Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Owen Wilson: Blonďatý fešák s křivým nosem

Redakce

Redakce

12. 4. 2011

Proslul zejména svým na několikrát zlomeným nosem, ale také účinkováním v komediích s Jackiem Chanem či Benem Stillerem. Pohyboval se boku slavných žen, ať hereček Demi Moore a Jennifer Aniston, tak i vedle zpěvačky Sheryl Crow. Jak vysoká je ale cena za úspěch?

Owen Cunningham Wilson se narodil 18. listopadu 1968 v texaském Dallasu jako prostřední syn fotografky Laury Cunningham Wilson a Roberta Andrewa Wilsona, reklamního agenta a provozovatele veřejné televizní stanice. Má staršího bratra Andrewa a mladšího Luka, kteří se oba rovněž zabývají filmařskou prací.Jeho rodina pochází původně z Massachusetts, jedná se o irské Američany a římské katolíky.

Zatímco žil v Dallasu, navštěvoval školu Lamplighter a školu Sv. Marka v Texasu, z níž byl vyloučen poté, co v desáté třídě ukradl svému učiteli učebnice ve snaze dokončit jeho matematický úkol co nejrychleji. Střední školo absolvoval na Vojenském institutu v Roswellu v Novém Mexiku.

Během studia na texaské univerzitě v Austinu se Owen seznámil s budoucím režisérem Wesem Andersenem (v budoucnu spolu natočí několik filmů). Právě díky Andersenovi Owen projevil zájem o film a společně napsali scénář ke krátkometrážnímu filmu Bottle Rocket, který v roce 1994 natočili. V roce 1991 se Owen přestěhoval do Los Angeles s bratry Lukem a Andrewem, aby se mohl věnovat své herecké kariéře.

Průšvihy a zábava ho vedou celým životem

Jeho první filmovou rolí byl Dignan ve snímku Wese Andersona Grázlové. S Wesem nadále pracoval na filmech Jak jsem balil učitelku z roku 1998 nebo Taková zvláštní rodinka, který byl kriticky i komerčně úspěšný. Owen za něj byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší původní scénář. Po tomto úspěchu začal rychle získávat role ve vysokorozpočtových filmech jako Cable Guy, režírovaném jeho dlouholetým přítelem Benem Stillerem.

FOTO: Owen Wilson a Ben Stiller jako supermodelové Hansel a Zoolander

Owen Wilson a Ben Stiller jako supermodelové Hansel a Zoolander

Dále si zahrál malé role v akčních filmech jako Anakonda nebo Armageddon a také si vyzkoušel dramatickou polohu například v hlavní roli sériového vraha ve snímku The Minus Man. V roce 2000 se zviditelnil ve filmu Tenkrát na východě, kde stál po boku akční hvězdy, Jackieho Chana. Film utržil po celém světě více než sto milionů dolarů. Jeho nenadálý úspěch pokračoval obsazením do filmu Zoolander vedle Bena Stillera a Willa Ferrella.

V roce 2002 hrál spolu s Eddiem Murphym ve filmu Jsem agent v remakeu televizního seriálu, který komerčně propadl. O rok později se na plátně znovu setkal s Jackiem Chanem díky snímku Rytíři ze Šanghaje. Ve stejném roce hrál v dalším remakeu televizního seriálu – Starsky & Hutch. Zde si jenom oba hrdinové vyměnili osobnosti – z playboye se stal cholerik a naopak.

Druhá strana úspěchu – deprese a následky

Kvůli svému hereckému vytížení nemohl spolupracovat s Wesem Andersonem na scénáři snímku Život pod vodou, tak v něm přijal aspoň roli syna Billa Murrayho Neda Plimptona. V roce 2005 se objevil spolu s Vincem Vaughnem v kastovním trháku Nesvatbovi. V tomtéž roce ztvárnil postavu Neila Kinga ve filmu režírovaném bratry Lukem a Andrewem, Příběh Wendella Bakera.

FOTO: Owen Wilson s Jackiem Chanem v komedii Tenkrát na východě

S Jackiem Chanem v kovbojské komedii Tenkrát na východě

V dalším roce dal hlas postavě Bleska McQueena v animovaném filmu společností Disney a Pixar Auta, spolu s Kate Hudson účinkoval v My dva a křen a se Stillerem hrál v komedii Noc v muzeu (2006).

V roce 2007 byl Owen převezen do nemocnice, média mluvila o sebevraždě. Jeho právník později prohlásil, že se herec léčí kvůli depresi. Následně se Owen vzdal role ve filmu svého častého filmového partnera Bena Stillera Tropická bouře a byl nahrazen Matthewem McConaugheyem. Na veřejnosti se Owen objevil znovu až v říjnu 2007 v Los Angeles na premiéře snímku Darjeeling s ručením omezeným. Owen se od té doby o incidentu veřejně nevyjádřil. Média ho vedle Vince Vaughna, jeho bratra Lukea Wilsona, Jacka Blacka, Bena Stillera a Willa Ferrella zařadila do skupiny herců Frat Pack, s nimiž se často objevuje ve filmech.

Můj nos je má přednost a ženy na něj letí

Owen byl dříve spojován s herečkou Demi Moore, zpěvačkou Sheryl Crow, ale také s herečkou Kate Hudson, jejichž vztah skončil v květnu 2007. Po natáčení filmu Marley a já byl také spojován s herečkou Jennifer Aniston. Svůj nynější vztah s partnerkou Jade Duellovou drží v soukromí a na veřejnosti se spolu téměř neukazují. V lednu tohoto roku se jim narodil syn Robert Ford Wilson, ale svatbu zatím neplánují.

FOTO: Owen s Benem Stillerem ve filmu Starsky & Hutch

Dva super retro policajti ve filmu Starsky & Hutch

Tento světlovlasý fešák považuje za tajemství svého komediálního úspěchu vlastní několikrát zlomený nos. Owen si myslí, že jeho nos by v komediálních filmech vlastně mohl hrát i bez něho, a vděčí mu za svou kariéru. Lidé se prý nesmějí jeho hereckému výkonu, ale jeho frňáku, který mu visí na tváři. Nos je jeho obchodní značkou, proto se nechal slyšet, že si jej nikdy nenechá spravit. „Zachoval bych se jako blázen, kdybych ze svého specifického znaku udělal nudný hollywoodský nos, jako má každý,“ prozradil herec.

Letos v květnu se dočkáme premiéry filmu Týden bez závazků, kde si zahrál spolu s  Christinou Applegate. Během roku 2011 ho také uvidíme ve snímku Woodyho Allena Midnight in Paris, ale také zaslechneme jeho hlas v kresleném pokračování filmu Auta 2, máme se tedy na co těšit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Owen Wilson: Blonďatý fešák s křivým nosem