Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na výlet: Vesnice Kozlovice a Hukvaldy na úpatí Beskyd

Redakce

Redakce

15. 3. 2011

Kozlovice a Hukvaldy jsou vesničky na úpatí Beskyd, poblíž Frýdku-Místku. Tyto vesničky mají zajímavou historii a díky pracovitosti lidí se podařilo hodně památek zachránit a zrenovovat.

FOTO: Kozlovice, bývalé fojtství

Kozlovice, bývalé fojtství, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Přímo ve středu vesnice Kozlovice se nachází areál Fojtství. V areálu je budova  školy a pivovaru. Škola je čerstvě opravená a mapuje život v období 19. a 20. století. Zajímavostí je expozice dobových učebnic, ve které vyniká učebnice malého Mikoláše Alše s náčrty obrázků. To je důkazem, že už jako malé dítě uměl velice hezky kreslit.

Ale asi největší unikát na této škole je expozice v podkroví školy. V krásných půdních prostorách budovy Fojtství se nachází sbírka historických plastik světců, domácích oltářů, souborů náboženských knih a obrazů, děkovných maleb a dalších artefaktů. V areálu je také menší pivovar, kde si můžete vychutnat pivečka zvaná Valašský vojvoda a Kozlovický fojt.

Mlýn a opera

V Kozlovicích dále najdete areál Na mlýně. Mlýn leží na pravém břehu řeky Ondřejnice, nedaleko dolního konce Kozlovic. Říčka zde vytváří několikakilometrový přírodní kaňon, kde stojí zrekonstruovaný mlýn s 250 m dlouhým náhonem a plně funkčním mlýnským kolem.

Mlýn navštěvoval i sám Leoš Janáček, který zde býval častým hostem, a areál ho inspiroval ke kompozici světoznámé opery Její pastorkyňa. Dnes slouží areál mlýna široké veřejnosti, cyklistům, turistům i místním občanům jako centrum poznání, výtečné kuchyně a zábavy.

FOTO: Tajemný hrad Hukvaldy

Tajemný hrad Hukvaldy, Zdroj: hrad-hukvaldy.cz

Hukvaldy jsou poslední malá lašská vesnička. Raritou Hukvald je jistě zdejší hrad. Díky nepohodlí a špatné přístupnosti byl hrad v 18. století opuštěn a stal se pomalu a jistě ruinou. Nyní je hrad otevřen veřejnosti. Koná se zde plno kulturních akcí. Zejména v oboře pod hradem, kde je letní divadlo, se pravidelně koná hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.

Strašidelnými pověstmi opředený hrad

Hrad je opředen mnoha pověstmi a bájemi, například O zazděném preclíkáři, O jasanu na hukvaldském hradě a další. Hukvaldy také lákají svým slavným rodákem – skladatelem Leošem Janáčkem. V rodném domě Leoše Janáčka můžete navštívit Pamětní síň a Galerii s obměňujícími se výstavami obrazů.

Romantickou procházku si můžete užít také v oboře pod hradem. Obora je plná zvláštních stromů a krásných divokých daňků. Její rozloha je 450 ha a při pěkném počasí do ní přichází mnoho lidí za atmosférou starých dob a klidu, kterou Hukvaldy nabízejí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na výlet: Vesnice Kozlovice a Hukvaldy na úpatí Beskyd