Menu
TOPZINE.cz
Brigády pro studenty

Cizí jazyk jako samozřejmost v zaměstnání

Redakce

Redakce

30. 1. 2011

FOTO: StudiumKolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Toto přísloví lze slyšet často. Co ale odpovědět, když se vás někdo skutečně zeptá, kolik jazyků umíte? Například při přijímacím pohovoru do nového zaměstnání. Jak reagovat? Jaké jazyky se nejvíce vyžadují?

FOTO: Studium

Umět cizí řeč se vyplatí, Zdroj: matadornetwork.cachefly.net

Anglický jazyk je třetím nejrozšířenějším mateřským jazykem na světě. Tomu odpovídají i statistiky inzerátů firem, dle kterých je právě angličtina na prvním místě u požadavků zaměstnavatele na nové zaměstnance. Angličtinu chce hned 70 % zaměstnavatelů, z uchazečů ji však může nabídnout jen 59 %. Němčinou vládne 41 % uchazečů, vyžaduje ji ale jen každý pátý zaměstnavatel. Třetí místo obsazuje ruský jazyk, především v pohostinství, a následně francouzština, španělština a italština.

Co uvést do životopisu?

Je mnoho uchazečů, kteří v zasílaných životopisech uvádějí, že ovládají anglický jazyk. Tady ale nastává problém. Jak ze strany uchazeče, tak ze strany zaměstnavatele. Pokud dojdete ke kolonce cizí jazyk, nesmíte se v žádném případě podceňovat! Stává se to často, i když se pak třeba zjistí, že dotyčný jazyk ovládá lépe než ostatní. Tímto způsobem se typicky projevuje nízké sebevědomí. Dalším problémem je lhaní. Umíte-li říct jen dobrý den, nepište, že ovládáte cizí jazyk na komunikační úrovni. Zlatou střední cestou je pravdivá informace o vaší komunikativnosti. I když je vaší slabou stránkou, přece můžete uspět.

Jestliže jazyk ovládáte výtečně a těšíte se, jak si každý den s někým poklábosíte, můžete být i zklamaní. Některé firmy uvádí, že jazyk budete používat při každodenní komunikaci, ale nakonec jen odpovíte jednou za čas na zahraniční e-mail. Proto i vy zjišťujte, jak často a kde se s jazykem v práci setkáte.

A naopak, když příliš dobří nejste, nebuďte z toho hned špatní. Mnoho uchazečů má perfektní znalosti jazyka, ale zaostává v ostatních dovednostech. Pak mohou zaměstnavatelé dát přednost právě vám! Postupně si můžete dodělat cizojazyčné kurzy, anebo vám může stačit správně vybraná učebnice pro samouky zaměřená přímo na vaši práci. Naučíte se nejdůležitější slovíčka a gramatiku, kterou byste mohli využít. Většinu učebnic čím dál častěji doprovází také CD.

Nikdy není pozdě začít se učit a dříve nebo později se vám úsilí, které tomu věnujete, vrátí!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cizí jazyk jako samozřejmost v zaměstnání