Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nejzajímavější mosty světa. Vyberte ten nej!

Tomáš Miška

Tomáš Miška

19. 3. 2011

Z vesmíru jsou mosty jen stěží viditelné malé nitky propojující dvě pevniny. Pro nás, obyvatele této planety, představují komunikaci mezi břehy řek, překračují mořské zálivy a spojují i jednotlivé kontinenty.

Chesapeake Bay Bridge, Maryland, USA

Chesapeake Bay Bridge, běžně známý jako Bay Bridge, je vlastně dvojmostem v Marylandském zálivu. Spojuje západní pobřeží s východním, méně osídleným pobřežím této oblasti. Původní silnice v délce 7 km byla otevřena v roce 1952 jako nejdelší ocelová konstrukce nad vodní plochou. Most dříve nesl název po W. Preston Laneovi, guvernérovi státu, který se o stavbu gigantu zasloužil.

Lake Pontchartrain Causeway v Louisianě, USA

Dílo amerických inženýrů se skládá ze dvou paralelních mostů z předpjatého betonu, které jsou od sebe vzdáleny 24 metrů. Most se nachází v jižní Louisianě a překlenuje jezero Pontchartrain.

Při cestě ze severního břehu z města Mandeville na jižní pobřeží do Metairie, předměstí New Orleans, minete 9500 podporných betonových pilířů. Delší z obou mostů má 38,42 km a nese prvenství v délce překlenutí vzdálenosti. Druhý most byl dostavěn později, kvůli zhušťování automobilového provozu.

King Fahd Causeway, Saudská Arábie

Most krále Fahda je kombinací viaduktů a mostů, které spojují Khobar v Saudské Arábii s ostrovním Bahrajnem. Jeho výstavbě vdechla život dohoda mezi oběma státy a jejich představiteli. Stavba trvala sedm let a byla dokončena a slavnostně otevřena v roce 1986, překlenuje vzdálenost 25 km.

Donghai Bridge, Čína

Donghai Bridge (East Sea Grand Bridge) drží prvenství jako nejdelší most přes moře a navíc byl do nedávna nejdelším mostem v Asii. Jeho celková délka je 32,5 km. Šestiproudová dálnice zkracuje vzdálenost mezi strategickými přístavy Šanghaj a Yangshan přes záliv Východočínského moře.

Díky zavěšené mostní konstrukci na sloupech mohou pod některými částmi mostu proplouvat i lodě. Most byl dostavěn koncem roku 2005.

Ponte Vasco da Gama, Portugalsko

Při příležitosti světové výstavy Expo 98 v Portugalsku uchvátila hostitelská země své návštěvníky monumentálním kolosem, mostem Vasco da Gama. Přemosťuje řeku Tejo poblíž Lisabonu. Stal se nejdelším mostem v Evropě.

Necelý kilometr hlavního mostu spolu s 11,5 km dlouhými viadukty a 4,8 km příjezdové komunikace tvoří dohromady 17,2 km šestiproudového zázraku. Cílem vybudování bylo snížit hustotu dopravy v hlavním městě Portugalska.

Technologie spěje kupředu a mosty se staví stále. Je jen otázkou času, kdy nás překvapí další stavby a mosty, klenoucí se nad zdánlivě nepřekonatelnou překážkou. Progres technologií a nejlepší využití vlastností stavebních materiálů umožňují v tomto oboru pokračovat mílovými kroky kupředu.

S napětím očekávám, jak dlouhou, vysokou či zajímavou mostní konstrukci budeme v blízké době přejíždět.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejzajímavější mosty světa. Vyberte ten nej!