Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jodie Foster: Pronásledovaná na plátně i v soukromí

Nela Christovová

Nela Christovová

26. 7. 2011

!Profil herečky!Nemluví o sobě, své orientaci, ani o otci svých dětí. A není divu. Chtěli kvůli ní zastřelit amerického prezidenta a málem pak zabili i ji. To opravdu není děj žádného béčkového thrilleru, tohle je život Jodie Foster.

FOTO: Jodie Foster

Jodie Foster nemá média zrovna v oblibě, Zdroj: distributor filmu

Jodie Foster se narodila 19. listopadu 1962 jako Alicia Christian Foster, nejmladší ze čtyř dětí. Její otec, bývalý podplukovník amerického letectva, odešel od rodiny, když byla matka v pátém měsíci. Jodiin bratr Buddy, jemuž v té době bylo pět let, na onen den vzpomíná ve své knize Foster Child: „Táta se vrátil a byl pěkně naštvaný. Rozrazil dveře, máma křičela, ať odejde, a házela po něm věci. Z jejího pokoje se vynořila žena jenom v ručníku. Byla tmavá, s krátkými vlasy a v pravé ruce držela pistoli.“

Tato žena, Josephine Dominguez Hill, se na několik let stala matčinou životní partnerkou a podle Buddyho právě po ní zvolila herečka svůj pseudonym – Jo D, tedy Jodie. Navštěvovala francouzské lyceum v Los Angeles, kde se naučila zvládnout tento jazyk plynně bez přízvuku, díky čemuž později nadabovala svoje postavy v mnohých zahraničních filmech. S dětmi svého věku se příliš nekamarádila, protože ve škole netrávila tolik času.

Kvůli roli chtěli zabít prezidenta

Odmala hrála v různých reklamách a účinkovala v televizních seriálech nebo rodinných filmech. Zlom nastal v roce 1976, kdy Martin Scorsese teprve čtrnáctiletou Jodie obsadil do role prostitutky v dramatu TaxikářRobertem De Nirem v hlavní roli. Kvůli povaze role musela podstoupit psychologické testy, a i tak ji v některých scénách musela nahradit sestra Connie.

FOTO: Mlčení jehňátek

Jak těžké je nepodlehnout Anthonymu Hopkinsovi, se přesvědčila v Mlčení jehňátek

Za roli získala první nominaci na Oscara a Jodiina tvář vešla do všeobecného povědomí. A to doslova, jedním z jejích neodbytných fanoušků se po zhlédnutí filmu Taxikář stal i John Hinckley. Ten teprve osmnáctileté herečce volal a psal milostné dopisy, nakonec se natolik snažil získat její pozornost, až v roce 1981 spáchal atentát na prezidenta Reagana. Kulka minula srdce o sotva dva centimetry, a celá aféra vrhla na začínající herečku negativní světlo.

O dva měsíce později přiznala: „Zmítala jsem se v křečích. Všechno mě bolelo. Už jsem nemyslela na prezidenta, na útočníka, zločin, tisk. Litovala jsem sama sebe. Sebe, nedobrovolnou oběť, která to nakonec všechno odnesla a pořád ještě odnáší.“

Pak už si Jodie držela novináře dál od těla, a dokonce v jednu dobu odmítala poskytovat rozhovory. V té době začala Jodie studovat na univerzitě Yale. Škola pro ni byla přednější než hraní, přesto se ani za yaleskými zdmi nevyhnula stalkingu. Tehdy herečku pronásledoval Edward Richardson ve snaze zastřelit ji, ale nakonec Jodie ušetřil, protože byla podle jeho slov „až moc hezká.“

Na konci osmdesátých let si zahrála v dramatu se vše vypovídajícím názvem Znásilnění, za který získala Oscara. Následoval Jodiin první blockbuster Mlčení jehňátek, kde si zahrála agentku Clarice Starlingovou, která pátrá po masovém vrahovi, a další Oscar putoval na hereččinu poličku.

Pokerová hráčka i vražedkyně

Role silných žen v ohrožení jako by jí byly souzené. Stačí si vzpomenout na drama z roku 2002 Úkryt, kde si zahrála matku, jejíž dům obsadila banda zločinců, kteří se nezastaví před ničím. V roli Jodiiny dcery se objevila tehdy dvanáctiletá Kristen Stewart, která se proslavila jako Bella ze ságy Stmívání. Podobnou roli zoufalé matky ztvárnila i v Tajemném letu, kde se jí beze stopy ztratila dcera. Na rozdíl od prvního zmíněného filmu se toto drama dočkalo mnohem horšího přijetí.

Další silnou hrdinku si vystřihla v úspěšné westernové parodii Maverick, kde zdárně sekundovala Melu Gibsonovi coby charismatickému pokerovému hráči. Její role byla původně nabídnuta Meg Ryan, se kterou jsou si typově velice podobné. Ve filmu si také můžete všimnout mnoha skrytých narážek na sérii Smrtonosná zbraň s Gibsonem v hlavní roli. A nechybí ani stará dobrá hláška „I’m getting too old for this shit.“

Jako hlavní hrdinka romantického snímku Anna a král z roku 1999 zase dokázala polidštit krále Siamu, když se nechala zaměstnat jako učitelka jeho početného potomstva. Za tuto roli dostala 15 milionů dolarů a film považuje za náhled do asijské kultury jejich vlastníma očima, což je podle hereččiných slov velice neobvyklé. Dobře si poradila i se sci-fi, a to ve vesmírném thrilleru Kontakt. Na akční strunu zase zabrnkala ve filmu Mé druhé já, v němž na vlastní pěst pátrá po vrazích svého snoubence, jenomže utajení jí dlouho nevydrží, a její případ začne sledovat celý New York.

Přiznala se ke své orientaci?

Je členkou Mensy a ve volném čase trénuje kickbox, karate nebo jógu. Jodie má dva syny, Charlese (1998) a Christophera (2001), o jejich otci ale nemluví. Stejně tak není vídána s jakýmkoliv mužem po svém boku, což dává prostor obvyklým spekulacím. Chrání si pouze soukromí, nebo tají lesbickou orientaci? Nejpřesvědčivějším důkazem byl pro senzacechtivou veřejnost Jodiin proslov na akci organizované magazínem Hollywood Reporters z roku 2008, kde poděkovala filmové producentce Cydney Bernard slovy „mé krásné Cydney, které při mně stojí v dobrém i zlém.“

Obě ženy sice nikdy společně nenavštívily žádnou veřejnou událost, přesto se jejich fotografie s oběma dětmi na vycházce často objevovaly na titulních stránkách bulvárních magazínů. Médiím hrál do karet i fakt, že oba Jodiiny synové mají příjmení Bernard Foster. Předpokládá se, že se obě ženy seznámily v roce 1992 při natáčení filmu Návrat Sommersbyho, a pět měsíců po Jodiině kontroverzním proslovu se v novinách objevily zprávy, že herečka svůj vztah ukončila.

The YouTube ID of z34OLQkCVQ4&playnext=1&list=PL055CC9DB3BDBF9BC is invalid.

Kromě hraní se věnuje i režisérské činnosti. Poprvé už se na režisérské křeslo posadila v roce 1988 při natáčení epizody hororového seriálu Tales from the Darkside, pro který psali příběhy i takoví velikáni jako Stephen King, Harlan Ellison nebo Clive Barker. Velký úspěch měl Človíček Tate, ve kterém si zahrála roli matky nadaného sedmiletého chlapce, který je kvůli své genialitě vyčleněn ze společnosti.

V současnosti můžete vidět Jodiin nový počin The Beaver, ve kterém si také sama zahrála. V hlavní roli se objevil Mel Gibson jako muž ve středním věku trpící depresemi, a když ho žena vyhodí z domu, pokusí se o sebevraždu. Během svých toulek narazí na maňáska bobra, který s ním začne mluvit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jodie Foster: Pronásledovaná na plátně i v soukromí