Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nejlepší filmy roku 2011: Vyhrála love story s rozmačkanou lebkou

Redakce

Redakce

27. 12. 2011

Jaké byly nejlepší filmy už téměř ukončeného roku 2011? Zvítězil v naší redakci poslední díl o čarodějovi Harry Potterovi, nebo snad méně nápadné projekty? Hlasujte v anketě a porovnejte výsledek s námi.

Kožené rukavice, tikající hodinky a párátko v puse. To je film roku, Zdroj: distributor filmu

Pokud by se v rubrice Film a TV na TOPZINE.cz udělovaly ceny za nejlepší filmy roku 2011 (tedy alespoň za ty, které měly premiéru v českých kinech v tomto roce), těsně by zvítězil netradiční artový počin Drive. Těsně za ním se drží Černá labuť s oscarovou Natalii Portman a na pomyslné třetí příčce se umístilo další umění, sci-fi Melancholia. Končícímu roku očividně nekralovaly žádné akční pecky, ale menší projekty s nápadem a stylem v zádech.

Pavlína Nouzová (editorka Filmu a TV, recenzentka)

1. Melancholia – Lars von Trier natočil apokalypticko-filosofické sci-fi, kde nevlají americké vlajky a nezachraňují se malí pejsci. Bravo!
2. Drive – Netradiční příběh o absolutně čisté lásce plný stylových zpomalovaček, rozstřeleného mozku a hudby, která vám bude znít hlavou ještě hodně dlouho.
3. Zdrojový kód – Jake Hulenhále se brodí v čase a záplavě myšlenek, na něž si ani po skončení filmu nebudete moct jasně odpovědět: Kdo je kdo? A záleží na tom vůbec?
4. X-Men: První třída
– Singerovi X-Meni si snad ani nemohli představit lepší prequel. Jestli jste měli dojem, že studená válka je o střetu Východu a Západu, sakra jste se mýlili. Šlo jen o lidi.
5. Zrození Planety opic
– Tentokrát nejde o osamoceného člověka na Planetě opic, ale o osamoceného šimpanze na Planetě lidí. A i tentokrát ústřední postavě fandíte.

Tereza Janíková (zástupkyně editorky Filmu a TV)

1. Drive – Nádherná stylová podívaná, kde minimalistické projevy emocí vyvolávají extázi (stejně jako Ryan Gosling v hlavní roli).
2. 127 hodin – Maximální vypětí Jamesa Franca a jeho ruky pod taktovkou Dannyho Boylea. Co chcete víc?
3. Melancholia – Konec světa v podání Larse von Triera. Konec světa zadumaný, poetický, mrazivý.
4. Lůno – Sci-fi, kde v hlavní roli není latex a technika, ale lidé a jejich nejnitěrnější stránky duše.
5. Zvuk, který nosím – Ano, nemůžu se rozhodnout mezi Almodóvarovou schízou Kůže, kterou nosím a originální, supervtipnou absurdní komedií ze Švédska Zvuk hluku. A nemám u sebe kostku, abych si mohla hodit.

Jan Chalupa (editor rubriky Filmy a seriály na FANZINE.cz)

1. Drive – Atmosférický art film s brutálním příběhem a krásnou hudbou.
2. Zdrojový kód
– Velká sci-fi jízda s našlapaným námětem v adrenalinovém provedení.
3. X-Men: První třída
– Svěží komiksárna s perfektním nápadem zasadit příběh do kontextu studené války – úvodní štvavá honba za nacisty je naprosto nezapomenutelná.
4. Zrození Planety opic
– Chytré navázaní na velkou klasiku z roku 1968 bylo nejen zábavné, ale navíc i překvapivě inteligentní.
5. Lovci hlav
– Jedno scenáristické překvapení za druhým naservírované s evropskou syrovostí.

Oldřich Mánert (recenzent Filmu a TV)

1. Biutiful – Emocionální horská dráha, která postrádá byť jen špetku vypočítavosti a namísto ní vás nechá otřesené s tunou otázek k zamyšlení.
2. Drive – Když si jeden artový režisér vezme k ruce brakový námět a jednoho Ryana Goslinga, hlavy záporáků a diváku praskají pod návalem bezchybné filmařiny.
3. Život v jednom dni – Youtube projekt, který i kované škarohlídy přesvědčí, že život je zázrak a stojí za to ho žít.
4. Melancholia – Artový katastrofický film pod taktovkou magora Larse von Triera, který hází za hlavu výbuchy a destrukci a soustředí se hlavně na rozpad duší hlavních hrdinů.
5. Strom života – Jeden z nejambicióznějších filmů historie snažící se pojednávat úplně o všem formou, která vám vezme dech, a s myšlenkovou hloubkou, jež zavaří mozek každého.

Lucie Šimůnková (recenzentka Filmu a TV)

1. Melancholia – Vizuálně úchvatný a myšlenkově plnotučný film, který i přes rádoby kontroverzi a pozérství svého tvůrce, zanechá v divákovi silný dojem. Rozhodně nejoriginálnější a nejtrvalejší kino-zážitek roku 2011.
2. 127 hodin – Skutečný příběh, akční zpracování a skvělý herecký výkon Jamese Franca činí z tohoto filmu nikoli nezapomenutelných 127 hodin, ale 94 minut.
3. X-Men: První třída – Takhle má vypadat restart komiksové série ve velkém stylu. Lahoda pro oči a díky vtipným momentům a konspiračním nápadům i pro bránici.
4. Černá labuť – Extra sólový výkon Natalie Portman s dechberoucím závěrem.
5. Život v jednom dni – Originální experiment staví na proslulosti celosvětového fenoménu zvaného YouTube. I když podobných videí najdete na síti miliony, pečlivá a promyšlená montáž z nich dělá koláž jednoho dne na planetě Zemi zářící všemi barvami.

Veronika Jílková (parafrázistka Filmu a TV)

1. Soul Surfer – Osudový příběh, který mě uchvátil už jen z důvodu, že byl natočen podle skutečné události.
2. Zkus mě rozesmát
– Komedie, která se mi snad nikdy neokouká. (Ne)čekaný happy end měl i přesto grády.
3. Černá labuť
– Dokonalé drama s dokonalými prvky baletu a skvělou Natalií Portman, které jsem toho Oscara opravdu přála.
4. Hlavně nezávazně
– Další komedie, na kterou se ráda podívám znovu, i když jsem asi jediná, které se ústřední dvojice líbila víc než ve filmu Kamarád taky rád.
5. Zdrojový kód
Něco jako Počátek, ovšem s víc sexy hercem.

Ondřej Zahrádka (profilář Filmu a TV)

1. Na vlásku – Emocionální trefa do černého, Disney se vrátil ke staré dobré klasice a u mě to zabralo na tutovku. Maximus, Maximus, Maximus!
2. Černá labuť – Taky vám teď labutě připadají strašidelné? Mně teda ano a husí – pardon – labutí kůži mám ještě teď.
3. Bláznivá, zatracená láska – Už dlouho jsem se tak nepobavil jako u téhle komedie, ostrá dávka humoru a slaďák na konci – tak to má být!
4. Drive – Ryan Gosling, který jen čumí z okna. Mezitím zmlátí pár lidí do bezvědomí a je hotovo – já opravdu nic víc nepotřebuju, přidejte kouzelný soundtrack a máte pořádný důvod.
5. Transformers 3 – Roboti se tentokrát moc nevydařili, ale i tak jsem si užil vesmírnou robo-bitvu mezi dobrem a zlem. Optimus si z nich jako vždy udělal kůlničku na dříví.

Adéla Nikodýmová (DVD recenzentka Filmu a TV)

1. Czech Made Man – Životní příběh čecháčka, který chce odmalička (a zejména pak po revoluci) zbohatnout, mi připomíná vyprávění rodičů o postkomančovském podnikání – prostě děsivá jízda.
2. Lovci hlav – Akce, napětí, drsný severský humor a originalita zařídí, že od filmu po celých 100 minut neodlepíte oči.
3. Černá labuť – Originální, výborně natočený snímek se skvěle propracovanou strukturou – všechna ocenění si zaslouží.
4. Útěk ze Sibiře – Snímek se zvláštní atmosférou, výbornou kamerou, emočně silný příběh – prostě povedený.
5. Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 – Závěr potterovské série se na žebříčku musí umístit. Film je skvělý, stejně jako předchozí díly, a závěrečnou směšnou pasáž mu promineme.

Jindřich Bláha (parafrázista Filmu a TV)

1. Drive – Aneb jak z prosté zápletky a slov poskrovnu za pomoci nesestříhaných nočních projížděk v autě, v doprovodu atmosférické retro hudby povstala dokonalost.
2. Melancholia – Další filmová poezie až přespříliš nebezpečná v podzimních večerech údajného předapokalyptického roku.
3. Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 – Velké finále ve 3D. Nejlepší završení série od Pomsty Sithů.
4. Černá labuť – Nejtemnější stránky lidské duše obnaženy na morek kostí a audiovizuální extáze od mého oblíbeného tvůrce.
5. Zdrojový kód – Po úžasném Moonu další originální sci-fi od syna Davida Bowieho. Jen tak dál a mám dalšího oblíbeného režiséra.

Marek Benda (parafrázista Filmu a TV)

1. Černá labuť – Uhrančivé, intenzivní psychodrama, které vtáhne do víru černé a bílé. A navíc – she was perfect.
2. Kůže, kterou nosím – Silný, nevšední příběh, syrové zpracování, ohromující hudba a herecké výkony dělají z tohoto filmu lehce zvrácený, ale lahodný zákusek.
3. Zrození Planety opic – Tak takhle to tedy bylo. Parádní opičí a digitální jízda, která se naštěstí nezvrtla v křeč.
4. X-Men: První třída – Mladí a naivní mutanti spolu se zkušeným Wolverinem poslali do háje svou konkurenci. Nejlepší filmový komiks roku.
5. Vyměřený čas – Přímočarý a trochu jednotvárný akční film, který svou myšlenkou převyšuje všechno ostatní.

Tomáš Dolejš (parafrázista Filmu a TV)

1. Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 – S Harrym jsem vyrůstal a poslední díl je zvlášť povedený. Pro mě film číslo jedna!
2. Alois Nebel – Český film z prostředí nádraží, navíc světového formátu, když se dostal třeba na filmový festival v Torontu.
3. Transformers 3 – Údajně poslední díl plecháčů vůbec není špatný.
4. Johnny English se vrací – I když jsou již okoukané, tak filmy s Atkinsonem mě nikdy neomrzí.
5. Králova řeč – Sice natočená v roce 2010, k nám se ale dostala až v březnu 2011. Film oceněný čtyřmi Oscary si je právem zaslouží.

Kristýna Motlová (parafrázistka Filmu a TV)

1. Černá labuť – Film, který mě absolutně strhl kombinací životního výkonu Natalie Portman, mrazivé atmosféry, hudby a samozřejmě režisérského stylu Darrena Aronofského.
2. Život v jednom dni – Snímek neoslní originální zápletkou nebo skvostnou kamerou, ale může nabídnout něco, co v podstatě žádný jiný film ne – jeho děj je opravdový, bez jakéhokoli pozlátka.
3. Zdrojový kód – Film přesně dle mého gusta – hlavní hrdina je fešák, zápletka má nádech sci-fi a tajemna a konec nutí k dalšímu přemýšlení.
4. 127 hodin – Herecký koncert Jamese Franca doplněný skvělou hudbou a dovedený téměř k dokonalosti díky výborné režii.
5. Opravdová kuráž – Hailee Steinfeld, Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin a bratři Coenovi, víc netřeba dodávat.

[poll id=“122″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší filmy roku 2011: Vyhrála love story s rozmačkanou lebkou