Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Julianne Moore: Žena mnoha tváří zůstává sexy i v padesáti

Redakce

Redakce

12. 8. 2011

FOTO: Julianne Moore!Profil herečky!Osobitá herečka, která má na svém kontě přibližně padesát filmových rolí. Sexy modelka s dokonalou postavou, kterou se nebojí odhalit. A v neposlední řadě starostlivá matka. Tohle všechno a mnohem víc je rudovlasá kráska Julianne Moore.

FOTO: Julianne Moore

Julianne Moore jako lesbička Jules ve filmu Děcka jsou v pohodě, Zdroj: distributor filmu

Vlastním jménem Julie Anne Smith se narodila 3. prosince 1960 v Severní Karolíně. Moc dlouho tam ale nepobyla – kvůli otci, vojenskému soudci, se celá rodina často stěhovala po celých Státech. Nějaký čas žila dokonce i v Evropě, v Německu a ve Francii.

Od divadla ke stříbrnému plátnu

I když Julianne zpočátku, díky své matce psychiatričce, toužila po kariéře lékařky, po dokončení střední školy nakonec nastoupila na Bostonskou univerzitu hereckého umění. „Bylo úžasné přijít mezi normální dospělé lidi, kteří se mi neposmívali kvůli mým pihám,“ prozradila po letech Julianne. Na střední škole byla totiž kvůli svému vzhledu dokonce i šikanována.

Po absolvování univerzity se přesunula do New Yorku a hned se vrhla na prkna, která znamenají svět. Hrála ve všem možném, od Shakespeara až po Carol Churchillovou. Největší ctí prý pro ni ale bylo zahrát si po boku velkého Al Pacina ve hře Otec. V té době si také vytvořila umělecké jméno a jako příjmení začala používat druhé jméno svého otce.

Později se Julianne od divadla přesunula do televize, kde se pomalu začala zapisovat do povědomí veřejnosti. Za dvojroli, kterou si střihla v populární mýdlové opeře As the World Turns, dokonce v roce 1988 získala svou první cenu Emmy za nejlepší seriálovou herečku. Dodnes proto Julianne na seriály nedá dopustit: „Ať si o seriálech říká kdo chce co chce, ale já se tam opravdu hodně naučila.“

Odtud už to byl jen malý krok k filmu a jejímu celovečernímu debutu Tales from the Darkside: The Movie. Svůj herecký talent však mnohem víc ukázala až v dalším snímku Ruka na kolébce. Díky úspěšnému psychothrilleru o pomstychtivé vražedkyni se Julianne uhnízdila na hvězdném hereckém nebi a začala natáčet jeden (více či méně) úspěšný film za druhým. Doposud však, ke své lítosti, největší senzaci vzbudila svým výkonem ve filmu Short Cuts, a to jen proto, že se v jedné scéně objevila od pasu dolů nahá. Do roku 1995 se ještě také stihla vdát a zase rozvést s hercem Johnem Gouldem Rubinem.

Druhá Starlingová

Na Julianne jedna z jejích nejdiskutovanějších rolí čekala až v roce 2001 v thrilleru Hannibal. Svého veleúspěšného, o deset let staršího brášku Mlčení jehňátek sice film nepřekonal, avšak díky Julianne Moore v roli zvláštní agentky Clarice Starlingové, která jde po krku dr. Hannibalu Lecterovi (v podání Anthonyho Hopkinse), se fanoušci i kritici vzápětí rozdělili na dva tábory – jedni ji i film milují, druzí zas tvrdí, že první agentce Starlingové, Jodie Foster, nesahala ani po kotníky.

Julianne mnohokrát dokázala, že je naprosto univerzální herečkou a zvládne jak dobrodružný thriller, tak i romantické komedie. Tak například jak dokáže těhotenství zamotat hlavu, předvedla společně s Hughem Grantem ve svižné komedii Dva v tom a skvěle to na filmovém plátně jiskřilo mezi ní a Piercem BrosnanemZákonu přitažlivosti.

Julianne je v pohodě…

Ani v posledních letech si nemůže stěžovat – jako teprve devátá osobnost v dějinách filmu totiž získala hned dvě oscarové nominace v jednom roce, za nejlepší herečku v hlavní roli v melodramatu Daleko od nebe a za herecký výkon ve vedlejší roli v dramatických Hodinách. Oba filmy byly velmi dobře přijaty kritikou a vyšvihly Julianne zase o kousíček výš.

FOTO: Děcka jsou v pohodě

Taková netradiční rodinka... Hlavně, že Děcka jsou v pohodě

Po roli vůdkyně ilegální organizace ve sci-fi snímku Potomci lidí v roce 2006 pak herečka výrazněji zaujala až o čtyři roky později, v nízkorozpočtové komedii Děcka jsou v pohodě. Vtipný a energický příběh o netradiční rodině dvou lesbiček a jejich dětí, které se rozhodnou najít svého biologického otce, byl horkým favoritem na letošního Oscara. I když nakonec zlatou sošku nezískal, stal se hitem roku a Julianne, která je sama velkou zastánkyní homosexuálů, v něm po boku Annette BeningMarka Ruffala zazářila.

Modelkou v padesáti

Když zrovna není herečkou, je Julianne především matkou dvou dětí na plný úvazek. Se svým druhým manželem, režisérem Bartem Freundlichem, synem Calebem a dcerou Liv Helen žijí na Manhattanu v New Yorku. Ještě v říjnu 2007 debutovala v literárním světě vydáním Pihaté jahody, dětské knížky založené na zážitcích z jejího dětství.

Navzdory věku také patří mezi uznávané profesionální modelky – díky svým půvabům se nedávno dostala i před fotoaparát samotného Karla Lagerfelda. Svlékla se také pro prestižní kalendář Pirelli a nahá zapózovala i pro slavnou značku Bulgari. Tuto odvážnou reklamu s kabelkou a kdo ví proč, i malými lvíčaty ihned zakázali v Itálii.

Podle svých slov se prý Julianne v příštích letech chce věnovat hlavně rodině, ale z filmového plátna se určitě hned tak neztratí – už zanedlouho se totiž objeví v nové komedii Bláznivá, ztracená láska.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Julianne Moore: Žena mnoha tváří zůstává sexy i v padesáti