Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Panna nebo orel na DVD: Když už jsem za děvku, tak si to hodlám užít!

Pomluvy se dokáží během mrknutí oka proměnit v pravdu pravdoucí. O tom může vyprávět průměrná americká středoškolačka Olive. Kdyby se ty fámy alespoň nešířily rychlostí blesku… Díky malému nedorozumění tak můžete přijít o svou neviditelnost, o přátele, a především o dobrou pověst.

Foto: Jsem děvka, ale aspoň jsem přestala být neviditelná

Film

Na jedné průměrné americké střední škole se jednoho jasného slunečného odpoledne stane studentce Olive (Emma Stone) nepříjemná věc. Smolař ten, komu se omylem podaří promluvit o svém sexuálním životě v přítomnosti náboženských fanatiků… A když si ten šťastlivec ještě ke všemu vymýšlí, nezbývá než říci: „Oops!“

Snímek si dokáže získat přízeň diváka hlavně skrze sympatie k hlavní hrdince. Ta totiž srší vtipem, a co je důležitější, i zdravou dávkou sebekritičnosti. Je tedy velice snadné se s ní ztotožnit. Tam, kde jde rošťáctví ruku v ruce s korzetem a kde zároveň nechybí jistý nadhled, vzniká Olive. Je krásně ztřeštěná, ironická a nutno říct, že bez ní by nás tato komedie rozhodně tolik nebavila. Jak to tak bývá, na začátku všeho je snaha udělat dobrý skutek. Mít dobré srdce je přece základní charakterový rys každého našeho hero.

Čas od času se zde najde něco, co vás s Olive spojí. Třeba poklidně strávený víkend, o kterém si musíte vybájet román, neschopnost ubránit se vtíravé písničce Pocket Full of Sunshine a nutkání si ji neustále zpívat. Výběr písní se zde vůbec povedl. U této kategorie filmů se totiž často stává, že se úplně nepodaří vytvořit ta správná nálada a atmosféra, kterou má film na diváka zapůsobit. Zde ale hudba komunikaci usnadňuje a perfektně doplňuje to modré kalifornské nebe (jiné snad v Americe ani neznají) navzdory mrakům, které se nad hlavní hrdinkou stahují.

Neber úplatky, nebo se z toho zblázníš

Olive se od pana Smoljaka asi zavčas nepoučila, jinak by možná ještě stačila příval pomluv zastavit. Ale jak jde o slevové kupony, většina žen není schopna odolat. Je to marný, je to marný, je to marný… Začíná tedy přibývat chlapců, kteří mají za malý úplatek povoleno rozšiřovat fámy o tom, jak tenkrát a tehdy dělali s Olive tohle i tamto. Tlak ze strany fanatické Marianne (Amanda Bynes) a jejích přívrženců stále sílí. Je třeba tedy trochu zlehčit situaci. Inspiraci nalezneme v klasické literatuře, konkrétně v Šarlatovém písmenu. A tak Olive začne nosit na svých slušivých korzetech červené A jako adulteress (tedy cizoložnice).

Dosti rozpačitě ale působí postava oblíbeného učitele, pana Griffitha (Thomas Haden Church), kterému se na začátku věnuje podivně mnoho času na to, že kromě vyučování literatury nemá v příběhu žádnou větší úlohu. Stejně je na tom postava jeho manželky, výchovné poradkyně (Lisa Kudrow), díky které se pověst Olive sice zhorší, ale to je tak vše. Je škoda, že tvůrci tyto postavy nerozvinuli a více je nezasadili do příběhu. V tomto případě se totiž dvě herecké hvězdy někde vynoří a bez většího efektu zase zanoří, jako by byly obsazeny v bezvýznamném vedlejším příběhu.

FOTO: To nebude ten nejhorší trest...

To nebude ten nejhorší trest…

Stavba samotného filmu není příliš obvyklá. Většinou se hlavní postava nezpovídá ze svých hříchů před webovou kamerou. Řešení typu, teď se ke všemu on-line přiznám a všichni to uvidí, není příliš originální, ale pro účely nadprůměrné komedie ze středoškolského prostředí úplně postačí. Silná situační komika naštěstí vyvažuje ne úplně originální zápletku. Temnou stranou tohoto filmu jsou totiž typická klišé romantických komedií. Lžu o tom, že mám kluka. Stal se mi trapas a všichni už to vědí, protože je to hned na Facebooku. Mám sokyni s kroužkem přívrženců. Na druhou stranu, dokážete si bez toho teenagerskou komedii vůbec představit? Asi ne…

Přes své slabší okamžiky tedy Panna nebo orel vnáší do poměrně šedých vod levnějších amerických komedií nějaké světlo. Toto světlo obsahuje paprsek originality, úžasných (nebo alespoň ucházejících) hereckých výkonů, dobrou úroveň humoru (konečně!) a kvalitní zpracování. Závěrem je nutné ještě jednou pochválit herecký výkon Emmy Stone, která film povznáší o několik stupňů výše.

DVD

Jednoduchý bílý design samotného disku sice překvapí, jeho funkce se tím ale nijak nesnižuje. Snad trochu utrpí jen naše estetické cítění. V menu se už budeme cítit příjemněji, to totiž vypadá výjimečně dobře. Film si můžeme vychutnat ve výborné kvalitě a s příjemným českým dabingem, nebo,  pro vášnivé propagátory původního znění, s kvalitními českými titulky.

Totéž se bohužel nedá říci o bonusech, které mají kvalitu obrazu o poznání horší a o absenci českého překladu nemluvě. I přesto ale první bonus, sestřih nepovedených záběrů, celkem potěší. Zato druhý bonus, cvičný záběr zpovědi před webkamerou, je nicneříkající a zbytečný.

Panna nebo orel (Easy A)

Komedie/Romantický
USA, 2010, 92 min

Režie: Will Gluck
Hrají: Emma Stone, Penn Badgley, Amanda Bynes, Dan Byrd, Thomas Haden Church, Patricia Clarkson, Cam Gigandet, Lisa Kudrow, Malcolm McDowell, Alyson Michalka, Stanley Tucci, Fred Armisen, Juliette Goglia, Braeden Lemasters, Bonnie Burroughs, Johanna Braddy, Stacey Travis

Zvuk: český 5.1, anglický 5.1, polský 5.1 VO, ruský 5.1, maďarský 5.1
Titulky: české, slovenské, anglické, arabské, bulharské, chorvatské, estonské, řecké, hebrejské, hindské, maďarské, islandské, litevské, polské, portugalské, rumunské, srbské, slovinské, turecké
Bonusy: Nepovedené záběry, Záběry z konkurzu

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Panna nebo orel na DVD: Když už jsem za děvku, tak si to hodlám užít!