Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Anthony Hopkins: Porazil strašáka jménem alkohol

Nikola Němcová

Nikola Němcová

18. 3. 2011

Herec s velkým H, kterého poznáte hlavně jako šíleného Hannibala Lectera z filmu Mlčení jehňátek. Získal za něj Oscara a režiséři zvučných jmen se o něj začali prát. Nyní ho můžete vidět v jeho nejnovějším snímku Obřad, ve kterém ztvárnil postavu neortodoxního kněze. A o tohle všechno jsme mohli přijít, kdyby prohrál svůj boj s alkoholem.

FOTO: Anthony Hopkins aka Hannibal Lecter

Anthony Hopkins je Hannibal Lecter, Zdroj: distributor filmu

Philip Anthony Hopkins se narodil 31. prosince 1937 v Jižním Walesu ve Velké Británii. Je jediným dítětem pekaře Richarda a jeho ženy Muriel. Od dětství býval samotářem. Nerad se pohyboval ve velkém kolektivu a spolužáci ho nazývali šílený Hopkins. Rodiče, v naději že se jeho chování změní, umístili syna do internátní školy Jone’s West Monmouth Boy’s School. Způsobilo to, že se stáhl ještě více do sebe a nebyl schopen navázat žádné přátelství.

Anthony se odmala věnoval hudbě a toužil se stát pianistou. Čirou náhodou se připojil k divadelní skupině YMCA, a herectví se tak stalo jeho prioritou. Získal stipendium na Waleské univerzitě hudby a dramatu a nedlouho na to se dostal na Královskou akademii dramatického umění v Londýně. O dva roky později byl přijat do souboru Phoenix Theatre v Leicesteru.

Ve zdejším divadle zapůsobil natolik, že se o jeho kvalitách doslechl legendární Laurence Olivier, který byl v té době hlavní hvězdou britského National Theatre. Roku 1965 byl na této scéně Anthony angažován a hned měl takové štěstí, že alternoval právě Oliviera ve hře Augusta Strindberga Tanec smrti. Dva roky poté musel Olivier do nemocnice s akutním zánětem slepého střeva. Přestože byl v této roli excelentní, Hopkins ho zastoupil více než obstojně.

Po několika rolích v divadle našel uplatnění v televizi. K jeho největším televizním úspěchům patří role Bruna Hauptmana v dramatu Únos malého Lindbergha, za kterou si odnesl cenu Emmy. Toto ocenění získal i za neobvyklé ztvárnění Adolfa Hitlera ve filmu Bunkr. I přes chválu kritiků se mu nedařilo pořádně prorazit. Začal se více utápět v alkoholu, který způsobil rozvod s jeho první ženou Petronellou Barker, s níž má svou jedinou dceru Abigail. Jeho druhá manželka Jennifer Lynton s ním překonala těžkosti, které obnášela léčba alkoholismu, ale i přesto jejich manželství skončilo rozchodem.

Práce na prestižních filmových projektech

Tonymu, jak si rád nechává říkat, trvalo ještě pár let, než dostal nějakou zajímavou filmovou roli. Vše se změnilo příchodem Lynchova Sloního muže, kde ztvárnil doktora Trevese, lidskou zrůdu. Každodenní dvanáctihodinové natáčení se vyplatilo, film podle skutečné události získal osm nominací na Oscara. Ale opravdová kariéra přichází až v roce 1991 s rolí Hannibala Lectera ve filmu Jonathana Demmeho, Mlčení jehňátek. Díky postavě kultivovaného psychopatického doktora si vysloužil jak Oscara, tak i další uznávaná ocenění jako je BAFTA, Zlatý Glóbus a podobně.

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

Po úspěších Mlčení jehňátek začal pracovat hned na šesti filmech najednou. Například na snímku Rodinné sídlo, kde se poprvé setkal s Emmou Thompson. Dalším projektem, kde definitivně potvrdil svůj status dramatického herce, byl DrakulaGary Oldmanem, Winonou Ryder a Keenu Reevesem. Za zmínku stojí i Attenboroughův ChaplinRobertem Downeym juniorem v hlavní roli.

Rok 1993 byl pro Anthonyho velmi úspěšný. Natočil dva diváky i kritiky oceňované filmy. Prvním z nich byl Soumrak dne od Jamese Ivoryho, kde se opět setkal na place s Emmou Thompson. Tím druhým byla Krajina stínů, vyprávějící příběh spisovatele C. S. Lewise. Tentýž rok mu královna udělila čestný rytířský titul Sir, kterého se zřekl poté, co získal občanství ve Spojených státech. Mnoho jeho bývalých krajanů bylo šokováno.

FOTO: Anthony Hopkins ve filmu Obřad

Anthony Hopkins se dal na víru, Zdroj: distributor filmu

I v nadcházejících letech se Anthonymu nevyhýbaly zajímavé projekty, jako například Legenda o vášni nebo životopisné drama Nixon. Nedistancoval se ani od komerčních děl. Zahrál si například v Na ostří nože nebo ve snímku o mstiteli Zorrovi Zorro: Tajemná tvář. Po premiéře filmu Titus oznámil, že se chystá do důchodu.

Užívat odpočinku si vydržel pouhý rok. Rozhodl se natočit pokračování Mlčení jehňátek, tentokrát s jednoduchým názvem Hannibal. Naneštěstí pro něj a pro tvůrce nebyl film natolik úspěšný a výdělečný jako jeho první díl. Další, v pořadí již třetí pokračování, se jmenuje Červený drak. V září roku 2003 si vysloužil hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. V tomto roce se potřetí, a doufejme, že naposledy, oženil se Stellou Arroyave.

V posledních letech se vyskytuje většinou v průměrných až někdy podprůměrných snímcích. Pro mnohé je to zklamání, protože ví, že Anthony Hopkins patří k nejlepším a nejuznávanějším hercům, se kterými je čest natáčet. Můžeme jen doufat, že se mu tato příležitost naskytne při filmu Obřad nebo v jeho dalších plánovaných projektech. Pokud jste zvědaví, jak se mu role kněze vyvedla, recenzi Obřadu si můžete přečíst zde.

Kam si napsat o autogram

7 High Park Road
Richmond, Surrey
TW9 3BL
Great Britain

c/o Creative Artists Agency
9830 Wilshire Blvd.
Beverly Hills, CA 90212
USA

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Anthony Hopkins: Porazil strašáka jménem alkohol