Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cyril a Metoděj: Kam se za nimi dnes vydat?

Redakce

Redakce

5. 7. 2011

Je to už stovky let, co k nám tito bratři ze Soluně přišli. Přesto si je neustále připomínáme, taktéž jejich přínos pro náš jazyk. Navštivte místa a akce, kde oba věrozvěstové žijí dodnes.

FOTO: Velehrad

Duchovní centrum Velehrad. Zdroj: velehrad.cz

Většina z nás zná tyto bratry, kteří vytvořili písmo hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako bohuslužebný jazyk, pod označením slovanští věrozvěstové. Byli vysláni, aby šířili křesťanství v jazyce srozumitelném zdejším obyvatelům. U nás se svátek sv. Cyrila a Metoděje slaví 5. června. Oba dva jsou patrony Moravy. V roce 1980 byli papežem Janem Pavlem II. prohlášeni za spolupatrony Evropy.

Mimoto, v tento den vyvěsí 85 moravských měst moravskou vlajku. Akce se koná teprve druhým rokem a připojují se další a další města. Vlajky mají přiblížit historii, kulturu a tradici Moravy.

Radhošť a Velehrad

Asi nejznámějším poutním místem na Moravě jsou Pustevny s horou Radhošť. Zde se nachází sousoší a kaple sv. Cyrila a Metoděje. Spolu se sochou Radegasta je to jedno z nejmagičtějších a energeticky nejsilnějších míst na Moravě. Ve svátek sv. Cyrila a Metoděje se zde koná tradiční pouť.

Naučná stezka Radegast – pouť vede po hřebeni mezi Pustevnami až na vrchol Radhoště ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Délka asi 4,5 km. Nechybí bohuslužba a prodejní stánky.

Velká akce oslavující tento svátek se koná na Velehradě u Uherského Hradiště. Trvá dva dny, které se nazývají Dny lidí dobré vůle a celý konají se zde různé akce jak pro děti, tak celou veřejnost. Návštěvnost bývá kolem 40 tisíc lidí. Skoro za rohem můžete navštvít Archeoskanzen Modrá.

Velehrad – Dny lidí dobré vůle 2011 –  4. – 5. července – akce, které zde budou probíhat: Turnaj v ping-pongu „Propinkejte se až na Velehrad“, Aktivity pro životní prostředí, Soutěž ve fotbalových dovednostech pod záštitou Antonína Panenky – finále, Velehrad dětem: Kouzelný Velehrad, Slavnostní večer lidí dobré vůle, Slavnostní poutní mše svatá a další

Další akce ke svátku sv. Cyrila a Metoděje

  • Cyril a Metoděj, bratři ze Soluně – Archeopark Chotěbuz – Český Těšín – od 10:00 do 18:00 – středověké hry, scénky, historická představení, povídání, soutěže
  • Cyrilometodějská pouť – Hrčava u Jablunkova –  Dřevěný kostelík Cyrila a Metoděje – akce, stánky
  • Zvonečkový jarmark – Valašské muzeum v přírodě – Rožnov pod Radhoštěm – lidová řemesla, pravoslavná liturgie

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cyril a Metoděj: Kam se za nimi dnes vydat?