor a Carol Diane jsou učitelé. Má o dva roky staršího bratra Colina, který se na střední škole Morrison’s Academy, kde učí jejich otec, stal vzorným žákem roku.

„Už v pěti letech jsem věděl, že budu filmovou hvězdou.“

K herecké kariéře ho inspiroval jeho strýc Dennis Lawson, velmi populární muzikálový herec. Ewan o něm jednou prohlásil: „Pořád jsem to nechápal. Říkal jsem si, co je na něm tak zajímavého. Pak jsem si uvědomil, že je prostě jiný, opravdu velmi zvláštní, a v ten moment jsem se rozhodl, že chci být také zvláštní. Že chci být hercem.“

Ano, zahrál si i gaye…

První hereckou zkušeností byla hra Cesta do Indie, kde si zahrál jako křoví. Poté co se přestěhoval do Londýna, se přihlásil na hereckou školu Guildhall School of Drama and Music. Při svém závěrečném představení se seznámil se svým budoucím agentem, díky kterému získal svoji první pořádnou hereckou příležitost. Získal roli v seriálu Lipstic on your collar. Seriál bohužel neuspěl.

Poté následoval film Being human a ve filmové adaptaci Stendhalova díla  Červený a černý si dokonce zahrál hlavní roli Juliana Sorela. Další role na sebe nenechaly dlouho čekat. Při natáčení Mělkého hrobu se blíže seznámil s režisérem Dannym Boylem. A ten ho později proslavil.

Úspěch a první filmové ceny

Opravdový úspěch přichází s rolí drogově závislého Marka Rentona v Boylově filmu Trainspotting. Kvůli této roli musel Ewan zhubnout 15 kilogramů. Díky jeho výborného ztvárnění narkomana získal několik ocenění jako London Film Critics Circle, Empire a BAFTA Scotland Awards pro nejlepšího herce a také mezinárodní uznání a popularitu. Následně se oženil s Eve Mavrakis, se kterou má v dnešní době 2 biologické dcery a jednu adoptovanou mongolskou holčičku.

Velký fanoušek, zpěvák, komediant

Ewan je skalním fanouškem původních Hvězdných válek. Když přišla nabídka od George Lucase na ztvárnění Obi-Wana Kenobiho, neváhal ani minutu a roli vzal. Hvězdné války mu otevřely dveře do Hollywoodu.

Ewan McGregor a Nicole Kidman v Moulin Rouge

Ewan je nejen skvělý herec, ale i zpěvák, jak ukázal ve filmu Moulin Rouge, kde ztvárnil roli chudého spisovatele, který se zamiloval do kurtizány s tváří Nicole Kidman. Dále se představil ve filmech Černý jestřáb sestřelen, v pokračováních Hvězdných válek, Ostrov, Kašlu na lásku, Velká ryba, Stormbreaker, Miss Potter. Nyní ho můžeme vidět v kinech v komediích I love you, Phillip Morris a Muži, co zírají na kozy.

Zajímavosti

Ewanovou oblíbenou kapelou jsou Oasis.

Je nadšeným motorkářem a cestovatelem. Se svým hereckým kolegou Charleym Broomanem se v roce 2003 vydal na dobrodružnou cestu Long way round. Z Londýna jeli na východ, až se dostali do New Yorku. Cestu si ještě jednou zopakovali. Ze Skotska dorazili až do Jihoafrické republiky.

Ewan a Jude Law bývali spolubydlícími. Dodnes jsou dobrými přáteli.

Ohledně svého účinkování ve Hvězdných válkách řekl: No, původně jsem chtěl hrát princeznu Leiu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ewan McGregor: Jedi, feťák, milovník