Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Cate Blanchett: Oslnivě krásná elfí královna

Redakce

Redakce

15. 7. 2011

!Profil herečky!Její filmografie sice nesahá až za hranice lidských možností, jako je tomu u jiných známých osobností, ale i přesto je známá, krásná, talentovaná. Oblíbená i zavrhovaná. Tato australská diva nás oslňuje jak svým půvabem, tak inteligencí a v neposlední řadě také svým hereckým umem.

FOTO: Jako Charlotte Gray ve stejnojmenném snímku

Jako Charlotte Gray ve stejnojmenném snímku, Zdroj: distributor filmu

Půvabná herečka a matka tří chlapců Catherine Élise Blanchett se narodila 14. května 1969 v australském Melbourne australské rodačce June a Robertovi Blanchettovi pocházejícímu ze Spojených států. Když jí bylo deset let, otec zemřel na infarkt myokardu. „V ten den jsem hrála na piano, a když při odchodu do města přišel k oknu, tak jsem mu na rozloučenou jenom zakývala a usmála se na něj. Od té doby cítím potřebu, dřív než odejdu z domu, nejprve všechny políbit,“ říká Cate. Má dva sourozence – její starší bratr Bob je inženýrem počítačových systémů a mladší sestra Genevieve pracuje jako divadelní výtvarnice.

Nejprve chodila na dívčí základní školu v Ivanhoe, poté studovala i dívčí gymnázium v Kew na předměstí Melbourne, kde v sobě probudila herecké umění. Před odchodem do zámoří ještě stihla vystudovat ekonomii a umění na Univerzity of Melbourne.

První setkání s herectvím bylo zcela náhodné

Když jí bylo osmnáct let, odjela na dovolenou do Egypta. Jeden host hotelu v Káhiře, ve kterém pobývala, se jí zeptal, zda by si nechtěla zahrát ve filmu. Hned druhý den se ocitla na obrovské scéně a fandila americkému boxerovi ve filmu Kaboria. Později se přestěhovala do Sydney, kde absolvovala v roce 1992 na Národním institutu dramatického umění a započala svou divadelní kariéru, začala totiž působit v divadelním spolku Sydney Theatre Company.

FOTO: Královna elfů Galadriel v Pánovi prstenů

Královna elfů Galadriel v Pánovi prstenů

Její první velkou inscenací byla hra Davida Mameta Oleanna z roku 1993, kterou hrála spolu s Goeffreym Rushem, a získala za ni ocenění kritiků sydneyských divadel za nejlepší debut. Také ztvárnila Ofélii ve hře Hamlet, upravené podle Company B (režisér Neil Armfield) v letech 1994 a 1995, a později v dalších televizních minisériích.

Cate se s budoucím manželem, dramatikem a scenáristou Andrewem Uptonem, seznámila v roce 1996, kdy si zahrála v inscenaci Racek. Jak sama podotýká, nebyla to láska na první pohled:„Myslel si o mně, že jsem rezervovaná a já zas, že je arogantní.“ Oddáni byli 29. prosince 1997 a nyní mají tři syny: Dashiella Johna (2001), Romana Roberta (2004) a Ignatiuse Martina (2008). Všichni společně žijí na předměstí Sydney.

Australská filmová královna

Prvním mezinárodním filmem se pro ni stal Paradise Road z roku 1997, ve němž hrála australskou zdravotní sestru, zajatou japonskou armádou během druhé světové války. Její první hlavní rolí byla v témže roce adaptace Oscar a Lucinda, ve které hrála po boku Ralpha Fiennese. Za ni byla nominována na cenu Australské filmové asociace (AIF) za nejlepší ženský herecký výkon, ale cena jí o vlásek unikla. Stejně ale tohoto roku získala cenu za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon v romantické komedii Zaplaťpánbůh potkal Lizzie.

FOTO: S Bradem Bittem ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona

S Bradem Bittem ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Do povědomí široké veřejnosti se dostala v roce 1998 díky filmu Královna Alžběta režiséra Shekhara Kapura, ve kterém si zahrála anglickou královnu Alžbětu I.

Dalšími úspěšnými filmy, jež jsme mohli vidět v našich kinech, byly thrillery Talentovaný pan Ripley (1999), za který byla nominována na cenu BAFTA, a Téměř dokonalý zločin (2000). O rok později se také objevila ve válečném dramatu Charlotte Gray.

Krásnou Cate můžete spatřit v thrilleru Hanna. Přečtěte si, jak se film vydařil

Další slavná role přišla s postavou elfí královny Galadriel ve filmové trilogii Pán Prstenů (2003) a roli Katharine Hepburnové ve filmu Letec (2004) Martina Scorseseho, která jí vynesla Oscara ze nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. V rozhovoru pro televizní stanici Fox přiznala, že roli královny elfů Galadriel přijala pouze proto, že se vždycky chtěla ve filmu objevit se špičatýma ušima.

FOTO: Cate jako Královna Alžběta

Cate jako Královna Alžběta

V roce 2006 vystoupila po boku Brada Pitta v dramatu Babel a o dva rok později i v dramatu Podivuhodný případ Benjamina Buttona. Za tento poslední film získala svoji třetí nominaci na Oscara. Téhož roku se nechala namalovat spolu se svou rodinou, finalistou Archibald Prize (nejlepší portrétní malba), McLeanem Edwardsem. Také se přiznala k poněkud zvláštnímu módnímu vkusu:„Jsem jedno z těch podivných zvířat, která opravdu ráda nosí korzet.“

V roce 2007 získala Volpi Cup za nejlepší herečku na Benátském filmovém festivalu a Zlatý glóbus za roli v jednom ze šesti portrétů Boba Dylana ve filmu Beze mě: Šestero tváří Boba Dylana.

Na začátku roku 2009 se Cate objevila na speciální sérii poštovních známek s názvem „australské legendy na obrazovce“, představující australské herce uznávané za mimořádný přínos australské kultuře. Ona, Geoffrey Rush, Russell Crowe a Nicole Kidman se v této sérii objevili každý hned dvakrát, jednou představovali sebe samotné a podruhé Cate znázorňovala postavu královny Alžběty z historického snímku Královna Alžběta: Zlatý věk.

Cate je patronkou Filmového festivalu v Sydney, stala se také tváří luxusní pleťové kosmetiky Procter & Gamble. V roce 2007 získala místo velvyslankyně Australian Conservation Foundation, což je online kampaň, která se snaží přesvědčit Australany, aby vyjádřili své znepokojení nad změnou klimatu. Patronka vývoje charity Solar Aid na světovém kongresu v roce 2008 řekla: „Jedna věc je, že všechna velká města mají společné to, že jsou natolik různá.“

Loňského roku jsme Cate mohli spatřit v nové adaptaci Robina Hooda po boku Russella Crowa. V současnosti si Cate můžeme užít v akčním thrilleru Hanna a v následujících letech se dočkáme také filmového zpracování Hobita pod taktovkou Petera Jacksona.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cate Blanchett: Oslnivě krásná elfí královna