Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Russell Crowe: Australský krasavec, který si umí vybírat

Redakce

Redakce

21. 1. 2011

Russell Crowe miluje hudbu, sport a herectví. Vše, co dělá, dělá naplno a dokáže tomu obětovat téměř vše. Nejvíce toužil po herectví, a to se mu splnilo, což dokládá skutečnost, že v průběhu let 1997 až 2003 hrál Crowe dokonce v pěti filmech, které byly posléze nominovány na Oscara za nejlepší snímek roku. Jednoho Oscara má navíc doma za hlavní roli. Víte, za jaký film?

FOTO: Russell Crowe v oscarovém filmu Gladiátor

Russell Crowe v oscarovém snímku Gladiátor, Zdroj: bontonfilm.cz.

Russell Crowe se narodil roku 1964 na Novém Zélandu, ale od svých čtyř let vyrůstal v Austrálii. Jeho rodina žila kočovný stylem života, stále jezdila s filmovými štáby a zařizovala stravování pro herce. Mladý Russell od mládí obdivoval svět filmu a toužil se stát také slavným, být hercem. Od mládí dostává několik menších příležitostí objevit se plátně, především v seriálech či reklamách.

Filmová hvězda bez předních zubů

Od mládí také velmi rád hraje ragby, v deseti letech při hře přišel o přední zuby, a do natáčení první velké role (v 25 letech) žil bez nich. Ve čtrnácti letech se opět vrátil zpátky na Nový Zéland a na střední škole se začíná realizovat v muzice. Působí v kapele Russ Le RoQ, první píseň dokonce složí na téma, že chce být jako Marlon Brando. Hudba a herectví i sport se stanou vášní, které ho budou provázet až do dospělosti.

Je přijat na prestižní hereckou školu Národního institutu dramatického umění v Sydney, ale nakonec ji nedokončí, považuje ji totiž za ztrátu času. V druhé polovině 80. let dostává role v australských seriálech (Neighbours) a na svoji první hlavní roli si musí počkat až do svých 25 let (australské drama The Crossing).

FOTO: Russell Crowe

Crowe jako mladý neonacista v prvním slavném filmu Romper Stomper, Zdroj: www.youtube.com

Filmem, kterým na sebe výrazně upozorní, se stává akční drama Romper Stomper, kde hraje coby drsný neonacistický skinhead. Romper Stomper se stal australskou událostí roku, a Crowa katapultoval mezi nejdiskutovanější herce této země. Náhle se mu začínají otevírat brány slavného Hollywoodu. Svým výkonem naprosto okouzlí Sharon Stone, a ta ho prosazuje do Raimiho westernového dramatu Rychlejší než smrt. Začíná se objevovat vedle slavných hereckých hvězd a brzy přichází nabídka na velkou roli ve výtečném oscarový krimi snímku L.A. – Přísně tajné (režisér Curtis Hanson posléze přiznal, že si Crowa vybral právě díky výkonu v Romper Stomper).

Gladiátor ženských srdcí

Russell Crowe může tak naplno představit svůj herecký talent, což mu v budoucnu přinese možnost vybrat si, v jakém filmu si zahraje. Následují snímky Insider: Muž, který věděl příliš mnoho či Životní zkouška. Rok 2000 se stává přelomovým, Ridley Scott nabízí Crowovi hlavní roli Maxima ve vysokorozpočtovém filmu Gladiátor.

Russell nejprve v Austrálii zhubne minimálně 18 kilogramů a tvrdě pracuje na své fyzické kondici, výsledkem je tudíž excelentní životní herecký výkon, kterým si navždy vydobude hvězdnou slávu. Tímto filmem si také získá miliony srdcí fanynek, pochvalné recenze kritiků i mnohá filmová ocenění, především pak Oskara za hlavní herecký výkon.

Je rok 2001 a náhle přichází nabídka od Petera Jacksona na roli Aragorna ve filmu Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Russellovi se však v téže době dostává do rukou scénář k  Čisté duši. I přes sympatické lokace natáčení Pána prstenů se Russell rozhoduje pro roli matematika, ekonoma a schizofrenika Johna Nashe. Herecký výkon, díky kterému se Čistá duše stala jedním z nejlepších filmů posledních let, přinesl Crowovi nominaci na Oscara.

Crowe nakonec získal čtyři Oscary a mnoho dalších filmových ocenění. Zdá se, že tento herec má dobrý vkus na výběr filmů, a další roky jeho života nejsou toho opakem. Přichází filmy jako Master & Commander, Těžká váha, Dobrý ročník, Americký gangster, Labyrint lží, či Na odtřel.

Morpheus nebo Wolverine?

Všechny jeho počiny jsou výsledkem nejen hereckého talentu, ale především usilovné přípravy a odhodlání. Nevadí mu přijmout téměř žádnou roli, ani boxera, ani lodního kapitána, co si občas zahraje na housle. Je inteligentní, krásný a charismatický. Odmítl mnoho filmových rolí, od Aragorna, po Morpheuse (Matrix) či Wolverina (X-Men). Umí si vybírat jen to nejlepší. Žije v Austrálii, jelikož se mu tam prostě líbí, už sedm let s manželkou Danielle, která je zpěvačkou a herečkou. Do Hollywoodu se nikdy stěhovat nechce, leda v případě, že by Austrálii zachvátila strašlivá vlna moru, nebo ji zaplavil oceán.

Tento týden se do našich kin dosává jeho nejnovější snímek Tři dny ke svobodě. Drama je příběhem muže, který se pokouší osvobodit svoji manželku a dát znovu dohromady rodinu. Bude také tento film dalším z úspěšných počinů tohoto charasmatického herce?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Russell Crowe: Australský krasavec, který si umí vybírat