Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Robert De Niro: Komediant i gangster s kamennou tváří

Nela Christovová

Nela Christovová

14. 5. 2010

Kdyby neflákal školu, možná by se nestal profesionálním hercem. Na své role se sice řádně připravuje, ale jak říká, vždycky po svém: „Moje práce je kombinace anarchie a disciplíny.“ A tak kvůli filmu nějaký ten čas taxikařil, přibral 20 kilo nebo studoval lidskou psychologii.

De Niro ve snímku Kmotr, Zdroj: distributor filmu

Robert De Niro se narodil 17. srpna 1943 v New Yorku do rodiny známých malířů. Kromě italských předků lze jeho kořeny hledat i v Irsku, Německu, Francii a Nizozemsku. Rodiče se rozvedli, když byly malému Robertovi dva roky, a tak dětství prožil s matkou ve čtvrti Little Italy. Kvůli své pobledlosti získal přezdívku Bobby Milk. Také se přidal do tamního pouličního gangu a část dětství strávil v nápravných zařízeních.

Pouliční gang a filmové začátky

V šestnácti nechal střední školy a začal studovat na konzervatoři Stelly Adler a také navštěvoval dramatické kurzy Lea Strasberga. V šedesátých letech začal spolupracovat s režisérem Brianem De Palmou, který ho obsazoval do svých nízkorozpočtových filmů jako The Wedding Party.

Jako drsný boxer ve filmu Zuřivý býk

Pak přišla nabídka, které nemohl říci ne. V roce 1974 přijal roli mladého Vita Corleona v druhé části proslulé filmové trilogie Kmotr. Kvůli autenticitě sicilského přízvuku dokonce odjel na tento ostrov, aby se naučil místní dialekt. Za svůj výkon ve vedlejší roli si odnesl prvního Oscara a od té doby bývá často obsazován do rolí ostřílených drsňáků.

„Talent je umět si vybrat.“

O dva roky později přišel film Taxikář. Kvůli roli psychicky narušeného veterána z Vietnamské války De Niro pracoval víc jak měsíc dvanáct hodin denně jako taxikář a současně studoval psychické poruchy lidí. I přes svůj výkon nominaci v cenu americké akademie neproměnil.

Ve filmu Všichni jsou v pohodě

A co víme o jeho osobním životě? V roce 1976 se oženil s afroamerickou herečkou a zpěvačkou Diahnne Abbott a krátce poté se jim narodil syn Raphael. De Niro také adoptoval dceru své manželky Drenu. S další partnerkou, modelkou Toukie Smith, měl dokonce dvojčata – syny Juliana a Aarona. A v roce 1997 si vzal za ženu bývalou letušku Grace Hightower, se kterou měl o rok později opět syna, Elliota.

Druhý Oscar a přechod ke komediím

V roce 1980 putoval na hercovu poličku druhý a zatím poslední Oscar, následovaný Zlatým glóbem. Obě ocenění získal za roli ve snímku Zuřící býk režiséra Martina Scorseseho, kde ztvárnil vysloužilého sadistického boxera ve střední váze, který se živí jako komik. Kvůli této roli De Niro přibral přes 20 kg a podstoupil intenzivní profesionální trénink. A velkou měrou právě díky jeho bravurnímu výkonu je Zuřící býk považován za nejlepší snímek 80. let.

Mladší diváci znají De Nira spíše z oddechovké komedie z roku 2000 Fotr je lotr, kde herec odhalil svůj bavičský talent a jako bývalý agent CIA pořádně potrápil Bena Stillera coby Gaylorda Yebala. Od té doby se čas od času vydává jiným směrem, v Příběhu žraloka namluvil animovaného žraločího bosse, ve fantasy snímku Hvězdný prach si zase zahrál kapitána transvestitu.

Pocta New Yorku

Není žádným tajemstvím, že Robert De Niro miluje New York. „Jedu do Paříže, jedu do Londýna, jedu do Říma a vždycky říkám: Všude dobře, v New Yorku nejlíp. Je to nejúžasnější město na světě. A tak to prostě je.“  A na důkaz svých slov v rodném New Yorku založil filmovou společnost TriBeCa, pořádající zde každý rok slavný filmový festival.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Robert De Niro: Komediant i gangster s kamennou tváří