Menu
TOPZINE.cz
Herci a herečky

Ralph Fiennes: Záporák nebo milovník žen?

Redakce

Redakce

23. 11. 2010

Ralph Fiennes je opravdový oříšek pro filmové kritiky – nemají o něm totiž co psát. V bulváru byste jeho fotku nenašli, protože žije v ústraní. Aby milovníkům filmu zamotal hlavu ještě více, hraje velmi různorodé role. Jako jednoho z mála herců ho tedy není možné označit za kladnou či zápornou postavu. Nic mu není cizí – ať už četné divadelní role, či role filmové… Kdepak se rodí takové talenty?

FOTO: herec Ralph Fiennes z filmu Krásná pokojská

Ralph Fiennes ve filmu Krásná pokojská, Zdroj: youtube.com

Odpověď na předchozí otázku se nabízí hned dvojí. První by mohla znít: rodí se v Anglii. Jelikož přesně tam, ve městě Suffolk, se 22. prosince 1962 Ralph Nathaniel Fiennes narodil. Druhá odpověď by se dala formulovat takto: talenty vzkvétají v rodině Fiennes. Nadaný a tvořivý je totiž téměř každý její člen. Vždyť v okruhu jeho nejbližších se vyskytují spisovatelka (matka), fotograf (otec), herec, režisér, producent a hudebník (sourozenci). Není tedy pochyb, že Ralph vyrůstal od malička v uměleckém prostředí.

První krůčky ke slávě

Fiennes začínal, jako mnoho herců, jakožto divadelní herec. Roku 1987 se stal členem anglického Národního divadla, rok poté Royal Shakespeare Company. Měl k tomu také předpoklady, jeho předchozí studium bylo totiž zaměřeno na umění, později na drama. Již na studiích zjistil, že jeho osud nemůže směřovat jiným směrem než k herectví.

Topzine.cz pro vás připravil speciál k filmu Harry Potter a Relikvie smrti, více článků naleznete zde.

Recenzi filmu Harry Potter a Relikvie smrti – 1. část si můžete přečíst zde.

Po účinkování v mnoha shakespearovských divadelních hrách přišel jeho televizní a později i filmový debut. Jeho první televizní role byla ve filmu Hlavní podezřelý (1991). Rok nato přišla jeho první významná role, a to postava Heathcliffa v Bouřlivých výšinách. Díky tomuto hereckému výkonu se dostal do povědomí Hollywoodu.

Fiennesových hereckých kvalit si všiml režisér Steven Spielberg a obsadil ho do oscarového snímku Schindlerův seznam (Schindler’s list, 1993). Tam zahrál roli záporáka na druhou, konkrétně německého správce ghetta Amana Goetha, který se netajil nenávistí k Židům. Díky této roli se zapsal u diváků jako kvalitní herec, jenž dokáže dokonale vystihnout charakter postavy, kterou má za úkol ztvárnit. Nezáleží přitom na tom, zda se jedná o romantický, komediální, válečný či historický film.

S novou rolí nová tvář

Následovala záplava nabídek rolí v různě tematicky laděných filmech. Člověk by čekal, že se Fiennes bude držet osvědčeného záporáka, který mu vynesl nominaci na Oscara. Ale ne. Každá role, kterou Fiennes hrál, se odlišovala od ostatních.

Vyzdvihněme například postavu neznámého vojáka s těžkými popáleninami, kterou ztvárnil ve snímku Anglický pacient (The English Patient, 1996), a naproti tomu úplně odlišnou roli v romantické komedii Krásná pokojská (Maid in Manhattan, 2002). Zde hraje Christophera Marshalla, bohatého a pohledného mládence, který se zamiluje do pokojské Marisy v hotelu na Manhattanu. Onou pokojskou je krásná Jennifer Lopez. Po této koňské dávce romantiky přichází děsivý lord Voldemort ve filmu Harry Potter a ohnivý pohár (Harry Potter and the Goblet of Fire, 2005), kde byl Fiennes tvůrci zamaskován k nepoznání.

FOTO: Ralph Fiennes ve filmu Předčítač

Ralph Fiennes ve filmu Předčítač, Zdroj: distributor filmu

Jedním z posledních snímků, ve kterých zazářil, je Předčítač (The Reader, 2008), opět směs romantiky usazená do dramatického prostředí, s okouzlující Kate Winslet po jeho boku.

Úspěchy a zajímavosti

Kromě nominací na Oscara (Schindlerův seznam – vedlejší role, Anglický pacient – hlavní role) Fiennes získal mnohá další ocenění – například cenu New York Critics za nejlepšího herce ve vedlejší roli či cenu London Film Critics za nejlepšího herce. Kromě ocenění byl také nominován na Zlatý glóbus a je dokonce prvním hercem, který získal Tony Award za divadelní ztvárnění Hamleta.

Fiennes je žádán nejen kvůli svému vzhledu a charismatu, ale také kvůli hlasu. V roce 2005 propůjčil právě svůj hlas postavě Victora Quartermainea v plastelínovém dobrodružství Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka.

A na co se můžeme těšit?

Každý Fiennesův fanoušek si určitě nenechá ujít snímek Cemetery Junction (2010), který je již k dostání na DVD.  Jedná se o komedii  úspěšné dvojice anglických režisérů Gervais – Merchant (seriál Kancl). Diváci nekonečného příběhu Harryho Pottera si určitě taky přijdou na své. Fiennes se totiž objeví i v novém snímku Harry Potter a Relikvie smrti, a to v části 1 i 2. Premiéra prvního dílu v České republice připadla na 18. listopad, druhé části se dočkáme až v příštím roce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ralph Fiennes: Záporák nebo milovník žen?