×
TOPZINE.cz

Malé Benátky ožívají nákupní horečkou. Ať žije čtvrteční Chioggia

Malé Benátky podle místních, podle turistů jen rybářské městečko, které nemá co nabídnout. Pokud však navštívíte Chioggiu některý čtvrtek v dopoledních hodinách, budete mít tu čest zúčastnit se jednoho z největších trhů v Itálii.

FOTO: Romantické uličky Malých Benátek, Zdroj: Monika Bukáčková
Romantické uličky Malých Benátek, Zdroj: Monika Bukáčková

Chioggia leží na východním pobřeží v oblasti Veneto a je typickým rybářským městečkem. Podobně jako Benátky je i toto městečko vystavěno na vodě a protkáno sítí kanálů a četnými mosty, z nichž nejznámější a největší je Ponte Vigo. Obyvatelé se živí převážně výlovem černých mušlí a rybolovem, čemuž nasvědčuje i tvar městečka, které při pohledu ze vzduchu připomíná rybí kost.

FOTO: Jeden z mnoha krásných kostelů, Zdroj: Monika Bukáčková
Jeden z mnoha krásných kostelů, Zdroj: Monika Bukáčková

Obyvatelé si velmi zakládají na podobnosti města s Benátkami a jsou na to také velmi hrdí. Proto se někdy stává, že působí nepřátelsky a pro facku nejdou daleko. V Chioggie se vyskytují převážně dvě příjmení, a to Boscolo a Tiozzo, což se někdy tak trochu plete a tak si obyvatelé vymysleli zlepšovák. Za jméno některých občanů jsou kladeny přezdívky, které mají dotyční zapsány i v dokladech a rodných listech. No jen si představte, že byste měli v občance vedle Jan Novák ještě přídavek Fazole nebo Andělíček. Trochu podivné.

Kupuj, kupuj a smlouvej o sto šest!

Největším lákadlem pro turisty však není ani benátská architektura, ani podivné rodinné svazky, ale pravidelný trh, který se mimo rybářské svátky v samém srdci Chioggia koná každý čtvrtek. Na trhu naleznete vše od nábytku, povlečení a záclon až po běžnou konfekci a společenské oděvy.

Ne všichni obchodníci v Itálii jsou schopni provozovat kamenný obchod, a tak se jednoduše sbalí a objíždí trhy, na kterých pak vystavují a nabízejí své zboží. Můžeme tak narazit na obyčejné vietnamské zboží, ale i na italské značky, které se blíží značkové konfekci, na obuv z pravé kůže a mnoho dalších a cenově výhodných kusů.

FOTO: Přístav v Chiggie vypadá poněkud ponuře, Zdroj: Monika Bukáčková
Přístav v Chiggie vypadá poněkud ponuře, Zdroj: Monika Bukáčková

Pokud si počkáte pár hodin, možná se vám podaří uvedenou cenu o něco málo snížit. Obchodníci jsou v pozdním dopoledni více přístupní ke smlouvání a pokud máte hbitý jazyk a dobré přesvědčovací metody, můžete cenu rapidně snížit. Bohužel, ani jedna z těchto klíčových vlastností mi není vlastní, takže jsem odcházela s nákupem, kde mi odpustili všehovšudy dvě eura. Není ale nad to si s dobrým pocitem říct: aspoň něco. To je k nezaplacení.

Jestli budete mít cestu touto oblastí Itálie a na pravé Benátky nebudete mít zrovna náladu, zkuste navštívit Malé Benátky. Spousta kostelů, malé uličky, hádaví lidé a obrovské tržiště se zbožím za hubičku vám zpříjemní dopoledne.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..