Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Otevřete okno do levandulového Provensálska. Pravěká architektura a okrové vesnice

Redakce

Redakce

13. 8. 2017

Překrásná Provence nám nabídla pohlednicové obrázky. Po klikatých cestách jsme obdivovali levandulová pole, zemědělský Apt, červené městečko Roussillon, neskutečná stavení z doby bronzové zvaná Bories a nejvíce fotografované opatství Abbeye Notre-Dame de Sénanque.

Levandule – vůně Provence

Levandule, modrofialový zázrak, kvete od poloviny července do poloviny srpna v závislosti na regionu. Jakmile jsme spatřili první levandulová pole táhnoucí se v pravidelných řadách až kamsi za obzor, okamžitě jsme si tento pohled zařadili mezi to nejkrásnější, co jsme doposud viděli.

Provence se nachází až 400 levandulových farem, v regionu je 150 destilerií a 80 procent esencí se potom vyváží. Levandule má široké uplatnění i v typické francouzské kuchyni, kde se přidává do desertů, medu, čokolády a k ochucení zmrzliny.

Apt

FOTO: Provence - Apt

Ancinne Cathédrale Sainte-Anne v Aptu, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

V Aptu jsme na doporučení informační kanceláře zavítali do Ancinne Cathédrale Sainte-Anne z 11. století. Katedrála ve svých útrobách uchovává ostatky svaté Anny a iluminované rukopisy z 11. a 12. století.

Za vidění stojí i Musée de ľAventure Industrielle du Pays dʹApt. Muzeum se nachází ve staré továrně na kandované ovoce. Expozice se věnují kandování ovoce, těžbě okru a výrobě kameninového zboží.

Průvodce Rough Guides představuje Provence a Azurové pobřeží

Roussillon

Vesnička Roussillon ležící v údolí mezi plošinou Plateau de Vaucluse a pohořím Luberon je postavena z červeného kamene.

Okrovou zeminu k výrobě hrnčířských glazur používali již Římané před dvěma tisíci lety. Masově se okr začal těžit až v roce 1929 a exportoval se do celé Evropy a Ameriky. Používal se jako pigment k barvení hrnců a omítek a má kolem 25 odstínů.

Village des Bories

Mystická stavení zvaná bories najdete po celé Provence. Jsou podobná včelím úlům a byla postavena bez jakéhokoliv pojícího materiálu, tedy bez malty nebo betonu.

FOTO: Provence - bories

Vesnička plná stavení zvaných bories, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Největší koncentrace těchto obydlí pocházejících z doby bronzové najdete ve vesničce Village des Bories. Je jich tu kolem dvaceti a jen co jsme si zaplatili vstup 6 euro na osobu, nechápavě jsme kroutili hlavami. Jak je možné, že naši předci byli schopni něčeho tak úžasného?

Kaňon Verdon ve Francii: Pokochejte se pohledem na světovou perlu mezi kaňony

Abbaye Notre-Dame de Sénanque

Do nejfotografovanějšího opatství celé Provence jsme dorazili koncem června. Bohužel místní nekonečná pole vonících levandulí ještě nebyla v plném květu, takže jsme neulovili kýčovité fotografie cisterciáckého opatství se sytě fialovým polem pod ním.

FOTO: Provence - Abbey

Opatství Sénanque, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Neskutečný klid a ticho, které obklopuje dosud činné opatství, jen dokazuje rozmanitost Francie. Oproti rušným velkoměstům jsou tato zapadlá místa v překrásné krajině potěchou pro oko i duši.

Opatství bylo založeno už v roce 1148 a žije zde několik málo mnichů, kteří se starají o jeho chod. Od úterý do soboty v poledne a v neděli v deset hodin dopoledne se zde slouží mše.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Otevřete okno do levandulového Provensálska. Pravěká architektura a okrové vesnice