Menu
TOPZINE.cz
Historie módy

Bronzové šperky, tuniky, maxi šaty. Oblékáme se jako v pravěku?

Redakce

Redakce

4. 8. 2011

FOTO: Dlouhé volné šatyMóda se ráda ohlíží zpět v čase a čerpá z minulosti prvky, které se osvědčují svou praktičností nebo estetičností dodnes. Přesvědčili jsme se o tom už několikrát, ale dnes zajdeme ještě dál. Vydáme se až do pravěku a doby bronzové.

FOTO: Maxi šaty Topshop

Dlouhé šaty ve stylu doby bronzové, Zdroj: topshop.com

Doba bronzová je významným obdobím pravěku. Lidé se naučili vyrábět věci denní potřeby z nového materiálu, který vznikl ze slitiny mědi a cínu. Tato etapa se v lidském vývoji stala revolucí pro lidi žijící na vesnicích, ze kterých se postupem času stala města s rozvinutou řemeslnou výrobou a významná centra obchodu.

Bronzové období přineslo rozvoj řemesel jako hornictví, hutnictví, kovářství, zlatnictví nebo klenotnictví, ve kterých začali lidé vyrábět ozdobné předměty, šperky nebo různé skleněné korálky. Tyto ozdoby prozrazovaly u svého majitele styl života a příslušnost ke společenským vrstvám.

Bronzové šperky přinesly do odívání nový, variabilní a praktický doplňek, kterým se ženy rády zdobily. Klenotnictví tak rozšířila svou výrobu o další zajímavý materiál a doplňky z bronzu se staly nejen praktickým, ale také ozdobným prvkem jednoduchých vlněných šatů.

FOTO: Bronzové šperky a doplňky

Z bronzových šperků dýchá historie, Zdroj: topshop.com

Nejstarší zachované vlněné oděvy doby bronzové pocházejí z poloviny druhého tisíciletí před naším letopočtem. Základem mužského oděvu byla jednoduchá košile. Ženy oblékaly volný živůtek a sukni. Mužský, ženský i dětský oděv byl často ozdoben páskem a v chladných dnech doplňovaly šaty přehozy z kožešiny nebo vlny. Bronzové šperky samozřejmě nemohly chybět.

Bronz se stal novým hitem ve výrobě šperků, které byly velmi variabilní a praktické. Patří sem především šatová spinadla – jehlice s očkem, které plnily funkci dnešních šicích nití a držely oděv pohromadě. Ženy byly fintivé již v dávných dobách a bronz jim přinesl nový, zajímavý materiál, ze kterého se daly vyrábět různé věci, například žebrované nebo spirálovité nápažníky, náramky, vlasové ozdoby, čelenky i náušnice.

Móda doby bronzové se vrací

Bronzová etapa lidského vývoje se vyznačovala především praktickým užitím věcí, které lidé použivali ke své práci a obživě. Praktičnost a jednoduchost platila také pro tehdejší šaty. Ale i přesto nejsou tyto oděvy nezajímavé. Právě naopak! Dnešní doba se vrací k jednoduchosti, pohodlnosti, originalitě, vrací se k dávno zapomenutým zdobným prvkům, které znovu objevuje.

FOTO: Volné tuniky

Volné tuniky jsou opět v módě, Zdroj: promod.eu (nahoře), zara.com (dole)

Mnohé prestižní módní přehlídky, které můžeme vídat v současnosti, jsou toho důkazem. Móda volných košil, halen sahajících ke kolenům i dlouhých šatů je tady. A pokud své oblečení doplníte o šperky s motivy, které frčely v době bronzové, budete rozhodně inspirací pro další.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bronzové šperky, tuniky, maxi šaty. Oblékáme se jako v pravěku?