Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Johnny English se vrací. Mr. Bean je zase retardovaný špion

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

13. 10. 2011

Rowan Atkinson alias Mr. Bean se vrací v méně známé roli agenta Johnnyho Englishe. Za poslední dobu se však neobjevilo natolik výrazné pokračování nějakého filmu, které ocení právě jen fanoušci jedničky.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_johnny_english_se_vraci_johnny_english_reborn/]

Vzpomínáte si na osm let starého agenta Johnnyho Englishe? Tehdy to byla velká senzace, špion, který sloužil pro Její veličenstvo, ale na rozdíl od Jamese Bonda byl absolutně neschopný. Přitom nešlo o nijak originální myšlenku, už v roce 1997 vznikl Austin Powers: Špionátor, který se také soustředil na jednoho ústředního hrdinu – troubu s velkým štěstím.

Rowana Atkinsona můžete znát především jako britského nešiku Mr. Beana. Na své smůle, zakopávání a především pitvoření si herec vystavěl kariéru. Ať už šlo o seriál Černá zmije, Žhavé výstřely 2 nebo právě Johnnyho Englishe. A věděli jste, že ve Lvím králi daboval papouška Zazu?

Na velkém štěstí je stavěno i pokračování Johnnyho Englishe. Hlavní hrdina s tváří nenapodobitelného Rowana Atkinsona není dobrý agent, spíš než on zachraňuje svět před jeho zkázou agentovo nekončící štěstí. Přesto se dvojka oproti jedničce trochu liší.

Vzrušuje mě masáž ušního lalůčku, Zdroj: distributor filmu

Ano, pořád jde o komedii, která má stupidní děj, je předvídatelná a některé vtípky nejsou moc rafinované. Tentokrát ale vystupuje Johnny English už jako frajer. I když pořád zakopává nebo omylem mlátí staré babičky, je na něm vidět, že oproti jedničce udělal velký pokrok. Tehdy ještě šlo o absolutního troubu, nyní se občas projeví jeho důvtip.

Očima Lucie Šimůnkové: Pokračování parodie na špionážní žánr, Johnny English se vrací, hraje na stejnou notu jako jeho předchůdce. Jde o průměrnou komedii, která vás bude bavit se dvěma důležitými pokud.

Musíte být bezvýhradnými fanoušky Rowana Atkinsona a všeho, co k němu patří (odstátýma ušima počínaje, trapasy všeho druhu konče). Jeho postava, britský agent popleta, totiž nesleze ani na minutu z plátna. Za druhé, musíte přistoupit na pravidla parodie – na stokrát viděný příběh, klišé všeho druhu a stereotypní postavy. Opravdu dobrých, neotřelých vtipů je ve filmu málo, ale o to více pobaví. Celkově tedy průměr, který neurazí, ale ani nijak nepřekvapí.

Hodnocení: 3***

S tím koresponduje vzhled Atkinsona, který už viditelně zestárl. Náš oblíbený Mr. Bean zešedivěl, což mu dodává vzhled už zkušenějšího agenta. Tvůrci správně usoudili, že English nyní sice může sem tam splést tlačítko na výstroji, aby ale působilo uvěřitelně, že ještě pořád pracuje pro MI7, musí přicházet s originálními nápady.

Proč dělat parkour, když je odemčeno?

Ty jsou pak výborným zdrojem zábavy. Leckterý divák si vzpomene třeba na Jamese Bourna, když záporák přeskakuje ze střechy na střechu a provádí precizní parkour, zatímco English jednoduše projde dveřmi nebo sjede výtahem. Takové vtipy jsou propracované, a ne jen nějaké štěky.

Tvůrci jich ovšem neměli zrovna moc, napočítali byste je na jedné ruce. Tyhle rafinované fóry jsou následně odděleny vatou, kdy se maximálně pousmějete, ačkoli na vás z plátna budou zírat herci s povědomým výrazem teď se musíte přece smát!.

Max Factor, make up filmových hvězd

Pro zhlédnutí těch nejlepších vtipů v podstatě stačí zkouknout trailer. V něm najdete to nej. Pokud patříte do většiny diváků, kteří první díl Englishe zase tak nežrali, ale chtějí dát dvojce šanci (třeba se tvůrci poučili, že), pak nemáte šanci. Infantilním humorem a předvídatelným dějem jsou oba díly identické. Johnny English se vrací je tak přesně vyrobený produkt pro milovníky prvního dílu, případně zapřisáhlé kritiky filmů o Jamesi Bondovi.

Je otázka, co v Englishovi je parodie na právě takové špionské filmy a co je už vlastní chyba. Hlavního zlouna odhalíte hned na začátku a překvapivě to je někdo, kdo se celou dobu tváří opačně. Máme tu i zbytečnou romantickou linku, hubatou šéfovou a product placement. Dva poslední jmenované prvky jsou jistě jen sranda tvůrců. U prvních dvou ale bude divák váhat, zdali nejde o stejně retardované a ohrané zápletky, jako viděl už u milionu takových agentů 007. A to není u parodie úplně dobře.

Johnny English se vrací (Johnny English Reborn)

Akční / Komedie / Dobrodružný
USA / Velká Británie / Francie, 2011, 101 min

Režie: Oliver Parker
Hrají: Rowan Atkinson, Dominic West, Gillian Anderson, Rosamund Pike, Mark Ivanir, Togo Igawa, Richard Schiff, Burn Gorman, Ben Miller, Tim McInnerny, Chris Mansfield, Daniel Kaluuya

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Johnny English se vrací. Mr. Bean je zase retardovaný špion