Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Dovolená 2011: Ohrid v Makedonii. Vyrazte nejen za kulturou a památkami

Redakce

Redakce

25. 6. 2011

!Fotogalerie!Nestačí vám se o prázdninové dovolené pouze válet na pláži, ale také rádi poznáváte kulturu cizí země? Pak navštivte památku UNESCO, makedonské město Ohrid ležící na břehu stejnojmenného jezera.

FOTO: Makedonie, Ohrid

Nad modrými vodami jezera Ohrid se na Plaošniku vyjímá bazilika, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Město Ohrid ležící v jihozápadní části Makedonie je od Prahy vzdáleno asi 1 500 km. Je to sice dále než běžně českými turisty navštěvované evropské destinace, ale pokud jej navštívíte, určitě nebudete litovat. Kromě koupání ve vodách Ohridského jezera vám město, které ve své historii stálo na pomezí vlivu několika kultur, nabízí k návštěvě mnoho zajímavých památek.

Perla na břehu jezera

Pro trávení své dovolené město využívají převážně Makedonci. V posledních letech sem však míří stále větší počet cizinců. A není divu!

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/makedonie-ohrid/]

Dominantu města tvoří Samuelova pevnost, která se po rekonstrukci v roce 2003 stala velkou turistickou atrakcí. Dle zjištění archeologů bylo toto středověké centrum první bulharské říše vystavěno na starším opevnění vybudovaném Filipem II. Makedonským ve 4. století před naším letopočtem.

Nedaleko od pevnosti najdeme další soustavně archeology zkoumané místo nazývané Plaošnik. V roce 893 zde sv. Klement na troskách raně křesťanské baziliky ze 4. století začal s výstavbou prvního slovansko-makedonského kláštera pojmenovaného sv. Pantaleimon. Při klášteře vznikla literární škola, díky které se z Ohridu stalo nejvýznamnější centrum slovanské kultury a vzdělanosti.

Sv. Klement vytvořil silnou základnu pro rozvoj ortodoxní víry, ke které se dnes hlásí v Makedonii nejvíce věřících. Ve dnech velkých náboženských svátků se jich zde shromažďuje na liturgii velké množství. Po rekonstrukci baziliky ukončené v roce 2002 byly v kryptě uloženy ostatky tohoto světce.

FOTO: Makedonie, Ohrid

Kostel sv. Jovana

Na romantickém útesu nad jezerem stojí  kostel sv. Jovana zvaný Kaneo.  Kostel ve tvaru kříže s pravoúhlou základnou byl vystavěn před rokem 1447, dle archeologů již někdy ve 13. století. Neznámý architekt kostela kombinuje byzantské a arménské prvky. Uvnitř byly v roce 1964 objeveny fresky.

Vydáme-li se z pevnosti směrem do starého města, jehož osu tvoří hlavní ulice zaplněná obchůdky, které nabízejí nejrůznější zboží, na půli cesty najdeme starověké divadlo postavené kolem roku 200 př. n. l. Z jediného helénistického divadla v Makedonii se zachovala jen dolní část, a proto není jasná jeho celková kapacita. Bylo objeveno náhodou a dnes slouží k různým společenským účelům.

Jinou významnou historickou budovou je dům Robeviho rodiny postavený Todorem Petkovem v letech 1863 – 1864. V prvním patře jsou umístěny archeologické poklady Makedonie, druhé patro je věnováno Robeviho rodině a třetí plní funkci rezidenčního místa města.

K shlédnutí a návštěvě se nabízejí také další pamětihodnosti, například středověký kostel sv. Sofie v centru, kostel Matky Boží či kostel sv. Nikolase, ruční výrobna papíru s prodejnou, a dokonce zde najdeme i několik mešit.

Dobře dostupné jsou také hory

FOTO: Makedonie, pohoří Galičica

Informační tabule při vstupu do Národního parku

Mezi modrými vodami Ohridského a Prespanského jezera jižně od Ohridu se tyčí nad okolní terén pohoří Galičica se svým nejvyšším vrcholem Magaro. Vzhledem ke své poloze, neobvyklé přírodní kráse, scenérii a mimořádně různorodé endemické fauně a floře zde byl v roce 1958 vyhlášen Národní park rozprostírající se na ploše 227 km².

Pod horami v blízkosti makedonsko–albánských hranic, asi 30 kilometrů jižně od Ohridu, najdeme východní ortodoxní klášter vybudovaný v roce 905. Klášter založený na břehu jezera Ohrid dostal jméno po svém zakladateli sv. Naumovi.

Ceny ubytování jsou odstupňovány v závislosti na náročnosti návštěvníka a pro českého turistu jsou velmi přijatelné. V restauracích i za vstupné do některých míst či v obchodech zaplatíte v průměru méně než v České republice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dovolená 2011: Ohrid v Makedonii. Vyrazte nejen za kulturou a památkami