Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kristen Stewart: Ta ze Stmívání

Nela Christovová

Nela Christovová

29. 6. 2010

!SPECIÁL!Řadě herců se stává, že si je filmové obecenstvo spojuje s jedinou rolí ještě hodně dlouho po uvedení snímku do kin. Stejně tak herečce Kristen Stewart zřejmě Bellu Swan ze Stmívání jen tak někdo neodpáře. A jaký je skutečný život tohoto teprve dvacetiletého filmového objevu?

Kristen Stewart ve filmu Stmívání, Zdroj: distributor filmu

Kristen Jaymes Stewart se narodila 9. dubna 1990 v kalifornském Los Angeles. Pro svoji budoucí kariéru měla ideální domácí zázemí, její otec je divadelní ředitel a televizní producent a matka pracuje jako scenáristka. Často se spekuluje o tom, kolik má vlastně sourozenců, sama Kristen v několika rozhovorech prohlásila, že má tři starší bratry.

Herecké začátky

Kristenina hvězdná kariéra začala už v osmi letech, kdy si ji na školním představení vyhlédl jeden filmový agent. Po debutu ve snímku Třináctý rok, kde se však pouze mihla, následovaly další menší role, včetně pokračování filmu o Flintstoneových. Větší, zato celkem netradiční role přišla v roce 2002, kdy si zahrála dceru Jodie Foster v thrilleru Úkryt. O postavě Sarah, dívky zavřené se svou matkou v novém domě,  řekla: „Čtyřměsíční nošení pyžama bylo vážně divné, ale celkem pohodlné.“

S Jodie Foster ve snímku Úkryt

V hororu Cold Creek Manor si pro změnu zahrála dceru Dennise Quaida a Sharon Stone, avšak tento film byl kritikou přijat velmi vlažně. Následovala hlavní role ve filmu o dětských superšpionech Chyťte tu holku, který byl označen za neoriginální propadák… Pak přišla role v nezávislém filmu Mluv, o dívce, ke které se všichni obrátili zády. Zejména na filmovém festivalu Sundance sklidil Kristenin herecký výkon velký úspěch.

Fenomén Stmívání

A pak přišla upírská sága Stmívání. První snímek vyvolal celosvětové šílenství a druhý sklidil stejný, ne-li větší úspěch. Zatímco za roli Belly Swan získala Kristen pouze 2 milióny dolarů, na druhém pokračování vydělala už 12 miliónů dolarů.

Hlavní hrdinové ságy Stmívání

O Stmívání říká: „Myslela jsem, že natáčíme kultovní film. Nečekala jsem, že to bude až takový fenomén.“ Herečka má od přírody zelené oči, ale kvůli roli musela nosit hnědé kontaktní čočky. Během natáčení se spřátelila s Nikki Reed, představitelkou Rosalie Hale, a obě jsou si i nadále velice blízké.

Jak herečce ovlivnila nečekaná sláva život? Od Stmívání doslova neopouští hotelový pokoj a s nikým se nebaví o svém soukromí. „Jediný způsob jak zajistit, aby nikdo nevěděl, kde jsem byla předešlou noc, je nikam nechodit. Záleží na náladě. Občas si říkám, že je mi to jedno. Budu si dělat, co chci. Ale další den mě napadne: teď si každý bude myslet, že jsem si vyrazila, abych na sebe upozornila. Přitom jsem si na vteřinu myslela, že můžu žít normálně.“

Konec herectví?

Mezi natáčením jednotlivých pokračování Stmívání si občas odskočí zahrát do dalších filmů. Mezi nejúspěšnější z nich patří romantická komedie Zábavný park, kde si zahrála dívku Em, do které se zamiluje její kolega. V hudebním životopise první dívčí rockové kapely The Runaways si zase zahrála její frontmanku Joan Jett.

V současnosti Kristen žije v Los Angeles, ale prohlašuje, že by se ráda vypravila do Austrálie. „Chtěla bych studovat na Sydneyské univerzitě. Moje mamka je odtamtud.“ O své budoucí profesi má také celkem jasno. „Chci studovat literaturu a chci se stát spisovatelkou.“ Kristen se prostě snaží nezapsat se do diváckého povědomí jako ta ze Stmívání. A nám nezbývá než jí držet palce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kristen Stewart: Ta ze Stmívání