Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Naomi Watts: Křehká gentlewoman, nebo ruská prostitutka?

Redakce

Redakce

9. 4. 2010

„Vždy, když někam jdu, oblékám se tak, aby moje oblečení říkalo, kdo jsem. Tak jsem si řekla: dnes mám náladu vypadat jako ruská šlapka. Vzala jsem si top ozdobený peřím, oči jsem si obtáhla černou tužkou. A bylo to ono – ruská šlapka.

Naomi Watts umí být i drsňačka..., Zdroj: distributor filmu

Narodila se 28.září 1968 v Anglii. Herečkou se prý chtěla stát poté, co zhlédla Parkerův film Fame. Počátkem osmdesátých let, po rozvodu jejích rodičů, se přestěhovala do Austálie a tam byla obsazena v prvních menších filmových rolích. Herecká kariéra Naomi Watts tedy začíná s nástupem devadesátých let v méně známých filmech především australské produkce jako For Love Only (1986) nebo Flirting (1991). Tank Girl z roku 1995 je adaptací komixové knihy, která byla ve své době kultovním hitem. Naomi si v ní zahrála Jet Girl.

Skutečný přelom v její kariéře ale nastává v roce 1991, kdy ji David Lynch obsadil ve filmu Mulholland Drive. „Ano, většinou jsou moje role ponurého ražení. V romantické komedii mě asi neuvidíte, tento žánr mě příliš neoslovuje. Vlastně ani nedostávám mnoho nabídek na takové filmy, protože všichni si nejspíš myslí, že jsem taková ta temná, rozpolcená a bídná bytost. Ve skutečnosti to tak ale není; mám svoje démony a hraní takových postav je způsob, jak je vymítám. Vlastně bych řekla, že nejtemnější lidé jsou komici, protože jim svět připadá směšný.“

Lesbická scéna

Naomi komentuje i svůj zážitek z erotické scény v Mulholland Dr. s Laurou Harring: „Vždy je těžké svléct se před kamerou. Ovšem pokud takovou scénu hraji se ženou, cítím se bezpečněji.“  Po premiéře na Filmovém festivalu v Cannes dostala za dvojroli Betty/Diany Cenu Národní filmové rady a Cenu Národní společnosti filmových kritiků.

Naomi Watts Zdroj: images.allmoviephoto.com

Naomi Watts ve filmu Kruh

Dva roky poté dostala roli v remaku japonského hororu, dnes již kultovním snímku  Kruh. Ten byl nadšeně přijat kritikou i diváky a Naomi se pomalu začínala dostávat i do komerčního povědomí.

„Strach je pro mě emocí, kterou lze snadno hrát. Je to úžasná síla, která vás pohání, takže představivost pro mě byla skutečně klíčová. Původní Kruh jsem viděla jednou. Poté, co jsem si přečetla scénář, jsem se rozhodla, že chci také jednu kopii původního filmu. Když jsem ho sehnala, pustila jsem si ho sama v hotelovém pokoji v malé televizi – a byla jsem pěkně vyděšená.“

Rok po natočení Kruhu přišla další role, která diváky jen utvrdila v tom, že Naomi je skutečně působivou herečkou na vzestupu.Film 21 gramů Alejandra Gonzáleza Iñárritua jí v roce 2003 vynesl oscarovou nominaci a také nomanici na cenu BAFTA za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. „Naše kultura se tolik bojí smrti. Myslím, že kdybychom se ji snažili lépe pochopit, více bychom potom ocenili život, který máme.“

Opice i mafie

Její komerčně nejúspěšnější rolí je postava newyorské herečky v remaku filmu King Kong Petera Jacksona. V posledních letech už není Naomi vidět v tak – ať už komerčně nebo emočně – výrazných filmech. Z těch zajímavějších zmiňme alespoň Východní přísliby (2007) Davida Cronenberga  nebo Barevný závoj (2006), kde si zahrála s Edwardem Nortonem a Viggem Mortensenem.

V jednom z jejích posledních filmů Poznáš muže svých snů si zahrála po boku Anthonyho Hopkinse

V blízké době ji uvidíme v remaku Hitchcockova hororu The Birds, thrilleru International nebo v dramatu Král Lear.

Naomi Watts má zkrátka našlápnuto stát se pojmem mezi hvězdami stříbrného plátna a i když její výkony stále možná pro mnohé kritiky nejsou dost přesvědčivé, už dnes je rozhodně herečkou, která si může vybírat netuctové filmy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Naomi Watts: Křehká gentlewoman, nebo ruská prostitutka?