Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cyklostezky Evropy nabízejí cyklistům spoustu možností

Redakce

Redakce

21. 6. 2010

Lucie Kovaříková i Michal Jon poznávají svět ze sedel svých kol společně více než 17 let. Svoje zkušenosti a poznatky pravidelně publikují. Asi nejvíce se proslavili svojí cestou kolem světa, kterou podnikli v letech 2002 až 2005. Tentokrát představují 30 nejznámějších evropských cyklostezek a cyklotras, což uvítá nejeden cyklistický fanoušek.

Cyklostezky Evropy, Zdroj: cykloknihy.cz

Kniha není cestopisem, ale ani klasickým cykloprůvodcem. V knize nenajdete podrobné informace o ubytovacích zařízení, o dopravě do výchozích bodů popisovaných cyklotras, o obchodech s potravinami nebo o místních restauracích.  Tyto informace se totiž často mění a proto je lepší si je vždy před odjezdem na danou cestu aktuálně ověřit na internetu. Ani žádné přehledné a úplné mapy zde nejsou, takže ty je nutné si před cestou také zajistit. Všechny uvedené cyklostezky jsou v civilizaci, která poskytuje cyklistům veškeré požadované  zázemí.

Kniha slouží více jako přehled nabízených možností. Jsou zde k nalezení základní informace: název stezky, země, přes které cesta vede, velmi stručně zpracovaná mapa, počet kilometrů, náročnost a kvalita povrchu, nejdůležitější kulturněhistorické památky, také je u každé cesty odhaleno něco ze zákulisí vlastní kuchyně, tedy něco ze zážitků a tipů autorů knihy.

Pohodově na kole – téměř po rovině

Kniha má čtyři části. V první a druhé části se dočítáme o stezkách vedoucích podél řek, nejsou tu jen ty dálkové, takzvané páteřní, ale jsou zde i některé kratší cyklostezky třeba ta podél Isaru nebo Loira a její pohádkové zámky. Ve třetí části jsou představeny tematické, regionální a jezerní stezky například kolem Bodamského nebo Neziderského jezera. Poslední část přináší kompletní zpracování všech devíti národních švýcarských cyklotras.

Labská cyklostezka, Zdroj: elberadweg.de

Cyklostezky, které jsou v knize představeny, mohou být označeny za  pohodové, a z tohoto důvodu až na jedinou výjimku bohužel kniha neuvádí žádné další trasy v České Republice. Všechny trasy jsou perfektně značené, mají dokonale upravený povrch a  vedou většinou po rovině.  Dokonalé zázemí co se týče ubytovacích a stravovacích zařízení je samozřejmností, trasy vedou krásnou přírodou a nabízejí i jiné další atrakce pro chtivé cyklisty.  Tyto trasy jsou určeny všem bez rozdílu. Mohou na ně vyrazit rodiny s dětmi, ale i velmi zkušení cestovatelé a cyklisté.

Jednotlivé trasy na sebe mnohdy navazují nebo se různě křižují, a proto se dají i vhodně kombinovat. Pro ty co rádi spí jen pod širým nebem jedna dobrá zpráva. Všude je možné na těchto cestách najít vhodné místo na přespání. Ve Švýcarsku je dokonce stanování oficiálně povoleno.

Vychází v nakladatelství Cykloknihy

Pevná vazba, formát 230 mm x 170 mm, 379 Kč

Související články:

Přivítejme jaro na kole z Prahy do Vídně po cyklostezce Greenway

Otevření nové cyklostezky Baťův kanál na východní Moravě je na spadnutí

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cyklostezky Evropy nabízejí cyklistům spoustu možností