Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Bláznivá, zatracená láska. 40letý panic se učí od sukničkáře

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

14. 9. 2011

FOTO: Blazniva zatracena laska (2011)S Ryanem Goslingem se roztrhl filmový pytel. Zde ho uvidíte v romantické verzi a možná dojde i na Hříšný tanec.

FOTO: Blazniva zatracena laska (2011)

Jak sbalit holku v deseti větách?, Zdroj: distributor filmu

Kinematografie již přisoudila lásce nejrůznější přívlastky. Některé byly nadpozemské – lásku zvala nebeskou, prokletou i rohatou. Našla ji přes internet i na inzerát, na grilu i na útěku. Usídlila ji v Benátkách, Bostonu, Seattlu, Saigonu, a dokonce i v Německu.

Kamera jí dopomohla k lidským vlastnostem – objevila ji nahou, krutou, šílenou, mladou, moderní a také marnou. Ať byla podle režisérů láska kurva, závislost, utrpení, pohroma, průšvih nebo zločin, na první pohled nebo druhý dotek, vždy skončila jako nehynoucí, osudová, opravdová a hlavně navždy.

Režisérská dvojice Glenn Ficarra a John Requa debutovala před dvěma lety filmem I Love You Phillip Morris, který NEvypráví životní příběh výrobce cigaret. Předtím se oba pánové věnovali zejména tvorbě scénářů – za všechny jmenujme Jako kočky a psi (2001) a Santa je úchyl (2003). Dá se tedy říct, že jejich přesednutí na režisérskou židli bylo bezesporu šťastnou událostí pro svět kinematografie.

Raději rozvod než rakovinu

Láska s přívlastkem se divákům představí i v nejnovější romantické komedii. Bláznivá, zatracená láska začíná poměrně netypicky žádostí o rozvod, kterou přednese Emily (Julianne Moore) svému manželovi (Steve Carell). Cal se z toho jde vyléčit do baru, kde potkává ultimátního svůdce a sukničkáře Jacoba (Ryan Gosling), který nabídne stárnoucímu troubovi pomocnou ruku. Z Cala se stává lev salónů a Jacob naopak nachází dívku (Emma Stone), se kterou by chtěl strávit zbytek života.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/crazy-stupid-love-2011/]

O nějakém překvapení samozřejmě u romantických komedií nemůže být ani řeč. Pokud nejste naprostý hollywoodský analfabet nebo návštěvník z jiné planety, odhadnete vývoj děje a jeho závěr už z názvu filmu, popřípadě deset minut po příchodu do kina. Důležitá tedy jsou ostatní lákadla, která snímek nabízí. A Bláznivá, zatracená láska jich věru nemá málo.

Na pomyslném žebříčku nejvýše stojí dobře napsané dialogy, které pouze výjimečně sklouznou do trapnosti a ubohosti, s jakou se potýkaly například Ženy sobě. Divák, který zná ten pocit mrazení v zádech a zaječí úmysly, jakmile se na plátně schyluje k obřímu trapasu, jistě pochopí. Trochu na hranici balancuje třináctiletý syn rozvádějících se manželů, Robbie (Jonah Bobo), jemuž scenárista určil nevděčnou postavu rozumbrady, jenž věčně filozofuje o spřízněných duších.

Nahá hruď a jiné skopičiny

Dialogy by samozřejmě neznamenaly nic, pokud by vycházely z úst neživých figurek (loutkáři odpustí). Bláznivou, zatracenou lásku pohánějí kupředu skvělí herci v hlavních i vedlejších rolích. Pokud jste nikdy neměli rádi Steva Carella za jeho role troubů nebo trapáků (Dostaňte agenta Smarta, 40 let panic), pak zde svůj názor změníte. Carell zbytečně nejančí a osamělý Cal mu padne jako ulitý. Tradičně skvělá je i Julianne Moore jako nerozhodná matka.

Hlavním tahákem filmu je bezesporu odhalená hruď Ryana Goslinga. Abychom nebyli příliš bulvární, řekněme spíše jeho švihácká postava v padnoucím obleku a perfektním sestřihu. Jacob se velmi podobá Willu Smithovi z šest let starého snímku Hitch: Lék pro moderního muže, ale má o dost větší charisma. Jeho herecká partnerka Emma Stone se již vyhrabala z rolí středoškolaček (Panna nebo orel) a působí velmi přirozeně.

Snímku by neuškodila trocha intenzivnější práce ve střižně. Téměř dvě hodiny jsou pro romantickou komedii ze současnosti příliš dlouhé, a to i přesto, že sleduje množství vedlejších příběhových linií.

Celkově sympatické je zaměření vyprávění na mužskou část populace, jež by mohlo do kin přitáhnout jiný segment diváků, než který obvykle navštěvuje romantické filmy. Pánský pohled na vztahy a vše kolem je také mnohem střízlivější a na plátně se tak objeví méně vřískání či hysterického pláče. O rvačku a taneční zvedačku však nepřijdete.

Očima Terezy Janíkové: Bláznivá, zatracená láska je film se spoustou skvělých momentů. Momentů plných živelné atmosféry a přirozených emocí. Je to také film s výbornými herci – energie Ryana Goslinga a Emmy Stone a melancholie o generaci starších Stevea Carrella a Julianne Moore spolu parádně ladí.

Ale je to film, kde anglické slovo corny neboli kýčovitý, ohraný a klišovitý plně dostává svému významu. A mě už tato americká esence v každé druhé (ne-li spíš v každé) hollywoodské romantické komedii štve. Přesto se pobavíte, dojmete a neodejdete s nakvašeným obličejem. Zasloužené tři hvězdičky.

Hodnocení: 3***

FOTO: Blazniva zatracena laska (2011)

Hlavní tahák filmu v horizontálním zobrazení

Čímž se tato recenze dostává do hodnotícího dilematu, které by se dalo pracovně nazvat paradox pretty woman. Již desítky let nepředvedly romantické filmy, až na drobné výjimky, prakticky nic originálního, pokud jde o zápletku, závěr, nebo snad dokonce hlubší význam. Přesto jim to diváci odpouští, protože se, slovy matky Šafránkové, „až z té televize dozví, jak vlastně žijí.“ V naději, že na ně někde čeká hollywoodský happy-end, usedají miliony lidí do sedadel kin i na své gauče a sledují štěstí těch druhých.

Poselství? Ale jděte…

Bláznivá, zatracená láska skutečně nepřináší nic, co by už před ní neřekly ty stovky jiných lásek. Protože má ale dobré dialogy, dobré herce a poskytuje méně častý, pánský point of view, tak jí to opět odpustíme. A po příchodu z kina se raději nezapomeneme ujistit, že pod naším oknem nestojí bílá limuzína s Richardem Gerem.

P.S. Ve volném čase si, milý diváku, zadej do vyhledávače internetového filmového serveru slovo láska (alternativně love, die Liebe, l’amour) a uvidíš, že láska bez přívlastku je skutečně nedostatkové zboží.

Bláznivá, zatracená láska (Crazy, Stupid, Love)

Komedie / Drama / Romantický
USA, 2011, 118 minut

Režie: Glenn Ficarra, John Requa
Hrají: Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore, Emma Stone, Jonah Bobo, Marisa Tomei, Kevin Bacon, Beth Littleford, John Caroll Lynch, Analeigh Tipton

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Bláznivá, zatracená láska. 40letý panic se učí od sukničkáře