Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jihozápadní Anglie. Přístav Plymouth: Honem za historií (2. část)

Eva Chytková

Eva Chytková

19. 3. 2010

plymouth-3Jihozápadní Anglie není jen jedno z nejteplejších míst ve Velké Británii, není jen plné pláží a zabavních středisek, je to také místo s přístavem Plymouth, městem plného historie a zajímavých událostí.

Plymouth, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Plymouth, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Téměř čtvrtmiliónové město Plymouth se rozprostírá na ústí řek Plym a Tamar v zálivu Plymouth Sound. Svoji pozornost ať  zbystří hlavně milovníci namořnictva a historie. Z hlediska dějin je toto místo známo už od doby bronzové. Svoji nejzajímavější historii však začíná psát až za vlády významných anglických králů. Kvůli své strategické poloze se stává častým místem střetů a okupování nepřátelkými vojsky. Nejvíce na to město doplatilo za druhé světové války, kdy se stalo terčem nacistických náletů. Při bombardování přišla tehdy o život skoro celá polovina obyvatel města.

Během války byla většina budov zničena, proto se dnes ve městě nachází velice málo historických staveb. Je tu postaven velký bulvár ve funkcionalistickém stylu, který nabízí nekonečné nákupní vyžití. Nejblíže pobřeží se však nachází významné pomníky a stavby, a to socha Francise Drakea, významného anglického mořeplavce, zbytky starého opevnění, ve kterém byl dokonce  dočasně vězněn sám Napoleon Bonaparte, a velký plymouthský maják.

Plymouth, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Plymouth, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Pro úplné pohlcení atmosféry města doporučuji plavbu trajektem. Tím se dostanete do zálivu Plymouth Sound, kde máte nejkrásnější výhled na město. Cestou také míjíte velké křižníky a lodě, protože město, jako bývalé sídlo Královského námořnictva a jedné z nejdůležitějších námořních základen, jich nemá nedostatek.

Trajekt vyplouvá z místa, kde  v roce 1620 opustili anglickou půdu první osadníci do Ameriky plující na známé lodi Mayflower. Tuto událost připomíná několik stánků se suvenýry, památní desky v přístavu aj.

Přečtěte si první část povídání o Anglii

Jihozápadní Anglie. Torbay: Poběžte za teplem do Velké Británie (1. část)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jihozápadní Anglie. Přístav Plymouth: Honem za historií (2. část)