Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Poznejte filmovou Provence! Taxi, Taxi v Marseille nebo Četníka ze Saint-Tropez

Redakce

Redakce

21. 9. 2011

Při cestách po Côte d’Azur jsme chtěli projet jak známá letoviska, tak i menší městečka. Začali jsme v Marseille a posouvali se pomalu po pobřeží směrem na východ. Opět nás na cestě potkalo nejedno krásné místo.

FOTO: Pohled na Marseille od basiliky

Pohled na Marseille od basiliky nad městem, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Marseille

Zácpy na okrajích Marseille byly opravdu očistcem. Když jsme dali dohromady neznalost města, zpomalenou navigaci, úplnou ignoraci silničních pravidel francouzskými řidiči, čtyřicetistupňové vedro a auto s rakví na střeše, která měla 198 cm, zatímco všechna parkoviště měla omezení 190 cm, umíte si určitě představit, jak jsme si Marseille asi zamilovali.

FOTO: Marseille přístav

Přístav v Marseille, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Museli jsme se tedy nechat okrást od jednoho Francouze s arabskými předky, který se po chvilce přemýšlení rozhodl nastavit cenu za parkování 3 eura za hodinu. Tady žádné handlování nepomohlo.
Marseille mi obecně připadala nehostinná, špinavá, plná bezdomovců a žebráků. Samotný přístav je krásný, obrovský a plný bílých jachet a lodí, ale pro mě postrádal kouzlo malých přístavů.

Nicméně se musí Marseille nechat, že je pulzujícím a temperamentním městem, které těží ze své dávné historie. Naleznete v něm vše, co potřebujete k bohatému a luxusnímu francouzskému životu. Ve městě vane čas od času silný mistral, který jsme tu zažili i my. Místní obyvatelé žijí fotbalem. Marseille je totiž domácí půdou pro Olympique de Marseille.

FOTO: Basilika nad Marseille

Basilique Notre Dame de la Garde, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

V Marseille jsme navštívili její nejstarší čtvrť Le Panier, která je označována za Montmartre Marseille. Dýchne na vás umělecká atmosféra a příkře se svažující uličky vás vtáhnou do doby, kdy v místních ateliers sedávali malíři a v terasovitých domech pospojovaných šňůrami se věšelo prádlo.

FOTO: Montmartre Le Panier

Marseillský Montmartre Le Panier, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Z přístavu se nám naskytl pohled na úžasné stavení nad městem, kterým je Basilique Notre Dame de la Garde. Můžete se samozřejmě z přístavu vydat pěšky až nahoru na kopec, nebo zvolit pohodlnější variantu a nastoupit do autobusu číslo 60 přímo v přístavu. Za 1,50 euro vás autobus vyveze přímo k bazilice.

Odsud se budete moci pokochat nádherným pohledem na celé město a azurové moře. Pokud vás nahoře chytne silný mistral jako nás, budete mít co dělat, abyste se vůbec udrželi na nohou a mohli si udělat několik nezapomenutelných snímků celé Marseille z ptačí perspektivy.

Gassin a Ramatuelle

FOTO: Gassin

Fotogenické městečko Gassin, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Dvě malé vesničky ležící naproti sobě budou zaměstnávat váš fotoaparát, dokud vás to nepřestane bavit. Fotogeničnost je jejich hlavní předností. Gassin leží na vrcholu skalnatého hřebene zhruba deset kilometrů od Saint-Tropez. Ramatuelle je malebná opevněná vesnice a ožívá během srpna, kdy se ve městě pořádá jazzový festival.

Saint-Tropez

Světová sláva pro přístavní město znamená vše a těží z ní od 50. let minulého století, kdy se Saint-Tropez vyšvihlo mezi nejluxusnější a nejobdivovanější francouzská města. Tehdy totiž přišla do města sexbomba Brigitte Bardot, aby zde ztvárnila hlavní roli ve filmu A Bůh stvořil ženu (Et Dieu crea la femme).

FOTO: Přístav v Saint-Tropez

Pouliční kavárny v přístavu Saint-Tropez, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Když jsme se na benzínové pumpě v St.Tropez dožadovali informací na levnější kemp v okolí, tak nám potetovaný mladík se silným francouzským přízvukem odpověděl: „You are in Saint-Tropez, there is nothing cheap!“ A měl pravdu.

FOTO: Budova policejní stanice ze série Četník ze Saint-Tropez

Budova policejní stanice ze série Četník ze Saint-Tropez, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Auta jsme zaparkovali na obrovském parkovišti poblíž přístavu za 2,30 euro na hodinu. Povinně jsme se vyfotili u gendarmerie, budovy policejní stanice ze série filmů Četník ze Saint-Tropez, koupili si francouzskou bagetu a prozkoumávali zákoutí téměř šestitisícového města.

Vieux Port je celý rok plný luxusních jachet nevídaných rozměrů. Máte pocit, že jste vedle nich jako mravenci. Boháči z celého světa zde zaparkují svůj skvost na vodě, ujdou deset metrů a už sedí v jedné z mnoha přístavních kaváren. Luxus zde nezná hranic. Máte najednou tendenci vykřikovat, že si příští rok taky takovou koupíte, protože bez nich se prostě nedá žít.

FOTO: Jachta

Dům na vodě, luxusní jachta v přístavu, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Poblíž Saint-Tropez jsou samozřejmostí pláže. Nejznámější je 9 km dlouhá Plage de Pampelonee a pak Plage du Layet, Cavalière, která je nudistická.

Grimaud

Na cestě ze St.Tropez jsme se ještě zastavili na skok ve městě Grimaud. Středověké městečko se honosí zříceninou hradu a krásným výhledem na přístav pod ním. V okolí Grimaudu je množství vinic. Zastavili jsme se ve vinařství Caves des Vignerons de Grimaud, kde jsme si koupili stáčené víno v průměru za 2 eura za litr.

Vnitrozemská část Provence nám nabídla nezapomenutelné okamžiky. Připomeňme si, kam jsme se už ve Francii podívali!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poznejte filmovou Provence! Taxi, Taxi v Marseille nebo Četníka ze Saint-Tropez