Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Přivítejme jaro na kole z Prahy do Vídně po cyklostezce Greenway

Redakce

Redakce

4. 5. 2010

Greenway- Vídeň-1Loni v létě jsem naplánovala pro svoje kamarády výlet po cyklostezce Greenway Praha – Vídeň. Cesta mi splnila mnohé z toho, co mne na těchto výpravách stále přitahuje. Společně strávený čas s dobrou partou lidí, čas bez termínů, věčně zvonících telefonů, internetového připojení. Týden, kdy je pro člověka důležité jen kdy vychází a zapadá slunce, z jaké světové strany fouká vítr a zda začne pršet hned nebo až za dvě hodiny.

Greeenway-Jižní Morava, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

Greeenway-Jižní Morava, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

Starosti typu budu dneska prát nebo si raději někde umyji hlavu? Spaní ve volné přírodě ve spacáku, vaření při zapadajícím slunci na louce, pohoda při vínečku ve sklepích věčně opěvované a stále kouzelné jižní Moravy. Z dovolené jsme si odvezli mnoho nových a hezkých zážitků, vzpomínek,  ale i dobrý pocit ze sportovního výkonu.

Greenways je síť dálkových cyklistických a pěších tras spojující dvě velké středoevropské metropole Vídeň a Prahu, která byla ještě v docela nedávné historii součástí Rakouska-Uherska. Myšlenku vybudování této trase dal krátce po revoluci v roce 1990 Čechoameričan Lu Chmelař, který se nechal inspirovat stezkou v údolí řeky Hudson. Trasa byla vybudována v 90. letech občanským sdružením Greenways – Zelené stezky.

Celá trasa z Prahy přes Valtice do Vídně měří cca 430 km, česká část pak zhruba 380 km. Cesta je vedena mimo hustý silniční provoz po následujících cyklostezkách:

Greenway-profil cesty, Zdroj: Google.cz

Greenway-profil cesty, Zdroj: topbicycle.com

č.11: Prahu Újezd, Průhonice, Štiřín, Týnec nad Sázavou, Chleby, Neveklov, Klimětice, Janov, Mezné, Sedlec Prčice, Borotín, Liderovice, Tábor

č.32: Planá nad Lužnicí, Tučapy, Červená Lhota, Jindřichův Hradec, Ždár, Novomlýnský rybník, Landštějn, Slavonie

č.48: Slavětín, Rancířov, Vranov nad Dyjí, Lesná (bývalý větrný mlýn, dnes stylová restaurace)  Šábes, Šatov, Dyjákovičky, Strachotice, Hrádek, Hevlín

č. 4: Nový Přerov

č. 41: Březí, Mikulov, Sedlec  dále přes trasu č. 411 až k hraničnímu přechodu Valtice, Schrattenberg, dále po trase Bernsteinweg (Herrnbaumgarten, Poysdorf, Mistelbach, Asparn a. d. Zaya, Schletz)

Trasa Lieserbergweg (hraniční přechod Hevlín/Laa a.d.Thaya, Pyhra, Klement, Liederfellabrunn, Leitzersdorf, Stockerau) a po levém břehu Dunaje po Dunajské stezce  přes Korneuburg až do Vídně.

Greenway-mapa, Zdroj: Google.cz

Greenway-mapa, Zdroj: topbicycle.com

Doplňující odbočky a další okruhy:

Greenway rožmberské dědictví (Lom u Tábora, České Budějovice, Český Krumlov, Třeboň, Jindřichův Hradec)

Greenway řemesel a vyznání (Jindřichův Hradec, Telč, Slavonice)

Greenway lichtenštejnského dědictví (Valtice, Lednice, Reintal, Poysdorf, Schraffenberg, Valtice)

Popis trasy

Terén je převážně kopcovitý, jen jih Moravy je rovinatý. Průměrně zdatní cyklisté potřebují na přejetí z Prahy do Vídně  cca 5-7 dní. Povrch stezky je převážně asfaltový, ale  různé kvality; velmi ojediněle je cesta vedena poli a lesy. Doporučuji kolo trekové nebo horské.

Doprava z Vídně zpět do Prahy je  možná vlakem nebo autobusem, ale nabízí se tu i možnost dojet na kole až do nedaleké Bratislavy a odtud se dopravit zpět do Prahy (autobusy také přepravují kola, ale jen omezený počet na jeden spoj).

Průvodce a mapy

Cykloprůvodce Greenways Praha – Wien (kompletní mapy včetně profilů, další důležité  info ohledně ubytovacích a stravovacích možností, návštěvě památek, cyklistických prodejen a servisů).

Greenway-jízda, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

Greenway-jízda, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

Vídeň

Vídeň je hlavní město Rakouska a zároveň nejmenší spolková země našeho jižního souseda, kde žije v současnosti asi 1,6 milionu obyvatel. Na návštěvu a prohlídku Vídně doporučuji minimálně jeden celý den a noc. Během dne je možné navštívit alespoň některé z následujících povinných památek:

Dóm Sv.Štěpána (Stephansdom), Kostel sv.Petra (Peterskirch), Radnice (Rathaus),  Zámek Belvedere (Schloss Belvedere), Hofburg (sídlo Habsburků), Zámek Schönbrunn (letní císařská rezidence) a volný večer pak strávit v některé krásně zapadlé hospůdce nebo třeba známé kavárně. A nebo ho třeba jako my prožít celý v Prateru a svézt se mimo jiné na obřím kole – jednom z nejznámějších symbolů Vídně.

Možnost ubytování

Jako naprosto vyhovující kvalitou, cenou, servisem i polohou na okraji města vzdálené jen několik desítek metrů od cyklostezky, jsme ocenili tuto studentskou ubytovnu:

Jugendgästehaus Wien, Brigittenau:  (cena na osobu a noc včetně snídaně byla cca 20 EUR).

Greenway-hrad Hardegg, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

Greenway-hrad Hardegg, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

Památky, které lze cestou navštívit:

Valtice, Mikulov, Vranov nad Dyjí, Jindřichův Hradec, Červená Lhota, Tábor, Hardegg, Lesná (větrný mlýn, dnes stylová restaurace), Landštejn.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přivítejme jaro na kole z Prahy do Vídně po cyklostezce Greenway