Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Bylinky na kašel i proti impotenci můžete pěstovat přímo doma

Klára Brázdová

Klára Brázdová

19. 6. 2011

Dlouho trvající zima ve vás zanechala špatnou náladu a nechcete užívat léky na nervy? Na takové i jiné problémy tady máme bylinky. I když je tento způsob léčby hodně starý, báby kořenářky moc dobře věděly, co dělají. Podívejte se, jaké bylinky by ve vaší kuchyni neměly chybět.

Ať už vás pohltil stres nebo zažívací potíže, pomůžou vám bylinky. Ale jaké pomáhají? Jak je podávat? Kde je sehnat? Tyto léčivé rostliny dokážou divy.

Levandule

Tato krásná bylina není oblíbená jen díky své vůni, ale hlavně díky rozmanité léčivosti. Levandulovou koupelí zlepšíte svůj krevní oběh a celkově stimuluje váš ogranismus. Inhalace urychlí léčbu angíny či chřipky. Dále také může celkově uvolnit svaly při porodních bolestech.

Koupíte-li si levandulový olej, zabráníte tak všem mykózám, vyléčíte vředy, infekční rány i záněty. Pomůže při revma, bolestech a dokonce i při natržených svalech nebo vykloubeninách. Olej je výborný na zmírnění migrény.

Uvařte si z levandule čaj, určitě tím nic nezkazíte. Levandulový čaj vám může pomoci při astmatu, ale také při nervových slabostech nebo bolestech hlavy. Dokáže zklidnit hysterii i třes končetin. Kloktáním silného vývaru můžete vyléčit záněty či afty v ústní dutině.

FOTO: Levanduli můžete použít i jako voňavou dekoraci do bytu.

Levanduli můžete použít i jako dekoraci do bytu

Tip: Pokud levanduli dáte do bavlněného sáčku a položíte jej vedle postele, čeká vás spokojený spánek.

Máta

Máta je oblíbená díky mentolové vůni a chuti, která ve vás vyvolá pocit chladu. Pokud tedy vezmete pár čerstvých listů máty a pohodíte je do vany, zaručeně se po koupeli budete cítit svěží. Jako odvar pomáhá při bolestech zubů, mast používejte proti podráždění pokožky či svědění.

Máta je ale největší odborník na žaludeční potíže. Mátový čaj vám zaručeně pomůže od ranní nevolnosti a zbaví vás také kocoviny. Také zlepší chuť k jídlu nebo umí i zastavit zvracení. Celkově posilní nervovou soustavu a dokáže vás uklidnit. Čaj působí lehce jako afrodiziakum, společně se saturejkou dokáží vyřešit problémy s impotencí a frigiditou. Možná proto je koktejl mojito, kde máta hraje velkou roli jako ingredience, jeden z nejoblíbenějších letních koktejlů.

Tuto bylinku navíc vypěstuje skoro každý. Máta totiž roste téměř tak dobře jako plevel. Proto neváhejte a zasaďte si ji buď na zahradě nebo doma do květináče, pak si už budete moci dělat čaj na uklidnění nebo mojito na domácí párty každý den. Mátu peprnou můžete používat i do jiných nápojů, a dokonce i do moučníku či s ní ozdobit dobrý oběd.

Brusinky

Tyto červené kuličky jsou přímo zázrakem pro infekční onemocnění močového měchýře, močových cest i ledvin. Sušené brusinky nebo brusinkovou šťávu vám doporučí i doktor. Zničit bakterie v moči dokáží totiž hlavně díky své kyselosti, podobné účinky má i borůvka. Brusinkovou šťávu by ale neměli pít jen ti, co už zánět mají, doktoři totiž doporučují pít preventivně několik skleniček denně.

FOTO: Meduňka je voňavý pomocník

Meduňka je voňavý pomocník

Sušené brusinky můžete mlsat například večer u televize, jsou sladké, ale hlavně moc zdravé. Můžete je dávat také dětem místo bonbonů, a tak chránit jejich zdraví.

Meduňka

Její úžasná citronová vůně přiláká spoustu lidí. Je velmi podobná mátě, proto se s ní dá lehce zaměnit. Pokud zalijete 2 lžičky sušené natě 1/4 litrem vody a necháte alespoň 20 minut vylouhovat, vytvoříte si úžasný čaj léčící různé bolesti. Tento čaj vám pomůže zmírnit menstruační bolesti, vysoký tlak, pomůže od nespavosti, odežene úzkost a může pomoci i při jiných psychických poruchách. Zabírá také na migrénu nebo závratě.

Meduňka se také používá v kosmetice. Přípravky z meduňky pomáhají na mastnou pleť i mastné vlasy. Většina bylinných masek obsahuje právě meduňku, pleti totiž dodává nejvíce svěžesti.

Tip: Stejně jako u levandule můžete dát suché listy meduňky do sáčku. Pokud tento sáček nahřejete, můžete ho přikládat na otoky nebo pohmožděniny. I takto vám meduňka může pomoci.

Zkuste tyto nebo jiné bylinky a uvidíte, že není potřeba při každé menší bolesti polykat léky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bylinky na kašel i proti impotenci můžete pěstovat přímo doma