Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Javier Bardem: Charismatická hvězda s lámanou angličtinou

Nela Christovová

Nela Christovová

4. 2. 2011

Španěl, který prorazil i v Hollywoodu, zažívá vrchol v profesionálním i soukromém životě. Kdyby se ale nestal hercem, mohl z něj být striptér. Nebo vyhazovač. Zapřísáhlý ateista, který s oblibou hlásá, že nevěří v Boha, jenom v Al Pacina. Takový je Javier Bardem.

Javier Bardem ve snímku Jíst, meditovat, milovat, Zdroj: distributor filmu

Javier Ángel Encinas Bardem se narodil 1. března 1969 v Las Palmas na Kanárských ostrovech. Pochází z umělecké rodiny, většina klanu Bardemů, tedy členové z matčiny strany, se živí hraním nebo natáčením. Ačkoli vyrůstal v silně katolické rodině, sám se považuje za ateistu. Podporuje práva homosexuálů a na adresu církve prohlásil: „Být gay, tak se ožením hned zítra, jenom abych nasral církev.“

První roli získal už v šesti letech, kdy se objevil ve filmu El Pícaro (Šibal). Později si zahrál v různých divadelních a seriálových rolích, ale nakonec ho zaujala naprosto odlišná činnost – ragby. Dokonce se dostal i do španělského národního týmu. Co tedy přerušilo jeho slibnou sportovní kariéru? Můžeme děkovat nehodě se zlomeným nosem, kvůli které se vrátil zpět k herectví.

Vyhazovač a striptér

S kočovným divadelním souborem procestoval celé Španělsko, až zakotvil v madridské Škole umění a řemesel. Kdo čekal, že mladý Javier chtěl studovat herectví, je na omylu! Jeho snem bylo stát se malířem, ale nakonec školu nedokončil.

Stále si totiž nebyl jistý, co chce ve svém profesionálním životě dělat, a tak zkoušel různá zaměstnání. Dělal vyhazovače, stavebního dělníka, sekuriťáka, a dokonce se stal i striptérem: „Nejdřív to bylo jen z legrace pro pár přátel. Jenže ten chlápek z baru, ve kterém jsme byli, si toho všiml, a na jeden den mě zaměstnal.“ Tvrdí, že mu to příliš nešlo, a dodává: „Moje máma byla tenkrát v publiku. Byla na mě tak pyšná!“

FOTO: Simpsonovi

Bardem jako animovaný Chigurh postrašil i obyvatele Springfieldu, Zdroj: distributor seriálu

Nakonec se rozhodl pro hraní a ve dvaceti letech se objevil v malé roli bisexuála v nepříliš povedeném španělském filmu Las Edades de Lulú (Lulú a její věk). Poté nastala etapa spolupráce s Pedrem Almodóvarem, který ho obsadil do několika filmů jako Vysoké podpatky, kde si zahrál s tehdy vycházející hvězdou – Antoniem Banderasem.

Pozornost na sebe upoutal v černé komedií Šunka, šunka, kde ztvárnil pracovníka v továrně na šunku, který si přivydělává jako manekýn a zároveň sní o dráze toreadora. Zde se taky poprvé setkal s Penélope Cruz, svojí pozdější manželkou.

Velkým problémem značné části (nejen) španělsky mluvícího obyvatelstva je angličtina. Právě ta zapříčinila, že se Bardem musel vzdát několika rolí v zahraničních filmech. Takovým případem byla i britská Hysteria, ve které měl příležitost ztvárnit legendárního umělce Salvatora Dalího.

Angličtinu mu vylepšil až soukromý učitel v roce 2000. To dostal nabídku hlavní role v americkém životopisném dramatu Než se setmí. Kvůli postavě homosexuálního spisovatele Reynalda Arenase, pronásledovaného Fidelovým režimem, se musel naučit kubánský přízvuk a také zhubl o téměř 15 kilogramů. Dokonce před natáčením odjel na Kubu a na ulicích zastavoval místní a ptal se jich na Arenasovu osobnost. Za tuto roli byl jako první španělský herec nominován na Oscara a získal i nominaci na Zlatý glóbus.

Jako vejce vejci

Stal se z něj světově vyhledávaný herec a konečně si mohl vybírat i mezi hollywoodskými velkofilmy. Odmítl roli v Minority Report, která nakonec připadla Colinu Farrellovi, a prozíravě řekl ne i Základnímu instinktu 2. Nakonec přijal roli v thrilleru Collateral s Tomem Cruisem, ve kterém ztvárnil drogového bosse.

Javier má dokonce svého amerického dvojníka! Diváci i média si už mnohokrát všimli jeho podobnosti s Jeffreym Deanem Morganem, kterého můžete znát třeba jako Dennyho Duquetta z Chirurgů. Bez přehánění lze říct, že oba jsou doslova k nerozeznání. No, posuďte sami.

FOTO: Bardem a Morgan

Poznáte, kdo je kdo?, Zdroj: youtube.com

I přes lákavé nabídky amerických filmařů nezanevřel ani na španělskou produkci. A to ani když v jednom rozhovoru prohlásil: „Ve Španělsku už mě mají všichni dost. Zato v Americe jsou zvědaví na toho nováčka, co neumí moc anglicky.“ V roce 2004 získal hlavní roli v dramatu Hlas moře. Snímek o muži upoutaném na lůžko se dočkal pochvalných kritik a ocenění na evropských filmových festivalech.

V roce 2007 si zahrál v adaptaci románové předlohy Cormaca McCarthyho Tahle země není pro starý. Získal roli Chigurha, psychopatického zabijáka s kamennou tváří, který pronásleduje pytláka Llewelyna Mosse. Ten si totiž přisvojil nečekaný úlovek: heroin a dva miliony dolarů v hotovosti. Snímek zaznamenal velký úspěch a na Bardemovu poličku putoval první Oscar.

Život je Biutiful!

O rok později ho Woody Allen obsadil do role lamače ženských srdcí v romanci Vicky Cristina Barcelona. Zde si už poněkolikáté zahrál s Penélope Cruz, ale tentokrát se jednalo o setkání doslova osudové. Od začátku se spekulovalo o jejich vztahu nebo dokonce o hereččině těhotenství. Všem dohadům byl konec, když se Javier s Penélope oženil na Bahamách v červenci loňského roku. Letos v lednu se páru narodil syn.

FOTO: Vicky Cristina Barcelona

S Penélope Cruz ve snímku Vicky Cristina Barcelona, Zdroj: distributor filmu

V letošním roce si zahrál toho pravého pro Julii Roberts v romanci Jíst, meditovat, milovat. Recenzi na tento snímek si můžete přečíst zde. Před několika dny byl Bardem nominován na Oscara za hlavní roli v dramatu Biutiful, které 3. února vstupuje i do českých kin. Jako bývalý narkoman se v něm snaží v Barceloně srovnat se svým osudem, láskou a hlavně vinou. Bude pro Javiera začátek nového roku úspěšný po všech stránkách?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Javier Bardem: Charismatická hvězda s lámanou angličtinou