Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hrad Hazmburk: Legendami opředená zřícenina v Českém středohoří

Samcová Jana

Samcová Jana

15. 7. 2011

V Českém středohoří snad není krásnější památky. Výhled z věže gotického hradu Hazmburk patří mezi ty, na které se nezapomíná. Stejně mysteriózní jako rozhled do okolí je i pestrá škála pověstí a legend, jež se ke zřícenině váží. Třeba ta o hazmburské sani.

FOTO: hrad Hazmburk

Státní hrad Hazmburk, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Zrození hradu Hazmburk se datuje kolem roku 1250, kdy ho nechali postavit Lichtenburkové. Hrad, dříve zvaný Klapý, byl vybudován na 418 metrů vysokém čedičovém vrchu a právě díky svému strategickému umístění velmi snadno odolával pokusům o dobytí. Hrad na počátku 14. století získal Jan Lucemburský, dlouho ho však ve svém vlastnictví neponechal. Od roku 1335 byl jako majitel Hazmburku veden Zbyněk Zajíc z Valdeka.

Právě Zbyněk Zajíc hrad přejmenoval na Hazmburk (der Hase = německy zajíc) a zasloužil se o jeho rozšíření. Hrad platil za útočiště krále a církve, což potvrdil zejména v době husitských válek. Husité se pokoušeli hrad dobýt třikrát, ovšem pokaždé bez úspěchu. Díky své nedobytnosti se na čas Hazmburk stal i úkrytem kostelních pokladů Pražského hradu i drahocenných bohoslužebních rouch.

Od 15. století, kdy Zajícové přesídlili do Budyně nad Ohří, hrad chátral.

Na Bílé věži hrozí zásah bleskem

Dnes zbyla z kdysi váženého hradu pouze zřícenina, z níž se dochovala část hradeb a obě věže – oválná Černá, která je návštěvníkům nepřístupná, a hranolová Bílá, z níž je vskutku nezapomenutelný výhled na celé České středohoří v Ústeckém kraji. Kdo nemá strach z výšek, neměl by si tento jedinečný zážitek nechat ujít. Výhled takřka letecký uspokojí jak duši romantika, tak náturu dobrodruha.

Před výšlapem do výšin se v dolní části Bílé věže nacházejí pokyny, jak se zachovat v případě bouřky. Varování sem bylo umístěno před pár lety, kdy zde bylo několik lidí zasaženo bleskem. Komu strach z výšek nedovolí vystoupat až nahoru, nemusí zoufat. Celé nádvoří hradu je ideální travnatou prostorou pro relaxaci po náročném výšlapu ke hradu a ani výhled odsud není k zahození.

FOTO: Hazmburk

Výhled z Bílé věže hradu Hazmburk, FOTO: Jana Samcová, Topzine.cz

Zpříjemnit chvilky odpočinku vypomůže řada bájí a pověstí, jimiž je Hazmburk bohatě opředen. Snad ta nejznámější pojednává o hazmburské sani. Ve skutečnosti šlo o krokodýla, který sem se Zbyňkem Zajícem přicestoval z Palestiny. Ovšem lidová tvořivost a fantazie brzy přeměnila obyčejného krokodýla v dravou saň.

Jednoduchý příběh pojednává o Věslavovi z Košťálova, který usiloval o lásku sličné Lucie. Románku ale učinil přítrž Luciin otec, který si svou dceru představoval v poněkud urozenějších rukách. Zamilovaný Věslav zvítězil v rytířském souboji o Luciinu ruku, ale ani to marnivému otci nestačilo. Věslavovi proto udělil nesnadný úkol ulovit a přinést saň, která byla hrozbou české země. Náročnou úlohu Věslav splnil, bohužel ale příliš pozdě. Spanilá Lucie se nekonečným čekáním utrápila.

Státní hrad Hazmburk

Okres Litoměřice, Ústecký kraj
Vstupné: základní 50 korun, snížené 30 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrad Hazmburk: Legendami opředená zřícenina v Českém středohoří