Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Herci nominovaní na Oscara: Mix mnoha zemí i generací

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

11. 2. 2011

FOTO: Javier Bardem, Zdroj: youtube.comLetošní nominace na zlatou sošku v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli přinášejí velmi rozmanitou nabídku. Mezi pěti nominovanými totiž najdeme mimo tří Američanů i jednoho Brita, a dokonce i herce španělské národnosti. Zajímavý je také pohled na stáří nominovaných. Nejmladšímu je 27 let, nejstaršímu pak jedenašedesát.

FOTO: Javier Bardem, Zdroj: youtube.com

Javier Bardem ve filmu Biutiful, Zdroj: youtube.com

Hned na úvod tu máme španělského rodáka. Jméno Javier Bardem se mezi oscarovými nominacemi rozhodně neobjevilo poprvé. V roce 2007 ve své kategorii dokonce zvítězil a odnesl si tak zlatou sošku za ztvárnění profesionálního zabijáka v coenovském thrilleru Tahle země není pro starý. Tentokrát se manžel Penélope Cruz dočkal nominace za španělsko-mexický film Biutiful, v němž si zahrál bývalého narkomana snažícího se vypořádat se svým současným životem.

Jeff Bridges je letos nejstarším nominovaným hercem, což mu však rozhodně nesnižuje jeho šance na vítězství, ba naopak. Tento charismatický veterán vděčí své nominaci za skvělé ztvárnění jednookého šerifa v nejnovějším snímku bratří CoenůOpravdová kuráž. Jeff má tak letos šanci zopakovat svůj loňský úspěch, kdy si odnesl Oscara za roli v hudebním snímku Crazy Heart.

Po nejstarším adeptovi následuje naopak ten nejmladší. Jesse Eisenberg za sebou sice nemá plejádu veleúspěšných filmů, ten jeho poslední mu to však rozhodně vynahradil a vystřelil ho přímo mezi hereckou elitu. Jesseho nominace za roli Marka Zuckerberga ve filmu The Social Network tak není žádným velkým překvapením. To samé platí i o sedmi dalších oscarových nominacích, které letos snímek získal.

Velká Británie přichází na scénu prostřednictvím svého reprezentanta Colina Firtha. Ten svou nominací za snímek Králova řeč dopomohl k celkovému počtu dvanácti oscarových nominací pro tento film! A Colinovy šance letos vypadají velmi nadějně. Jednak za roli krále Jiřího VI. získal už i Zlatý glóbus, navíc by jeho letošní zisk zlaté sošky měl fungovat jako jakási záplata za loňský ročník. To si totiž sošku na úkor Firtha odnesl již zmiňovaný Jeff Bridges.

A na závěr přichází poměrně nová tvář. James Franco má sice na svém kontě již pěknou řádku filmů, v žádném z nich však nijak extra nezaujal. Pak ale přišel Danny Boyle s dramatem podle skutečné události 127 hodin a Jamesovi ihned spadla do klína oscarová nominace. A nejen to! Jamese Franca totiž letos uvidíme i na moderátorském postu oscarového ceremoniálu, a to po boku herečky Anne Hathaway.

Zda letos zvítězí zkušenosti nebo mládí a zda soška za Nejlepšího herce v hlavní roli připadne Hollywoodu nebo Evropě, se dozvíme v noci z 27. na 28. února.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Herci nominovaní na Oscara: Mix mnoha zemí i generací