Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Kam o víkendu: Kutná Hora a Stříbrná naučná stezka

Hana Chytrá

Hana Chytrá

19. 5. 2011

Seznamte se s pozůstatky po historické těžbě stříbra, projděte si romantické údolí řeky Vrchlice a probádejte tajemná zákoutí Kutné Hory. Navštivte naučnou Stříbrnou stezku v okolí Kutné hory!

FOTO: chrám sv. Barbory, Kutná Hora

Chrám sv. Barbory, Kutná Hora, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Stezka začíná i končí v historickém centru Kutné Hory, prochází ale hlavně územím na jihozápad od města. Část trasy vás provede romantickým údolím říčky Vrchlice, kde bylo v minulosti vybudováno mnoho mlýnů. Prochází také kolem rozsáhlého archeologického pracoviště u obce Bylany.

Trasa vede většinou lesními či polními cestami, jen krátké úseky jsou po silnici. Je značena klasickými zelenobílými značkami naučných stezek, částečně vede také po značených turistických cestách. Hlavně v Kutné hoře je potřeba dávat pozor na značení, cesta je poměrně náročnější na orientaci.

Naučná stezka Stříbrná stezka – jižní okruh

Okres: Kutná Hora

Začíná a končí: Kutná hora, Palackého náměstí

Délka stezky: 12 km

Zastávek: 14 zastávek (značeny informačními panely)

Značení trasy: zelenobílé značky naučných stezek

Zastávky u hald, mlýnů i štol

FOTO: rozvaliny mlýnu Cimburk

Romantické rozvaliny mlýnu Cimburk, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Zastávek na naučné stezce je celkem 14 a detailně vás seznámí s historií těžby stříbra na Kutnohorsku. Jednotlivé štoly jsou většinou nepřístupné a zasypané, ale informační tabule vás na ně upozorní. Stezka se vine také kolem hald a struskových odvalů, zavede vás na romantické vyhlídky.

Velmi pěkná je procházka údolím řeky Vrchlice, které je přímo protkáno rozvalinami velkých mlýnů (mlýn Cimburk). Najdeme zde ale i mlýny opravené, většinou v soukromých rukách (mlýn Denemark).

FOTO: zazděný vstup do štoly

zazděný vstup do štoly, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Navštívíte Velký rybník s prudkým vodopádem a po cestičce mezi poli dojdete k archeologickému nalezišti a základně v Bylanech. Již dlouhá léta zde vede výzkum Archeologický ústav Praha a jedná se o unikátní sídliště a pohřebiště z mladší doby kamenné (neolit). Byly zde nalezeny rondely – kultovní areály obehnané palisádou a příkopy.

Stezka vás přivede zpět do Kutné Hory, ústí v blízkosti chrámu sv. Barbory. Tato výjimečná památka je zapsána na listu památek UNESCO a je již skoro celá opravená. Monumentální gotický chrám je připomínkou nesmírněho bohatství Kutné Hory v době jejího největšího rozkvětu.

Od chrámu vede příjemná procházka kolem jezuitské koleje do historického jádra města, ke kostelu sv. Jakuba a k Vlašskému dvoru.

Tipy a rady

FOTO: Vlašský dvůr s mincovnou, Kutná Hora

Vlašský dvůr s mincovnou, Kutná Hora, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Stezka je dobře značená a začíná přímo v centru Kutné Hory, kde je také informační centrum. Tam vám velmi ochotně poskytnou doplňující informace a zdarma přiloží mapky. Pokud se rozhodnete vypravit do Kutné Hory vlakem, nádraží ČD je lehce mimo centrum. Cesta z nádraží do města je dlouhá přibližně 3 km a provede vás kolem dalších památek – chrámu Nanebevzetí Panny Marie a známé kostnice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam o víkendu: Kutná Hora a Stříbrná naučná stezka