Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Doexperimentoval už Woody Allen?

Redakce

Redakce

2. 6. 2009

Woody Allen studoval komunikaci a film na New York University, studium ovšem nedokončil. V počátcích své kariéry psal vtipy do novin, v devatenácti letech pak texty pro televizní pořady The Tonight Show nebo Caesar´s House. Dnes je jedním z nejslavnějších světových režisérů.

Začínal také jako tvůrce gagů pro komiky. Později začal sám vystupovat jako stand-up komik klubu Duplex v Greenwich Village. Proslavil se populární televizní show Skrytá kamera a od této doby byl také považován za úspěšného komika a objevoval se v mnohých televizních pořadech. Psal také krátké povídky pro časopis The New Yorker, což odstartovalo jeho spisovatelskou kariéru. Byl úspěšným dramatikem, jeho divadelní hry uvedli také na Broadwayi. Inscenace Nepijte vodu (1966) se dočkala dokonce 600 repríz. Podobný úspěch zažil se svou hrou Zahraj to znovu, která byla později zrežírovaná Herbertem Rossem.

Allen vstoupil do světa filmu scénářem k filmu Co je kočičko? (1965), kde také ztvárnil jednu z vedlejších rolí. O rok později spolupracuje na nízkorozpočtovém japonském špionážním thrilleru What´s up, Tiger Lili (1966). Prvním samostatným filmem byla parodie na gangsterské filmy Seber prachy a zmiz (Take the Money and Run, 1969). Následoval příběh o věčném smolaři Banáni (Bananas, 1971), který je nejen skvělou komedií, ale také trefnou satirou politického dění. Sexuální revoluce v podání Woodyho Allena nese název Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (Everything You Always Wanted to Know About Sex* But Were Afraid to Ask, 1972).

Následovala řada filmů s Diane Keaton v hlavní roli Spáč (Sleeper, 1973), Láska a smrt (Love and Death, 1975) a podle mnohých kritiků a diváků vůbec nejlepší Allenovo dílo Annie Hallová (Annie Hall, 1977). V tomto filmu Woody Allen naprosto fenomenálním způsobem boří mýty o tom, co se ve filmu může stát. Možné je zde totiž snad úplně vše. Režisér dává divákům pocit, že jsou účastníky filmu. Promlouvá k nim do kamery a diskutuje s nimi o svém názoru. Používá animace a titulky k vysvětlení myšlenek postav. Právě způsob, jakým je snímek natočen, dělá z romantické komedie s poněkud prostým příběhem zcela jiný, výjimečný film. Snímek Annie Hall získal celkem čtyři Oscary, a to za nejlepší film, režii, scénář a ženský herecký výkon.

Manhattan (1979) je Allenovým vyznáním lásky New Yorku, jeho rodnému městu. Atmosféru dokresluje černobílá kamera Gordona Willise a Gershwinova hudba. Osmdesátá léta jsou pro Woodyho Allena velmi plodným filmovým obdobím, kdy se zaměřuje hlavně na komedie s filosofickým podtextem. Inspiraci čerpal převážně z tvorby Federica Felliniho nebo Ingmara Bergmana. Do hlavních rolí je obsazována Mia Farrow. Mezi výrazné filmy tohoto období patří Sex noci svatojánské (A Midsummer Night´s Sex Comedy, 1982), Purpurová růže z Káhiry (The Purple Rose of Cairo, 1985), za jejíž scénář obdžel Zlatý glóbus, nebo expresionistický snímek Stíny a mlha (Shadows and Fog, 1992).

Po poněkud experimentálnější tvorbě se vrátil k lehčím tématům, která zpracoval v muzikálové komedii Všichni říkají: Miluji tě (Everyone Says I Love You, 1996). Prokletí žlutozeleného škorpiona (The Curse of the Jade Scorpion, 2001) slibuje skvělý námět a vtipné, inteligentní dialogy. Komedie o tom, jak lze zneužít hypnózy k trestnému činu v hlavní roli s Woodym Allenem a Helen Hunt rozhodně patří k velmi povedeným Woodyho filmům.

Před čtyřmi lety slavil úspěch snímek Match Point – Hra osudu (Match Point, 2005), drama muže, jež se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami, a tak se uchýlí k poněkud extrémnímu řešení situace. Ačkoliv se nejedná o režisérovu typickou tvorbu, diváci si k filmu našli cestu a stal se po delší době komerčně velmi úspěšným.

Posledním počinem Woodyho Allena je snímek o propletených vztazích Vicky Christina Barcelona (2008), který byl uveden na filmovém festivalu v Cannes 2008.

Vlastní jméno Allen Stewart Konigsberg nahradil uměleckým pseudonymem podle slavného klarinetisty Woodyho Hermana. Sám Woody Allen je známý svou láskou k jazzu, který je častokrát na soundtracích k jeho snímkům. Jako klarinetista vystupuje každý pondělní večer s hudebníky New Orleans Jazz Bandu. Vydali již několik CD – The Bunk Project (1993) nebo Wild Man Blues (1997). V listopadu 2008 vystoupili také v Praze.

Woody Allen je také úspěšný na poli spisovatelském. Vydal již několik povídkových knih – Vyřídit si účty, Vedlejší účinky nebo Čirá anarchie.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Doexperimentoval už Woody Allen?