Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Průvodce Rough Guides představuje Provence a Azurové pobřeží

Šárka Braumová

Šárka Braumová

4. 8. 2011

Do řad průvodců Rough Guides se zařadil nový turistický průvodce oblastí Provence a Azurového pobřeží. Topzine.cz vám prozradí, zda stojí za to přibalit si tohoto původce na cestu do francouzského regionu.

FOTO: Levandule

Levandulová pole jsou typickým znakem Provence, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Průvodce je ukryt v brožované lepené vazbě, což působí odolným dojmem a i při náročných túrách oblastí Provence nehrozí jeho rozsypání. Velikostí je o něco menší než sešit A5, takže vám v batohu příliš místa nezabere. Jako bonus je na zadní straně umístěno DVD, které obsahuje 75 minut prohlídky z oblasti Provence, Azurového pobřeží a Francouzské riviéry v poměrně dobré kvalitě, avšak s ne příliš aktualizovanými záběry. Dabing je český.

V závěru DVD je i 25 minut bonusů v podobě krátkých záznamů z Egypta, Velkolepého severu, Afriky, z Pacifického ohnivého kruhu či z Pátrání po velkém žralokovi.

FOTO: průvodce Provence

Provůdce Provence a Azurové pobřeží, Zdroj: nakladatelství Jota

Samotný průvodce je rozdělen na šest částí. V první části se nachází stručné povídání o oblasti Provence a základní fakta. Velkým plus je vytipování 25 míst, které byste při svém putování neměli minout. Pokud se vydáte do Provence na vlastní pěst, budou tyto informace velkým přínosem při cestování. Navíc je každé místo doplněno o barevnou fotografii v kvalitním provedení.

Druhá část je věnována základním informacím, jako je doprava z České republiky, nakupování, ubytování, cestování s dětmi či otevírací doba a svátky. Ve třetí části se nachází samotný průvodce, který popisuje osm oblastí Provence a Azurového pobřeží. Každá kapitola podrobně popisuje danou oblast, možnost ubytování, stravy či nočního života. Součástí je také mapa města s vyznačenými hlavními ulicemi, kde jsou zobrazeny také bary, restaurace a hotely.

Otevřete okno do levandulového Provensálska. Pravěká architektura a okrové vesnice

Další část průvodce představuje poměrně rozsáhlou historii Provence, a to od dob Keltů přes Ludvíka XIV. až po současný stav vlády, turistického ruchu i etnického napětí. Předposlední kapitola nabízí základní lekce francouzštiny z oblasti ubytování, stravování či zdravotnictví. Dobrým pomocníkem bude také glosář, který vám pomůže pochopit některé francouzské výrazy či zkratky.

Zajímavostí jsou speciální kapitoly Chuť Provence a Provence sportovní. Tyto dvojstránky jsou natištěny na barevném fotografickém papíře a zpestřují cestopis. Jak již název kapitol napovídá, na první dvoustraně naleznete speciality místní kuchyně, z čeho se pokrmy vyrábějí a kde je můžete ochutnat. Vše je doplněno fotografiemi.

Oproti tomu druhá speciální dvoustránka nabízí sportovní využití v Provence a okolí, a to jak v zimním, tak v letním období. Nechybí ani zmínka o slavné Monaco Grand Prix.

Celkové hodnocení:

Průvodce je ideální i na delší cesty, a to především díky svým rozměrům a pevné vazbě. Po obsahové stránce je plný zajímavých informací. Jako velké plus jsou mapy s vyznačeným ubytováním a restauracemi. Dále je to představení 25 nejlepších míst z Provence, i když se stále jedná o místa, která budou turisty hojně navštěvovaná.

Mínusem by mohla být podrobná historie, která nebude pro každého čtenáře atraktivní. Také je to bonusové DVD, které obsahuje poněkud zastaralé záběry. V průvodci jsou některé fotografie černobílé, splývají s okolním textem a nezaujmou.
Hodnocení: 90%

Název: Turistický průvodce Rough Guides: Provence a Azurové pobřeží
Vydává: nakladatelství JOTA
Počet stran: 460 + 32 stran barevné přílohy
Formát: 132 x 197 mm
Vazba: brožovaná lepená
Doporučená cena: 548 korun

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Průvodce Rough Guides představuje Provence a Azurové pobřeží