Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Kutná Hora ohromí návštěvníky krásou svých památek!

Redakce

Redakce

4. 8. 2011

FOTO: Pohled na chrám sv. Barbory v Kutné HořeVolné prázdninové dny nabízejí mnoho možností vyrazit na výlet. Pokud by se ve vašem diáři našel jediný den, na který byste neměli naplánovanou žádnou cestu, je zde místo, které stojí za vidění. Tím místem je Kutná Hora a k ní přilehlá městská část Sedlec.

FOTO: Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Na výstavbě gotického chrámu sv. Barbory se podílelo několik významných architektů. Zdroj: kutnahora.cz

Pokud se rozhodnete město navštívit, doporučuji vám vystoupit na zastávce Kutná Hora – hlavní nádraží a odtud putovat do centra města přes Sedlec u Kutné Hory. V Sedlci můžete navštívit hned dvě významná místa, a to katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a pověstnou Kostnici, kterou jezdí obdivovat turisté z celého světa. Zde si také můžete za velmi výhodnou cenu koupit vstupenku Stříbrný klíč.

Tato vstupenka, která je novinkou letošního roku a platí po celou sezónu, vám za 250 Kč umožní vstup hned do osmi památek – kostnice, katedrály Nanebevzetí Panny Marie, chrámu svaté Barbory, muzea stříbra a stříbrného dolu Hrádek, Tylova památníku, Vlašského dvora, GASKu a nedalekého zámku Kačina.

Santiniho barokní gotika

Sedlecká katedrála Nanebevzetí Panny Marie byla součástí nejstaršího cisterciáckého opatství v českém království, založeném roku 1142. Osud kláštera byl sečten za husitských válek, kdy byl vypálen a klidu nedosáhl ani v současnosti, když byla do jeho areálu umístěna cigaretová továrna provozovaná společností Philip Morris ČR a. s.

FOTO: Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory.

Přestavbu chrámu provedl architekt Santini - Aichel ve stylu barokní gotiky. Zdroj: sedlec.info

Katedrála byla  postavena na přelomu 13. a 14. století podle vzoru severofrancouzských katedrál. Zásadní přestavby se však dočkala až v 17. století, kdy byl její dostavbou pověřen barokní architekt Jan Blažej Santini – Aichel, jenž ji přestavěl ve stylu barokní gotiky. Při vstupu do katedrály se vám otevře nádherný pohled do výšky jejích kleneb. Prožitek z tohoto prostoru můžete zažít na vlastní kůži i při pohledu dolů z ochozu katedrály, který je veřejnosti zpřístupněn.

Těla tisíců obětí

Až se dostatečně nabažíte mystické nádhery cisterciácké katedrály, můžete se přemístit do nedaleké sedlecké kostnice, jež je umístěna v podzemí hřbitovní kaple Všech svatých. Kosti zhruba 30 000 obětí morové epidemie byly ukládány po husitských válkách do spodní kaple. Vnitřek  byl opět upraven architektem Santinim. Hrůzný pohled do interiéru kaple tvořeného z lidských kostí by byl o to silnější, kdyby nebyl přeplněn senzacechtivými turisty neváhajícími použít své drahé fotoaparáty.

FOTO: Kostnice v kapli Všech svatých

V pohřební kapli Všech svatých jsou vystaveny kosti 30 000 těl obětí morové epidemie.

Nyní je čas přemístit se ze Sedlce do Kutné Hory. Pokud bude počasí příznivé, můžete si udělat zhruba půlhodinovou procházku do centra města, které vás překvapí množstvím úzkých romantických uliček. Kdo první vyjde kopec, a uvidí majestátně se tyčící sv. Barboru, stává se vítězem našeho zájezdu.

Syn Petra Parléře a další stavitelé

Výstavba chrámu, jejímž prvním projektantem byl syn Petra Parléře, Jan Parléř, byla započata kolem roku 1388. Stavba je spojena ještě se dvěma jmény stavitelů, Matějem Rejskem a královským architektem Benediktem Rejtem, jenž celou stavbu zastřešil charakteristickou stanovou střechou. V interiéru chrámu můžete vidět jedinečné pozdně gotické fresky, z nichž nejkrásnější jsou ve Smíškovské, Hašplířské či Mincířské kapli, ve které je na stěnách zobrazena středověká technika ražby mincí.

FOTO: Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

V interiéru chrámu se nacházejí unikátní pozdně gotické fresky. Zdroj: kutnahora.cz

Posledním z mnoha míst, které je příhodné navštívit, je samozřejmě Galerie středočeského kraje (GASK), v níž můžete zhlédnout sbírky výtvarného umění 20. a 21. století. Galerie je umístěna do rozsáhlého objektu kutnohorské jezuitské koleje. Kromě stálých expozic probíhá nyní v galerii výstava jednoho z nejvýznamnějších současných umělců Ernesta Neta, která potrvá až do začátku října a jistě stojí za vidění.

Čtěte také: Kutná hora a Stříbrná naučná stezka

Na jinak nádherné tváři města Kutné Hory je pouze jedna malá chybička na kráse a tou je nedostatek dobrých restaurací, kde by si vyhládlý turista mohl doplnit energii, proto všem gurmánům doporučuji vybavit se na výlet vydatnou svačinou.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci
duben – říjen 9:00 – 17:00 hod. / neděle pouze 12:00 – 17:00 hod.
listopad – březen 11:00 – 15:00

Vstupné:
30,- Kč / 20,- Kč

Hřbitovní kaple s kostnicí
listopad – únor 09:00 –  16:00 hod.
duben – září 08:00 – 18:00 hod.
říjen a březen 09:00 –  17:00 hod.

Vstupné:
60,- Kč / 40,- Kč

Chrám sv. Barbory
listopad – březen 10:00 – 16:00 hod.
duben – říjen 09:00 – 18:00 hod.

Vstupné:
60,- Kč / 40,- Kč

GASK
úterý – neděle 10:00 – 18:00

Vstupné:
120,- Kč / 60,- Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kutná Hora ohromí návštěvníky krásou svých památek!