Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Brad Pitt: Okupant předních pozic žebříčků O nejvíce sexy muže na světě

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

29. 8. 2010

Hezounek Holywoodu, který okupuje příčky nejvíce sexy mužů světa, ale i dobrý herec, který dokáže příjemně překvapit – Brad Pitt.

Brad Pitt je hanebnej panchart, Zdroj: distributor filmu

Stejně jako jeden z mnoha už odmala toužil stát se filmovým hercem, a tak opustil vysokoškolská studia žurnalistiky se zaměřením na reklamu a odjel do Los Angeles, kde se snažil prorazit na stříbrné plátno. Zpočátku se mu to pochopitelně nedařilo. Nejprve hrál jen drobné štěky v televizních reklamách a několika seriálech, přičemž si dokonce střihnul roli Randyho v kultovní soap opeře Dallas, a to celkem ve čtyřech epizodách. Během toho navštěvoval herecké kurzy, a aby se nějak uživil, pracoval na mnohých místech – prodával zmrzlinu, hlídal parkoviště, řídil limuzínu, stěhoval ledničky a podobně.

Štěstí se na něj usmálo, když jej Ridley Scott obsadil do své silně feministicky laděné road movie Thelma  a Louise (1991), ve které ztvárnil kovbojského stopaře, který svádí jednu z hlavních hrdinek. Rok na to se Pitt dostal do kin znovu ve snímku Roberta Redforda Teče tudy řeka.

V roce 1995 přišel do kin snímek 12 opic, ve kterém hrál kromě Pitta i Bruce Willis. Velice originální sci-fi se stalo kultovní záležitostí. Zobrazuje planetu Zemi, která byla napadená neznámým virem, a přežilo jen procento celkové populace, které se nyní snaží zvrátit genocidu lidské rasy cestováním v čase. Proto je tedy Willis vyslán do minulosti, aby nejprve zjistil, co se tehdy stalo a následně tomu i zabránil.

Brad Pitt a Bruce Willis v blázinci ve snímku 12 opic, Zdroj: distributor filmu

Jenže scenáristé postavili celý film na časové kontinuitě, tedy ať uděláme v minulosti cokoliv, událost se stane, ale dojde k ní úplně odlišnou cestou. Krom takto dobře postaveného a po fyzikální stránce reálného příběhu jsou velice kvalitní i herecké výkony jak Bruce Willise, tak Brada Pitta. Willis dokonce od režiséra dostal seznam svých hereckých klišé, aby je nedělal. Pitt převedl ve snímku natolik perfektní herecký výkon, že byl za to poprvé nominován na Oscara za vedlejší roli.

Ještě před uvedením 12 opic do kin si však Pitt zahrál ve třech jiných snímcích, které z něj učinily hvězdu první kategorie.

Po boku Anthonyho Hopkinse si zahrát v historickém válečném velkofilmu Legenda o vášni (1995), v upírském snímku Interview s upírem (1994) coby herec hlavní role Louise de Pointe du Lac, kterého doprovází na krvesajné pouti pološílený Tom Cruise. Krom těchto dvou snímků, ve kterých bylo sázeno spíše na Pittovu fešnou tvář, si zahrál i po boku Morgana Freemana ve filmu Sedm. V této již kultovní detektivce, kde v roli detektiva hledá šíleného masového vraha, předvedl, že hrát skutečně umí.

S Cate Blanchet v Babelu, Zdroj: distributor filmu

O několik let později následoval snímek, díky kterému má Pitt doživotní zákaz vstupu do Číny. Sedm let v Tibetu (1997) režíroval Jean – Jacques Annaud a vypráví příběh rakouského horolezce Heinricha Harrera, který se rozhodl slézt jeden z nejvyšších štítů Himalájí, ale nejprve se dostal do zajateckého tábora a následně z něj uprchl. Na útěku pak putuje napříč pohořím, až se dostane do Tibetu, kde se setkává s mladým Dalajlámou a stává se jeho učitelem, protože s sebou přináší znalosti západního světa, které jsou tibetskému duchovnímu vůdci, tehdy malému klukovi, zcela neznámé. Film navíc zobrazuje anexi Tibetu Čínou. Film jako takový sice nebyl žádným extra trhákem, ale příjemným putováním napříč romantikou nejvyššího pohoří světa protkaným buddhismem.

Brad Pitt po bitce v Klubu rváčů, Zdroj: distributor filmu

Smrt v lidské podobě si zahrál ve velice zajímavém snímku Seznamte se Joe Black (1998). Ve filmu je lehce herecky toporný, nešikovný a zároveň suverénní, tudíž docela dobře zapadá do představ, jak by se asi Smrt mohla chovat, kdyby se dostala do lidského těla a začínala poznávat lásku. Mimochodem Pitt coby blonďatá nevinnost sama se pro tuto roli vysloveně hodil.

Krom velice kladných charakterů ztvárnil i velice kontroverzní role a za všechny může hovořit role Tylera Durdena v klasice všech klasik Klubu rváčů (1999), ve které z nevinného Edwarda Nortona vychová drsného rváče a sociopata v jedné osobě.

V úspěšné trilogii Danyho parťáci 1 – 3 (2001, 04 a 07) hrál Pitt po boku George Clooneyho, se kterým se velice skamarádil. Brad dokonce v roce 2007 koupil vilu poblíž Lago di Como v Itálii, kde také bydlí i Clooney. Od té doby tam oba pánové poměrně pravidelně pořádají divoké večírky a pitky.

Coby zdánlivě nezranitelný Achilles pod hradbami Tróje, Zdroj: distributor filmu

Jednu ze svých nejslavnějších rolí si střihl ve velkofilmu Trója (2004), hollywoodské volné zpracování Homérovy Iliady. Bohužel, film nakonec dopadl jako vyslovená pomsta řeckému umělci, protože scénáristé úplně vyškrtli úlohu bohů a celkově si vše upravili podle svého gusta, tudíž kdo byť jen okrajově zná tento prastarý epos, bude při sledování jen nevěřícně kroutit hlavou, na jaký guláš to kouká.

Pitt v tomto snímku hraje vysloveně lamače všech ženských srdcí, protože v roli Achillea dává naplno vyniknout své nabušené postavě se záplavou dlouhých blond vlasů. Na filmu je asi nejkvalitnější souboj mezi Achilleem a Hektorem (Eric Bana). Luxusní bitka obou trojských hrdinů trvá něco málo přes dvě minuty a oba herci ji odehráli bez kaskadérů, přičemž se dohodli, že za každou ránu, kterou si uštědří, jeden druhému zaplatí padesát dolarů za ránu malou, stovku za bolestivější. Na konci dne Bana neplatil ani cent, ale Pitt musel vysolit 750 dolarů.

Roku 2005 proběhla světovým bulvárem zpráva, že se po pěti letech Brad rozvádí s Jenifer Aniston. Důvodem byla oproti jeho bývalé manželce mnohem vnadnější Angelina Jolie, se kterou se Pitt výrazněji sblížil při natáčení kasovního trháku Pan a Paní Smithovi (2005), ve kterém si oba dva zahráli nájemné zabijáky, kteří se, aniž by to navzájem o sobě věděli, do sebe zamilují a nakonec si i řeknou své ano. Část filmu dokonce spolu vedou zoufale stereotypní maloměšťácký život, přičemž ve svých povoláních střílí a vraždí jako o závod. Problémy nastanou, až zjistí, že jejich dalším cílem je milovaný manžel/manželka. Luxusní střílečku si vzal pod svá křídla Doug Liman a ze stokrát převařeného tématu dokázal vykřesat zábavnou akční podívanou ať už na epesní akci či na vnadnou Angelinu.

Brad Pitt a Angelina Jolie spolu v dnešní době tvoří snad bulvárem nejprobíranější manželský pár. Nemine měsíc, aby se nějaký plátek neblýskl spekulacemi o tom, jak Angelina v manželství trpí a chce více sexu, leč nicméně bulvární novináři by si také měli uvědomit, co to je ukočírovat smečku tří vlastních a tří adoptovaných dětí v rozmezí jednoho až šesti let.

O Bradovi se začalo opět výrazněji mluvit minulý rok, protože snímek Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008) figuroval v nominacích na Oscara hned v několika kategoriích včetně ocenění za nejlepší film a sám Pitt pak za nejlepšího herce v hlavní roli. Bohužel, z nominací se snímku podařilo získat Oscara pouze za efekty a výpravu. Námět příběhu je vskutku vynikající – člověk stárnoucí opačně je skutečně velice originální a trikově skvěle zpracovaný, ale film jako takový byl příliš dlouhý. V mnoha ohledech příliš roztahaný a únavný. Kdyby měl o nějakou půlhodinu méně, byl by z toho skutečně výtečný film.

V dnešních dnech se opět Pittovo jméno skloňuje ve všech pádech. Svéhlavý režisér Quentin Tarantino totiž pro svůj film Hanebný pancharti (2009) napsal roli poručíka Aldo Raina přímo pro Brada Pitta a je nutno podotknout, že se trefil do černého. Role herci sedí jako zadek na nočníku a to, co v ní předvádí, jen dokazuje, že Pitt je skutečně dobrý herec, který sice sází na svoji pohlednost, ale dokazuje, že skutečně umí hrát i role, ve kterých krásou příliš neoplývá a ty mu jdou možná i lépe.

Tak jde čas s Bradem Pittem v Podivuhodném případu Benjamina Buttona, Zdroj: distributor filmu

Brad Pitt postupně stárne a nyní se dostává do věku, kdy role mladíků už chtě nechtě musí přenechat mladším hercům. I když Benjamin Button dokázal, že na stříbrném plátně lze ošidit i čas.

Dnes je jedním z nejoblíbenějších herců a figuruje na předních místech žebříčků o nejvíce sexy muže. Před několika lety okupoval výhradně první pozice, dnes se sice trochu propadá, ale nejvíce na třetí místo. Navíc je jedním z nejlépe placených herců v Hollywoodu. Což je dobré na člověka, který aby se uživil, rozdával letáky převlečený za obří kuře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brad Pitt: Okupant předních pozic žebříčků O nejvíce sexy muže na světě