Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Al Pacino: Nejcharizmatičtější filmový gangster se představuje!

Redakce

Redakce

19. 1. 2010

Al Pacino, celým jménem Alfredo James Pacino, je velice populární americký herec a režisér s pěknou řádkou cen na své krbové římse.  Většinou bývá obsazován do role antihrdinů. Pod jménem Al Pacino si každý vybaví Michaela Corleone z trilogie filmů Kmotr, film Vůně ženy a nesčetně mnoho dalších filmových a divadleních rolí.

Al Pacino ve filmu Insider, Zdroj: distributor filmu

Al se narodil roku 1940 v Harlemu na Manhattanu, syn italských rodičů (již narozených v Americe) Rose a Salvatora Alfreda Pacina, ale již po dvou letech, co byl malý Al na světě, se rodiče rozvedli. S matkou se Pacino přestěhoval k prarodičům do Bronxu, pocházejících z Corleone na Sicílii.

Pacino nastoupil na střední školu High School of the Performing Arts, kterou mimo něj navštěvovaly i další známé hvězdy, jako například Suzanne Vega nebo Liza Minnelli. Poté studoval Arts in New York City, tu samou školu jako Robert De Niro, hvězda Kmotra II. Pacino si nevedl na škole zrovna na jedničku. Propadl ze všech předmětů kromě angličtiny a v 17 letech ze školy odešel. Poté opustil i domov kvůli hádce s matkou Rose Al Pacino.
Nějakou dobu si vydělával nejistými a minimálně placenými brigádami jako poslíček, údržbář, poštovní úředník, stěhovák a tak podobně, aby mohl splácet svá herecká studia. Byl velice často bezdomovcem, nezaměstnaným, někdy mu nezbylo nic jiného, než přespat na ulici nebo v divadle. Začal hrát v New York’s theatrical underground a začal navštěvovat Herbert Berghof Studio (HB studio) – školu performujících umění. Krátce nato zemřela jeho matka Rose a dědeček James Gerardi, dva nejvlivnější lidé v jeho životě.

Ve filmu Zjizvená tvář (Scarface)

Pronásledovala ho vlna neúspěchů, ale přesto se pokus složit přijímací zkoušky na The Actors Studio, provázené jmény kupříkladu jako Andy Garcia, Dustin Hoffman, Jack Nicholson a Tennessee Williams. Úspěšně! Studoval pod vedením legendárního Lee Strasberga, který si s Pacinem později zahrál v Kmotrovi II.

Lee Strasberg navrhl „Method acting“, tedy metodu herectví, kterou se herci měli naučit vzbudit a vyvolat v sobě pocity charakteristické pro svou postavu a vyvolat tak téměř reálné představení. Tato metoda byla dozajista revoluční a měla obrovský vliv na představení v amerických divadlech i na film. Mezi Strasbergovy žáky patřila krome Al Pacina například Marilyn Monroe, Julia Harris, Montgomery Clift a desítky dalších. Legendou byl za dob Pacinových studií a legendou v uměleckých kruzích zůstává i nadále. Po smrti Strasberga byl spolu s Ellen Burstynovou mezi léty 1982-84 uměleckým ředitelem The Actors Studia.

Pomalu se rozjížděla Pacinova filmová kariéra. Jeho první film vůbec (1969) nese název Me, Natalie. O několik let později, tedy roku 1972, vznikl první film z dílny Francise CoppolyKmotr. I přes to, že Pacino byl v té době téměř neznámý, role Michaeala Corleone mu vynesla nominaci na Oscara, Zlatý glóbus a ceny BAFTA. Film Kmotr i jeho pokračování je řazen mezi nejlepší filmy vůbec.

Kmotr: Al Pacino a Robert Duvall

Kmotr I: Robert Duvall (vlevo) a Al Pacino

Dalším mezníkem v kariéře byl film Serpico, za který si odnesl Zlatý glóbus a nominaci na Oscara, ten samý rok si zahrál po boku Gene Hackmana ve filmu Scarecrow (Strašák). Za tento film vyhrál Zlatou Palmu na festivalu v Cannes.

Kdybychom se měli zmínit o všech Pacinových filmech, a že jich je pěkná řádka – přes 44, zabralo by to desítky minut. Pacino však není jen filmový herec. Jak jsem již poznamenala, věnoval se aktivně také divadlu. Na Broadwayi, i na mnoha dalších scénách včetně londýnské, ho diváci mohli spatřit jako Richarda III., ve hře Julius Caesar či Americký bizon. Za své divadelní role byl také mnohokrát oceněn. Tak například za roli ve hře Nosí tygr kravatu? získal cenu Tony 1969 a Theatre World Award 1969, za roli opilého psychotika ve hře Indiáni chtějí Bronx získal cenu Obie 1968 a tak dále a tak dále. Al Pacino je prostě a jednoduše pan Herec.

Kmotr II: Lee Strasberg a Al Pacino

Kmotr II: Lee Strasberg a Al Pacino (vlevo)

Z jeho filmů musím dále zmínit Vůni ženy (Scent of a Woman), kde brilantně zvládl roli slepého plukovníka, který až na konci své cesty začíná znovu objevovat krásy života. Pár let nato se pokusil natočit film ve vlastní produkci, přepis hry Heathcata Williamse Místní stigmatik, film však bohužel zatím nebyl uveden v oficiální distribuci. Byl několikrát promítán pro úzký okruh lidí nebo na Pacinových přednáškách na univerzitách.

Ale aby Pacino nebyl považován za typického „záporáka“, vystřihl si v roce 1991 romantickou komedii Frankie a Johnny s Michelle Pfeiffer po boku. Devadesátá léta byla pro Pacinovu kariéru přínosná. Natočil mnoho kvalitních a kritiky dobře přijatých filmu – Carlitova cesta (Carlito’s Way), Nelítostný souboj (Heat) opět s Robertem De Nirem. Ve filmu Ďáblův advokát (The Devil’s Advocate) Al Pacino ztvárnil samotného Satana. Roku 1996 dokončil po dlouholeté snaze svůj dokument Al Pacino – Richard III., kde přemýšlí o dnešním přístupu k shakespearovským hrám. Shakespeare a jeho hry jsou totiž jeho vášní.

Vůně ženy, Al Pacino a Chris O'Donnell

Vůně ženy – Al Pacino (vlevo) a Chris O’Donnell

Z nového tisíciletí ze Al Pacino zapsal do povědomí diváků (v případě že tam již dávno nebyl) filmy Insomnie, Kupec benátský (The Merchant of Venice). Objevil se také v médii a kritiky vychvalovaném šestidílném seriálu Andělé v Americe (Angels in America), který byl oceněn pěti Zlatými glóby a jedenácti cenami Emmy. Zahrál si i v třetím dílu Dannyho parťáků s Georgem Clooneym, Bradem Pittem a Mattem Damonem.

Už v této době má Al do budoucna nasmlováno šest filmů.

Frankie a Johnny

Frankie a Johnny

Al Pacino nebyl nikdy ženatý. Jako správný Don Juan vystřídal mnoho žen – Marthe Kellerová, Jill Clayburghová, Tuesday Weldová, Kathleen Quinlanová a Diane Keatonová. S herečkou Penelope Ann Millerovou má dceru Julii (1990), Roku 1991 se stala je jeho partnerkou bývalá módní reportérka, Australanka Lyndall Hobbsová. Nyní žije s herečkou Beverly D’Angelovou, která mu koncem ledna 2001 porodila dvojčata (Antona a Olivii).

Zajímavosti:

– měří 170 cm, čímž patří k nejmenším hercům Hollywoodu

– miluje Shakespeara a operu

– pro autogram si můžete napsat na:

c/o Creative Artists Agency
9830 Wilshire Blvd.
Beverly Hills, CA 90212

– má přesdívku Sonny

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Al Pacino: Nejcharizmatičtější filmový gangster se představuje!