Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Kaňon Verdon ve Francii: Pokochejte se pohledem na světovou perlu mezi kaňony

Redakce

Redakce

25. 7. 2018

Další zastávka na naší čtyřtisícové trase byl Parc Naturel Régional du Verdon. Francouzský skvost mezi přírodními krásami. Kaňon nabízí jak náročné sportovní vyžití, tak nádherné procházky podél soutěsky.

V minulém článku jsme otevřeli okno do voňavé Provence, plné levandule, sýrů a vína. Dnes se podíváme do národní parku kolem kaňonu Verdon.

Otevřete okno do levandulového Provensálska. Pravěká architektura a okrové vesnice

V největším evropském kaňonu si soutěska Gorges du Verdon razí svou cestu vápencovými skalami v délce 25 km. Šířka dna soutěsky je v rozmezí od pouhých 8 až do 90 metrů. Skály nad soutěskou se tyčí do úctyhodné výšky 250 až 700 metrů.

FOTO: Provence, jezero v kaňonu Verdon

Lac de Ste-Croix v kaňonu Verdon nabízí úchvatnou podívanou, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Kaňon se dá prozkoumat vícero způsoby. Buď pěšky po vyznačených turistických trasách v různých obtížnostech, kdy se při pohledu na žebříky přilepené na skálu ve výšce několika desítek metrů tají dech, nebo je pro zdatné cyklisty možnost šlápnout do pedálů a ve čtyřicetistupňovém vedru se drápat po křivolakých silnících nahoru a dolů.

Point Sublime, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Point Sublime, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

My jsme se rozhodli objet část kaňonu po klikatých cestách autem. Na hlavní turistické trasy se v kaňonu vyráží ze dvou míst: Moustiers Sainte-Marie na západě a Castellane na východě. Kvůli blízkosti od našeho kempu jsme zvolili první možnost a zašli se informovat do Office de Tourisme v Moustiers Sainte-Marie.

Moustiers Sainte-Marie

V romantickém městě položeném mezi dvěma vápencovými útesy se na útesu nachází kaple, nad kterou visí hvězda zavěšená na řetězu. Proto si město vysloužilo přezdívku Etoile de Provence (Hvězda Provence).

FOTO: Provence - Moustiers

Moustiers Sainte-Marie a její malebná zákoutí, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Vesnice čítá na 635 stálých obyvatel a je neskutečně fotogenická. Když jsme se procházeli úzkými uličkami a pozorovali nádhernou přírodu kolem, přišlo nám, že se tady opravdu zastavil čas.

Průvodce Rough Guides představuje Provence a Azurové pobřeží

Point Sublime a La Corniche Sublime

Cesta kolem kaňonu široká jen přesně pro dvě auta nám nabídla opravdu dramatický zážitek. Stoupali jsme, předjížděli cyklisty a vybírali jednu zatáčku za druhou místy, kde silnice nebyly chráněny ani svodidly. Po celou dobu se pod námi táhly nádherné scenérie Gorges du Verdon.

FOTO: Provence - most

Pont de ľArtuby – nejvyšší most v Evropě klenoucí se nad kaňonem, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Zastavili jsme na Point Sublime, odkud se nabízel krásný širokoúhlý pohled na soutěsku. Kousek pod tímto výhledem jsme zaparkovali auto a vydali se na malý průzkum soutěsky pěšmo. Jelikož vzduch měl kolem 35 stupňů ve stínu, rozhodli jsme se vyzkoušet vodu v řece. Voda, díky vápencovému podloží neskutečně kříšťálová, měla teplotu kolem 16 stupňů.

FOTO: Provence - Balcons

Pohled na Verdon z Balcons de la Mescla, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Zpět do Moustiers jsme se vydali po druhé jižní straně kaňonu po La Corniche Sublime. Po cestě jsme zastavili na Balcons de la Mescla, abychom se opět pokochali nádherným přírodním útvarem. Poslední zastávka byla u nejvyššího mostu v Evropě, Pont de ľArtuby.

V příštím článku si určitě nenechte ujít další dobrodružnou výpravu za krásami jižní Francie. Další kilometry v autech nás zavedly k akvaduktu Pont du Gard, do oblasti plné divokých koní a plameňáků Camarque a do antického města Arles.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Kaňon Verdon ve Francii: Pokochejte se pohledem na světovou perlu mezi kaňony