Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Gurmánská turistika v Římě. Kde se dobře a levně najíst!

Linda Svobodová

Linda Svobodová

30. 5. 2011

Věčné město láká turisty nejen díky spoustě památek, ale i na výtečnou italskou kuchyni. Kam zajít bez nutnosti sahat hluboko do peněženky? Představujeme deset oblíbených lokací.

FOTO: Koloseum

Koloseum – římské centrum, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Místní vždy nejlépe vědí, kde se najíst dobře a v příjemném prostředí. Pokud i vy toužíte po kulinářském zážitku stranou turistických tras, stačí si vybrat.

1. Ranní kávička

Ať již po ránu dáte přednost espressu nebo nebo ledovému drinku granita, zastavte se v Caffé Sant´ Eustachio. Rodinný podnik s více než sedmdesátiletou tradicí se nachází jen pár kroků od slavného chrámu Pantheon. Místní si ho oblíbili díky jihoamerické fair-trade kávě, kterou přímo od pěstitelů osobně nakupuje jeden z majitelů kavárny.

Caffé Sant´ Eustachio, Piazza Sant´ Eustachio 82, otevřeno denně

2. Oběd

FOTO: Boloňské špagety

Boloňské špagety, Foto: Veronika Weiszová, Topzine.cz

Na jídelním lístku La Taverna dei Fori Imperiali najdete klasická římská jídla jako gnocchi a hovězí saltimbocca alla romana. Pravidelní návštěvníci ale vědí, že se vyplatí zeptat se na specialitu dne, kterou bývají například domácí těstoviny s lanýžovým ragú.

Všechno jídlo přitom připravuje sám majitel restaurace a o servis se starají jeho děti. Vzhledem k tomu, že na večer potřebujete rezervaci, skočte sem raději v čase oběda, hned po návštěvě blízkého Colossea.

La Taverna dei Fori Imperiali, Via della Madonna dei Monti 9, otevřenno denně mimo úterý

3. Zmrzlina

Na zmrzlinu do Ciampini situované mezi Piazza Navona a Španělskými schody ráda zajde i zazobaná římská smetánka. Za 2,50 EUR si zde na jednom z mnoha druhů zmrzlin pochutná i běžný turista.

Ciampini, Piazza San Lorenzo in Lucina 29, otevřeno denně

4. Moučník a tiramisu

FOTO: Dezert

Dezert, Foto: Kateřina Gambolisová, Topzine.cz

Na pozdní snack si můžete zajít do pekárny Pompi nedaleko baziliky San Giovanni. Vyhlášené je především tiramisu, které tu dostanete hned ve třech příchutích: banán, jahoda a klasická příchuť espressa. Stejně tak zde podávají další italské moučníky jako cannoli, pannacotta nebo cassata siciliana.

Pompi, Via Albalonga 7B/9/11, otevřeno denně mimo pondělka

5. Aperitiv

Oblíbená trendy lokace mladých Římanů je Freni e Frizione. V bývalé garáži (název baru znamená „Brzdy a spojky“) se můžete příjemně naladit na večeři, ať už malým předkrmem nebo prvotřídním mojitem.

Freni e Friziore, Via del Politeama 4/6, otevřeno denně

6. Cucina romana

FOTO: Tagliarini

Tagliarini, Zdroj: sxc.hu

Vegetariáni ani přecitlivělí strávníci si v Il Pommidoro nevyberou. Rodinný podnik nabízí jídla jako pappardelle s ragú z divočáka, grilovaný brzlík nebo pajata, střevo z krav krmených mlékem. Řadu tradičních římských specialit si tu vychutnáte ve společnosti místních a nezruinujete svoji peněženku.

Il Pommidoro, Piazza dei Sanniti 44, otevřeno denně mimo neděle

7. Těstoviny

Název restaurace Roma Sparita se dá přeložit jako „Neobjevený Řím“. Turisté si sem svoji cestu skutečně ještě nenašli. Místní sem ale rádi zajdou na proslavené cacio e pepe. Skládá se z těstovin, ovčího sýra pecorino romano a černého pepře. Ač to zní jednoduše, na toto jídlo budete vzpomínat ještě dlouho.

Roma Sparita, Piazza Santa Cecilia 24, otevřeno úterý až sobota

8. Regionální kuchyně

Pokud chcete kromě římské kuchyně ochutnat i další speciality z kraje Lazio, navštivte Palatium, šikovně situované blízko Španělských schodů. Ačkoliv ceny pokrmů začínají na deseti eurech, na jídelním lístku najdete pokrmy z více než tisíce tradičních regionálních produktů, například ravioli s ricottou a mátou.

Palatium, Via Frattina 94, otevřeno denně mimo neděle

9. Pizza

FOTO: Pizza

Pizza, Foto: Ksenia Maslová, Topzine.cz

Pokud nechcete jít na pizzu do některé z profláknutých pizzerií, zvolte Formula Uno. Za příjemnou cenu zde dostane chutnou pizzu s tenkým a křupavým těstem. Navíc je podnik zařízen ve stylu Formule1, italské národní vášně.

Formula Uno, Via degli Equi 13, otevřeno denně mimo neděle

10. Vinárna

Il Goccetto vládne uvolněná a intimní atmosféra. Zatímco si vychutnáváte víno, můžete si přečíst noviny nebo zahrát šachy. Po konzumaci jednoho z více než 300 vín z vinného lístku se může stát, že malovaný strop z roku 1700 nebudete vidět jednou, ale hned dvakrát.

Il Gocetto, Via dei Banchi Vecchi 14, otevřeno denně mimo neděle

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Gurmánská turistika v Římě. Kde se dobře a levně najíst!