Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Pojďte tančit na Avignonský most a přičichnout k mýdlům v Salonu

Redakce

Redakce

11. 9. 2011

FOTO: Avignonský mostDoposud se o flákání a nicnedělání na dovolené rozhodně mluvit nedalo. Ale opět jsme všichni nasedli do aut a vydali se obhlédnout, jestli se v Avignonu na mostě tančí, zjistit, jak dokáže rozbolet hlava při návštěvě mýdlárny a jak kouzelný umí být francouzský přístav.

FOTO:Avignonský most

Avignon, tam je shon, tam na mostě všichni tančí, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Avignon

Nenavštívit Avignon, když jsme v Provence, by byl hřích. A tak jsme se i my vydali omrknout světoznámý Pont d‘ Avignon, o kterém všichni v Čechách vědí, že se na něm tančí. Opět jsme si v autě vystáli hodinovou zácpu při vjezdu do města. Zřejmě nás to mělo připravit na zácpy v Marseille, ale o té až v dalším díle.

Parkování aut je snadné. Poblíž nejvýznamnějších památek jsou všude ukazatele na obrovská parkoviště. Naše auto jsme zaparkovali přímo pod avignonskými hradbami, takže jsme se ihned ocitli v samém středu města plného uliček s gurmánskými restauracemi všeho druhu.

FOTO: Papežský palác

Papežský palác v Avignonu, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Před 700 lety tehdejší Papež Kliment V. utekl z Vatikánu a usadil se právě v Avignonu. V těchto dobách vyrostl v srdci města impozantní Palais des Papes. Od té doby zpoza zdí Papežského paláce, který je zapsán na seznamu památek UNESCO, vládlo Francii sedm papežů. Díky významnému přílivu moci a peněz do města se stal Avignon jedním z nejmocnějších měst Evropy.

Přes řeku Rhônu se klene Avignonský most neboli Pont Saint-Bénézet. Podle legendy pastor Bénézet měl tři svatá zjevení, v němž byl nabádán, aby postavil most. Most byl dokončen v roce 1185 a spojil Avignon s Villeneuve-lès-Avignon. Bohužel v 17. století byly tři čtvrtiny mostu odneseny velkou vodou.

Láká vás jižní Francie a Provence? Podívejte se, kde naše cesta začala!

Salon en Provence

mydlo

Mýdlárna v Salon en Provence, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Město jsme si při cestě k pobřeží nechtěli nechat ujít kvůli tamním mýdlárnám tzv. savonneries. Navštívili jsme Savonnerie Rampal-Latour, kde na nás dýchla neskutečná atmosféra. Vstup je zde volný a sympatičtí pracovníci ochotně zodpoví jakékoli otázky týkající se výroby mýdel.

K vidění byly opravdu původní formy na mýdla, které se dodnes používají. Samozřejmě že jsme si nakoupili pár mýdel jako vzpomínku na doby dávno minulé. V mýdlárně jsme strávili několik desítek minut a poté jsme s povděkem vdechovali čerstvý vzduch venku.

Aix-en-Provence

Paříž Provence, jak se také této krásce jižní Francie říká, nás přenesla na chvíli do luxusnější francouzské elegance. Hlavní třída Cours Mirabeau, bulvár lemovaný bohatou zelení, nás zlákala k návštěvě několika obchodů, krátkému posezení ve stínu stromů a vychutnávání zmrzliny v horkém odpoledni na obrubě jedné z kašen.

FOTO: Hlavní třída v Aix-en-Provence

Aix-en-Provence a hlavní boulevard s předraženými kavárnami, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Aix-en-Provence bylo hlavním městem Provence až do revoluce, kdy ho nahradila Marseille. O někdejší významnosti města svědčí i to, že se zde od roku 1409 nachází univerzita. Nejznámějším rodákem z Aix byli malíř Paul Cézanne a spisovatel Emil Zola. V Aix uvidíte poněkud více snobskou společnost než v jiných městech, o čemž svědčí i ceny espressa v kavárnách.

Cassis

Ujeli jsme dalších pár kilometrů od Aix a konečně jsme se dostali ke druhé části naší trasy – k cestě po pobřeží.  Dle barvitého popisu v turistickém průvodci jsme se nechali zlákat k návštěvě přístavního městečka Cassis a rozhodně jsme neudělali chybu. Našli jsme kemp nad městem, odkud to bylo z kopce do přístavu zhruba dvacet minut chůze.

FOTO: Přístav v Cassisu

Noční pohled na přístav v Cassis, Zdroj: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Do města jsme přijeli po setmění a mezi všemi členy posádky a Cassisem to byla láska na první pohled.  Nad městem se tyčí hrad ze 14. století, který dnes slouží jako luxusní hotel a čítá pouze pět skvělých apartmá.  Na stráních kolem Cassis můžete najít jedno vinařství vedle druhého a ochutnat výborné bílé víno.  Z města se také pořádají plavby na lodi do Les Calanques – úchvatných skalnatých zálivů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pojďte tančit na Avignonský most a přičichnout k mýdlům v Salonu